Citat:
Ursprungligen postat av
stilicho
Sådana här saker har diskuterats på prepping-forumet många gånger. Och du överdriver grovt.
Eftersom bönder är som de är så finns det, åtminstone i Sverige men säkert i Ryssland också, ett stort överskott på gamla traktorer. Traktorer som man utan problem kan hålla liv i under lång tid, särskilt om man kannibaliserar några traktorer för reservdelar. Bränsle är inte heller något stort problem eftersom i stort sett alla dieseltraktorer, och definitivt alla gamla sådana, går att köra på ren matolja. Det blir givetvis en omställning, men någon total samhällskollaps och återgång till stenåldersförhållanden är det definitivt inte tal om.
Ska du tanka din traktor på matolja*, som du producerar utan tillgång till konstgödning, så kommer du att märka att du får hälla i mera olja i traktorn, än vad du får ut från åkern.
Detta (och allt övrigt jordbruk) kräver då för övrigt även att bonden har tillgång till elekticitet för att driva alla elevatorer, fläktar o.s.v. i sin tork, att man kan få tag i reservdelar till sin tröska, motor och transmissionsoljor till traktorer och lastare, oljefilter, bränslefilter, hydrualolja, nya drivremmar, nya däck o.s.v. o.s.v.
Men visst, en 60-70 år gammal traktor som man även råkar ha ett gengasaggregat till, kan man kanske hålla liv i ett par år, innan däck m.m. tar slut.
(*) Vilket dels inte är möjligt, samtligt som en bonde inte kan tillverka matolja, utan bara frön som en fabrik kan utvinna matolja ur. Denna fabrik kräver då för övrigt även elektricitet för att fungera, tillgång till reservdelar o.s.v. När bonden väl har pressat fram matolj, så måste han sedan hitta en RME-fabrik (med elförsörjning, reservdelsförsörjning o.s.v.), och förutom sin matolja, så behöver han nu också få fram stora mängder metanol, samt kalium eller natruim, samt lämplig kemisk industri (med elförsörjning, reservdelsförsörjning o.s.v.) som kan omvandla kaliumen eller natriumet till lämplig kemisk katalysator.