Citat:
Ursprungligen postat av
saganshus
Jag har ingen aning om vad Globohomo är för något, men du kommer säkert att förklara. Stoppas Putin så kommer kriget att upphöra och då kommer priserna att gå ned och handeln att öka.
Om Putin stoppas, avsätts eller "ger sig" = avsätts han då han lever på att vara en stark Rysk karlakarl som rider på Björnar och leker kampsort.
I ett sådant scenario uppstår givetvis ett maktvaccum, där kommer nästa starke man uppstå som således måste visa sig på styva linan för samla Rysslands maktcentrum kring sig.
Det kommer i sin tur leda till fler konflikter och ökade priser.
Att stoppa Putin förändrar ingenting, Ryssland kommer fortsätta vara Ryssland. Dom är inte intresserade av västerländsk demokrati, HBTQ parader och pronomen.
Ryssland ser NATO som fienden, Ukraina som ryskt och resten av världen som lögnarnas paradis, det är inte Putin själv som tycker detta, det är Ryssland.