Citat:
Ursprungligen postat av
Teu
Det där kommer du få se ändring på om det smäller på riktigt. Ju färre som bygger desto lättare blir kommunen att ha att göra med. Du kan redan se detta idag genom att titta på mindre orter som vill utöka sin befolkning genom kraftigt sänkta VA-anslutningskostnader, "gratis" tomter m.m.
Den stora frågan är hur vi kommer bygga i fortsättningen om det slår till nu. Byggbranschen har i mångt och mycket vägrat ändra på sig under flera decennier och det finns för mig ingen anledning till att vi fortfarande bygger annat än mindre detaljer i lösvirke (och övrigt platsbyggt kommer absolut inte på fråga) när prefabricerade modulhus är mer eller mindre att föredra ur alla "hårda" aspekter. Min innersta önskan är att vi lär från våra misstag och ger PEAB, Skanska och dom andra stora byggherrarna en hård spark i röven och bygger en stor jävla fabrik i typ Jönköping nu när vi ändå ska rusta upp tågnätet och börjar massproducera net zero hem byggda med typ betong och trä i statlig regi som kan skeppas ut för en billig(are) peng där dom behövs. Vidare bör solceller och en sydlig placering för tak med adekvat lutning även premieras. Det är dags att ställa om nu.
Detta är ett utmärkt exempel på att byggbranschen ligger kvar i stenåldersmentalitet och kommer ha oerhört svårt att anpassa sig efter det smäller. Exklusiva villor är ett överflöd som varesig behövs eller bidrar med något positivt. Tack och lov tvingade staten nyproducerade hus nå upp till energiklass C men det var lite för lite och alldeles för sent. Det som behövs är effektivitet och reducerat slöseri av naturresurser samt hus som klarar av att dels uppfylla behovet av en bostad men även bidra med annat (matproduktion, energiproduktion, you name it). I en effektiv och väljusterad byggnadssektor är det slottet på Lidingö som ligger längst ner i prioriteringen.
Vad har solceller och järnväg med energieffektivitet att göra?
Ditt svammel är bara lågbegåvat rödgrönt nonsens.
Tror du att sågat trä eller betong som brinner på plats släpper ut mer CO2 än om de prefabriceras?
Anledningen till att man prefabricerar är att man kan massproducera samma hustyper, utsläppsgenererande är det möjligen något något mindre utsläpp vid transporter.
Om man nu tror att CO2 är ett problem öht.
Våra enorma likriktade byggprojekt är nog ett större problem än någonsin platsbyggda och mer unika byggen.
Hela ditt inlägg är byggt på samma sossetrams som gett oss den kreditbubbla som vi ser håller på att brista.