Citat:
Ursprungligen postat av
Barents
Bankid är numera en stor del av vår infrastruktur, liksom t.ex swish. Jag har varit med länge och till en början gillade jag utvecklingen. Men nu ser jag bara en stor utförslöpa som kan sluta med att nästan ingenting fungerar om du inte har nytt pass + ny mobil + stor tekniskt kompetens + lägger ner massor med jobb, ofta. Och en tappad eller stulen mobil får inte finnas på kartan.
Då var nästan de gamla tiderna bättre. Du hade ditt körkort i 10 år, sedlar, bankkontor, och med detta klarade du allt. Blev körkortet borttappat fick du ett nytt på några dagar.
Sett över lång sikt är det antagligen precis så, att det gamla var bättre. Alltså även om vi tittar bortom den gräsliga säkerhetsaspekten för BankID osv.
Över tid kommer antagligen dessa saker knappt underhållas överhuvudtaget, samtidigt som kravet på underhåll och komplexitet kommer växa mot oändligheten. Dvs de kommer sluta fungera, medan det gamla "systemet" skulle fortsatt fungera.
Vad vi har att hoppas på är att den digitala fria ekonomin hinner växa fram och ta över innan de svenska systemen slutar fungera.