Citat:
Ursprungligen postat av
SnakePlisssken
Att mörklägga viss bakgrundfakta om en person i en utredning är inte samma sak som att mörklägga händelsen som utreds.
Fel. Att undanhålla fakta trots lagen = att mörklägga fakta trots lagen.
Citat:
Om man ska kunna mörklägga något om själva mordet så måste man fört och främst känna till något om just mordet– vilket man sedan mörklägger.
Fel. Det stora flertalet som deltog i mörkläggningen av mordet, visste inte det egentliga skälet till mörkläggningen.
Vi vet att Warrenkommissionen deltog i mörkläggningen för att de var övertygade om att risken för ett kärnvapenkrig med
"40 million American deaths in the first hour" (i.e. LBJ), var överhängande om det framkom att ryssarna/Castro låg bakom mordet = mörklägg ALLT som tyder på att:
1. Oswald var oskyldig.
2. det låg en konspiration bakom mordet.
Om de trodde något annat, så finns i så fall inte det officiellt belagt.
Dvs, även om du nu inte håller med om att Warrenkommissionen deltog i mörkläggningen av mordet så kvarstår logiken i resonemanget.
Att det mycket väl går att delta i en mörkläggning av ett brott, även om man inte känner till det verkliga skälet till mörkläggningen eller vem/vilka som verkligen låg bakom eller varför.
Citat:
Om man mörklägger att en misstänkt mördare hade en mamma som hette Lisbeth så har man inte mörklagt mordet - man har mörklagt mördarens mammas namn.
förstår du inte skillnaden?
Om namnet
"Lisbeth" är relevant för huruvida den misstänkte mördaren var skyldig/oskyldig och/eller möjligheten att det låg en konspiration bakom mordet, så jo, då har man deltagit i en mörkläggning av mordet om man som ansvarig utredare trots det medvetet undanhåller det namnet, jo.
Citat:
Mörklägga viss fakta i en mordutredning, fakta som inte har direkt anknytning till utförandet av mordet ≠ mörklägga mordet
Hur vet du att faktan i fråga inte har en direkt anknytning till mordet om ansvariga utredare fråntogs rätten att ta del av den undanhållna faktan?
Det handlade ju trots allt om tre extremt våldsamma grupperingar (CIA/Maffian/Exilkubanerna) som låg i öppen fejd med den mördade presidenten och som under hela den mördade presidentens ämbetstid tillsammans ett stort antal gånger planerade och genomförde mordförsök på Fidel Castro, trots den mördade presidentens uttryckliga order (till CIA) om att omedelbart upphöra med både mordförsöken och samarbetet med maffian.
- Att den misstänkte mördaren hade återkommande kontakter med exilkubanerna i fråga, samt misstänktes att i någon form arbeta för CIA/US Intel.
- Att den misstänkte mördarens mördare bevisligen var en medlem av US Organized Crime sedan 30-talet, besökte Kuba ett antal gånger och smugglade vapen till Castro när denne i USA's ögon fortfarande var en "frihetshjälte" och inte en "kommunist".
Inte relevant? Definiera, "relevant".
Citat:
Men tack - då vet jag hur du tänker..
Varsågod.