Citat:
Ursprungligen postat av
davidska
Du missförstod mig, skulden är delgiven och nu kom kravet att jag ska betala den 16/5 senast och ska höra av mig snarast står det.
” Vi vill meddela att du har en skuld hos Kronofogden.
Den som vill få betalt, dvs. sökanden, är IFA Finance DAC.
För att få betalt har sökanden lämnat sitt krav till oss. Mer uppgifter om skulden och betalningsinformation hittar du i skuldspecifikationen.
Totalt att betala 50 244 SEK
Förfallodag 2022-05-16
Tänk på att betala i god tid så att betalningen blir bokförd på Kronofogdens konto senast förfallodagen.
Kontakta oss om kravet numera är felaktigt, på grund av att du har betalt eller att något annat har hänt efter det att skulden fastställdes. När du kontaktar oss behöver vi ditt namn och personnummer.
Kan du inte betala hela skulden?
Vårt uppdrag är att utreda din ekonomiska situation för att fatta beslut om hur din skuld ska handläggas hos oss.
Vi kan besluta om utmätning. Det betyder att vi kan ta hand om egendom som tillhör dig och sälja den. Vi kan också göra avdrag från din inkomst.
Överskott på skattekontot, dvs. belopp som skulle ha återbetalats till dig, kan också användas för betalning av din skuld.
För att vi ska kunna fatta rätt beslut, är det viktigt att du snarast kontaktar oss”