Citat:
Ursprungligen postat av
tojo
Hm. Kan han hävda att det är sant att de haft sex, men inget mer? Han hävdade ju i TR att de haft sex mot betalning, vilket han senare tog tillbaka.
Undrar också om Polisen haft koll på honom i Sveg, så han inte med lätthet kunnat mörda fler.
Det kan han hävda. Han kan ju hävda precis vad han vill. Men att lämna version 514 blir ju inte så trovärdigt liksom. Men det är bara att han försöker inge vilket tvivel som helst om han nu vill säga något alls.
Hans advokat har ju redan hävdat för att försöka stoppa resningsansökan att han kan ha bara onanerat över kroppen utan att ha haft med mordet att göra. HR tog inte någon hänsyn till den fantasin utan hävdade i sin tur ändå att Olof skulle ha dömts för mordet om det här beviset var känt. Det finns ju trots allt en viss indiciekedja också.
Det är ett sexualmördat offer trots allt som bär alla likheter med hans vidriga teckningar och sexuella intressen. Jag vet inte hur troligt det är i Husum att denna blyga vilsna 16-åring såg Olof av alla människor och kände att det var en bra idé att ha sex med honom(bara där så tappar det ju all trovärdighet ärligt talat) någonstans där utomhus Norrland i november, detta medan hon visste att hennes kompis och kompisens mamma stod utomhus och väntade på att hon skulle komma en utsatt tid med bussen. Där han av okänd anledning lämnade sperma på hennes byxor, för att hon sedan i lilla, lilla Husm ha sån oerhörd otur att råka ut för en sexualmördare efteråt. Det är inte omöjligt men det är knappast rimligt, sett till den samlade bevisningen.
Jag tror säkert att de kommer försäka ta fram alternativa teorier precis som de gjort hittills men rimligt tvivel och tvivel är ju inte samma sak. Det är minst sagt uppförsbacke nu och så länge han vägrar erkänna kommer hans försvarsadvokat fortsätta göra sitt bästa för att snacka bort det här. Jag tänker mig att det inger ett väldigt orimligt tvivel att hävda detta nu. Han gjorde inte ens det när han konfronterades med DNA-beviset. Då kom han med den rimliga förklaringen att han aldrig varit där 😆