Citat:
Ursprungligen postat av
FBerntsson
90-tals krisen handlade mer om att vi bytte skattesystem. Från att ha haft 90% marginalskatt och full avdragsrätt för räntor mot inkomster (vilket alltså sänkte marginalskatten) gick vi till 50% marginalskatt och 30% avdrag för räntor. Det var tidigare gratis att betala räntor (då samma pengar annars hade försvunnit i skatt) och plötsligt började det kosta. Folk (och företag) tvingades lägga om sina ekomonier rejält. Har väldigt lite att göra med dagens kris.
Dessutom var 90-tals krisen hemma gjord. Då kunde exportföretag fortsätta dra in pengar och anställa vilket lindrade effekterna rejält. Det fanns vinstdrivande verksamheter att beskatta för politikerna.
Nu verkar ju krisen vara global och slå överallt samtidigt. Tror det kan bli betydligt värre än 90-talet. Åtminstone i den bemärkelsen att det inte kommer att finnas några "säkra" jobb eller verksamheter som kan drivas vidare som förut utan att påverkas...
Mja, visst var mycket av krisen hemmagjord men den hade inte kommit utan den internationella lågkonjunkturen som kom.
Det var många länder som fick problem. Speciellt de som hade galenskapen med fast växelkurs som Sverige. Sedan ställde Sverige till det extra mycket för sig under 80-talet. Genom att facket utpressade till sig höga lönelyft som ledde till hög inflation i kombination av vanliga jobbet med att göra Sverige till ett DDR.
Sverige hade en extrem devalvering 1983. Nu redan 1991 hade man behövt göra en lika drastisk devalvering igen för att kompensera för fackets skador.
Devalvering var man dock ovillig till eftersom man ville gå med i EU. Då fanns bara alternativet att höja räntan i en lågkonjunktur, varvid näringslivet skadades allvarligt. Det höll man på med tills skadorna blev så allvarliga att man fick backa och släppa kronan flytande. Det blev ett rejält fall i växelkurs då. Och det visade hur mycket övervärderad man försöka hålla kronan. Ska man ha fast växelkurs måste man föra en finanspolitik som håller valutans värde vid växelkursen. Det gjordes inte på 80-talet.
Den nedgång i ekonomin som den höga räntan (som försvarade växelkursen) orsakade var det som ledde till fallande bostadspriser. Lägre BNP gör helt enkelt att folk har mindre att köpa för.
Skattereformen bidrog till detta. Men den hade mindre påverkan. Den hade politiker dessutom tjatat om så folket var förberedda.
Man fördubblade fastighetsskatten här också. Det bidrog nog mer än skattereformen. Det var folk inte lika förberedda på.
Det var inte så att exportföretagen kunde sälja som du antyder. De hade det svårt pga det höga kostnadsläget i Sverige. Så de skadades. Efter att kronan släpptes flytande så hade de det bättre men det tar ju ett tag att reparera sig.
Du har dock helt rätt i att situationen nu är helt annorlunda mot 1991-93. Finns inga likheter.