Citat:
Ursprungligen postat av
Keftski
Läget ser mer och mer dystert nu och vi kommer se resultatet av prisraset i höst och nästa år. Guldläge för de som väntat på att kunna köpa bostad nu då pessimismen bara ökar. Försök hitta någon desperat säljare som måste bli av med sitt objekt av olika anledningar och slå till. Tro inte att vi ska ner mer än 30-40% utan nöj dig med 20% så kommer du göra en bra affär.
Risken finns annars att man är för orolig och väntar för länge, för när det kan vända när man minst anar. Tänk på att alla som sitter och avvaktar nu nån gång troligtvis tänkt köpa bostad.
Bästa läget är när allt ser som allra mörkast ut och folk är som mest pessimistiska, när det gör ont för säljarna att skriva på köpekontraktet och nyproduktion stannar av. När det inträffar är svårt att säga, kan vara nu i höst eller nästa år men var inte för sent ute.
Kanske ska man avvakta lite till och vänta tills tidningsrubrikerna är i still med "Bostadspriserna sjönk för tredje kvartalet i rad", "Nu är den svenska bostadsbubblan sprucken...", "Extrema ras på bostadsmarknaden", "Lågkonjunktur och bostadsfall - läs om arbetslösa Niklas som tvingades sälja lägenheten med förlust och flytta hem till föräldrarna" och liknande. Kanske blir nästa sommar efter en rekordtrög marknad i höst som håller i sig.
Tror själv -20% är max vi ska ner till på bred front då bostadsmarknaden är trög och folk kan hålla ut. Och då har vi ändå fått ett ordentligt ras som inte skådats på många år. Billigare nyproduktion lär vi inte se iallafall, då blir det hyresrätter av kåkarna istället.
2023 så har ränteökningarna mattas av och 2024 kommer vi se snabba räntesänkningar för att råda bot på konjunkturen och rekordlåga inflationssiffror.
Staten inför ett startlån till förstagångsköpare som innebär att de kan får låna 250k till kontantinsatsen eller 500k om man är två även om du är ensamstående med barn. Detta ligger redan ute som förslag och införs troligtvis av vem som än vinner valet. Man kommer motivera det med att dämpa fallet på bostadsmarknaden och hjälpa unga hitta bostad. Bankerna och byggbolagen kommer heja på. Kanske får Annie igenom sina marknadshyror nästa mandatperiod och nån typ av amorteringsfrihet tillsammans med högersidan också.
Med såna reformer som råkar komma i samband med fallande räntor återhämtar sig nog marknaden snabbare än man tror.
Man ska köpa när inflationen börjar mattas av och räntehöjningarna nått maxnivån, alternativt ännu senare ifall det blir en fet lågkonjunktur efteråt. När räntan börjar sänkas är det dags slå till, då kommer priserna börja öka igen då priserna sätts utifrån bokostnad.
Förhoppningsvis kommer inga politiska curling åtgärder som slopat amorteringskrav/höjt ränteavdrag/slopad fastighetsavgift, min magkänsla säger mig däremot att det kommer komma på ett eller annat sätt med dessa pk-avskum och kärringar vid makten som själva sitter med stora bolån!
Förslaget om startlån är en sådan åtgärd där avskummen har intentionen att dessa vansinnespriser skall bestå eller öka, någon ambition om att få ner bostadspriserna istället så unga kan köpa billigt som förr i tiden är helt uteslutet.
För psykopaten Annie Lööf hörde man inte att det var något problem överhuvudtaget villapriserna gick upp 50% i vissa Stockholms förorter på 2 års tid under pandemin, direkt när priserna börjar falla ska amoteringskravet slopas IGEN när det nyss infördes igen.
Värsta sortens kapitalister vi har i Sverige, socialism för de välbeställda, där de ska leva gott utan ekonomisk risk och alla andra outsiders eller riskaversa stängas ute.
Tror på ytterligare 25-30% nedgång i Stockholm om rörliga räntan börjar gå upp mot 4-5% och ingen större politisk intervention genomförs.