Citat:
Du måste verkligen läsa det du skriver och tänka efter lite.. förstår du inte själv att du är helt fel ute? Att du blir bemött med skit kanske är för att du skriver en massa dynga och hittar på.. att jag förstår vad risk och sannolikhet är mer än dig ärväl uppenbart då jag avstått vaccin.. du måste verkligen söka hjälp.. du kan inte må bra.. jag vill bara ge dig en kram.. kom och bo hos mig ett tag så får jag pyssla om dig, du väcker mina moderskänslor… så hjälper jag dig att hantera din Corona hysteri 😀👍🏻
Just det faktum att du avstått vaccin visar ju TYDLIGT att du inte begriper dig på risk och sannolikhet. Det är ju det som är så fantastiskt roligt. Du har inte fattat att alla åldersgrupper har en positiv risk/reward av att ta vaccinet. Tom barn har det, även om man i Sverige ännu inte vaccinerar barn. I USA vaccinerar man från 6 år och uppåt och man har fattat att skyddet försvagas gradvis och därför ger man upprepade doser. Du tror alltså att alla länders folkhälsomyndigheter och forskare har fel, men att du och ett gäng foliehattar på flashback och youtube har rätt?
Visst du kan få biverkningar av vaccinet, du kan tom dö av det. MEN det är betydligt fler som blir svårt sjuka av viruset och dör av det i alla åldersgrupper. Det intressanta är dock att att risk/nyttan är positiv för alla grupper. De som oftast får svårast biverkningar av vaccinet är samma grupper som hade klarat viruset allra sämst. De som får lindrigaste biverkningar av vaccinet är de som klarat viruset allra bäst. Det här verkar dock vissa, exempelvis personer som dig ha oerhört svårt för att ta in. Vet inte om problemet är att det inte överensstämmer med eran världsuppfattning eller vad det är, men du kan ju försöka börja lyssna lite på vad forskningen säger och de olika folkhälsomyndigheterna runt om i världen. Det råder ganska stark konsensus i den här frågan.