Citat:
Ursprungligen postat av
LibBell
Ryssland kommer uppenbart aldrig kunna ockupera Ukraina. De kommer heller aldrig kunna tillsätta en Putin-trogen regering som kommer överleva.
Får Putin rätt information (vilket är långt ifrån säker) just nu så inser även han det.
Det som känns rimligt för Ryssland på kort sikt att uppnå är att skapa landbrygga mellan Donbas och Krim. I samma veva med det slår han ut Azovbataljonen=Avnazifierar Ukraina.
Det skulle kunna ske de närmaste dagarna (=Mauripol faller) Hade jag varit Putin hade jag blåst upp det som en enorm vinst och att den "speciella militära operationen" är avslutad och att Ryssland utropar området som ryskt.
Han fryser läget utefter Azovsjön och Donbas och backar tillbaka och slickar såren.
Väst och Ukaraina står då inför ett dilemma. Gilla läget eller gå till motattack för att flrsöka ta tillbaka områdena till enorma civila förluster, där Rysssland kan vända narrativet.
Jag tror Ukraina då går till motanfall. Tänk på att då kan Ukraina organisera sig och anfalla på ett ställe i taget om de vill. Nu tvingas de slåss mot ryssarna överallt, ändå så går det ganska bra för dem. Ryssarna kommer vara tvungna att ha ett fredsavtal annars tvingas de permanent ha trupp där som hela tiden blir angripna.
Citat:
Ursprungligen postat av
allegrageller
Konvojen är obegriplig, om det nu inte är en 6 mil lång attrapp! Den står ju dessutom i vägen om ryssen vill göra ett nytt försök att ta Kiev via dessa vägar. Har svårt att se att det kan vara soldater kvar i fordonen. Måste vara svinkallt och slut på mat och vatten.
Det är något skumt med den konvojen. Antingen är det inga människor kvar i den, utan det är bara övergivna fordon. Eller är det andra lastbilar som kör fram och tillbaka bara för att ge alla 15000 soldater i konvojen mat och vatten?
Citat:
Ursprungligen postat av
Wisconsin-Nights
Som jag förstått saken hade Putins Ryssland behövt ca 10 ggr så många soldater dvs 1,6 miljoner istället för 160 000. För att framgångsrikt invadera hela Ukraina. Nu kanske det aldrig var aktuellt att ta hela Ukraina, utan bara den Östra delen.
Han trodde han bara kunde byta president och regering och sedan skulle hela landet ink. armén lyda den nya presidenten.