2022-02-19, 13:40
  #85033
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Systemkritik
360k får man nada för. Jag sparar själv 20-35k i månaden och då har jag hyreslägenhet att betala.

Jag tänkte själv köpa mig en lägenhet om 2 år och då måste jag nästan ha en miljon i egenkapital tillsammans med höga årsinkomster.

Det är inte möjligt för många. Det straffar ut stora delar av samhället till att ha en mycket sämre ekonomi i hyreslägenheter.

Jag säger inte att det är bra eller dåligt, men ni kan ju fråga er om ni vill ha en sådan här superdysfunktionell bostadsmarknad och konsekvenserna det innebär för trygghet och tillit etc.

Nu bor jag inte i eländet Sverige, men gällande priser så är det samma om inte värre där jag bor, men samtidigt så är bostadsmarknaden funktionell. Det är enkelt att hyra ut och helt vanligt. Jag kommer ha några extra rum till studenter för att dra in lite extra och snabbare kunna FIRE. Jag kan också fixa en central hyreslägenhet på dagen utan att det kostar extremt, man tvingas liksom inte till att köpa lägenhet om man inte vill.

Så är det inte i Sverige.

Bubbla eller inte. Jag tror inte det, inte i Sverige. Det är så många som vill slippa mångkulturella eländet och det håller upp priserna.

Bostadskraschen kommer den dagen som samhället blir tryggt igen. Och när sker det liksom?

Snarare tvärtom.

Klyftorna skapar ett sådant dysfunktionellt samhälle att ingen plats i Sverige blir trygg och säker vilket gör att människor flyr.

Om du tror att kriminalitet är bra för en bostadsmarknad är du pantad.
Sverige är litet, förorterna många.
2022-02-19, 13:47
  #85034
Medlem
liksom-fbs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Imaloser
Jag har förklarat det. Jag tjänar bra, min fru tjänar bra, vi är precis den familj som borde flytta in i vissa typer av områden i en relativt liten stad, men hus som egentligen är för små för oss säljs för skyhöga fantasisummor. Jag förklarar mest att jag tycker det är märkligt hur dyra andra klassens hus är. Priset motsvarar enligt mig inte kvaliteten på huset. Priset är för högt. Sannolikt p.g.a en bubbla. Det var mest en anekdot. Jag tycker det verkar alldeles för dyrt och du babblar om att "då får du väl köpa nåt billigare" och länkar till en skräpig trea i Haparanda. Öh, OK? Det får jag väl göra. Jag tycker fortfarande huset och många andra hus säljs för alldeles för mycket. Vad har det att göra med att acceptera verkligheten eller inte?
https://www.hemnet.se/bostad/villa-6rum-centralt-pitea-kommun-nygatan-61-18318057
Här är det dyraste objektet i en mindre stad.
12.6k/kvm boyta. Långt under produktionskostnad. Antagligen halva produktionskostnaden och 0 kr för adressen.

I mindre städer får man ju bostäderna till skänkts mer eller mindre.

Sedan ser det ut som du fortfarande inte klarar att hålla isär pris för byggnaden från pris för adressen.
Antingen förstår du inte vad det kostar att bygga nytt (vilket är alternativkostnaden).
Eller så betalar folk för adressen där och du förstår inte det.

Jag läste om en i Stockholm som gjorde en tillbyggnad på ca 40 kvm till sitt hus. Det gick på ca 40 k/kvm. Och då var det billig yta. Dvs sovrum. Där ingick ingen markkostnad, ingen kostnad för markberedning och inga kommunala anslutningsavgifter.



Citat:
Ursprungligen postat av Systemkritik
Jag rekommenderar att sluta skriva till han eftersom han är forumets största regimlojala troll. Om regimen säger något så rapas det upp i all oändlighet. Det duger inte att visa upp verkligheten, han är djupt störd i sina inre tankemönster.
Och här har vi någon det fullkomligt skurit ihop för.
Det var bara personangrepp.

Citat:
Ursprungligen postat av Systemkritik
Du herr systemlojala satan. Om du med samma ansträngningar du gjort istället föddes 30 år senare så har hade du förevigt förpassats till 35kvm på sin höjd. Det hoppas jag du inser, men jag tvekar på att du klarar mentaliseringen 😅

Sedan så är det väldigt härligt att veta att du är till åldern och snart kommer börja drabbas av det förfärliga system som du är lojal med. Din tid är snart över och då kommer absolut inte någon att sakna dig.

Tvivlar på att du ens har en sammanhållen familj så sjuk du verkar vara.

Din tid är snart över och det vet du innerst inne 😍
Och än mer personangrepp.
0 fakta.
0 logik.

Nja, hade jag varit född 30 år senare hade det nog blivit bättre.
Då hade jag nog nyligen disputerat, troligen inom finansiell matematik med inriktning mot ML.
Och fixat mig ett första jobb med ca 60k/mån.
Varför skulle det vara sämre?
2022-02-19, 14:00
  #85035
Medlem
kebabmedpommess avatar
Citat:
Ursprungligen postat av liksom-fb
Nja, hade jag varit född 30 år senare hade det nog blivit bättre.
Då hade jag nog nyligen disputerat, troligen inom finansiell matematik med inriktning mot ML.
Och fixat mig ett första jobb med ca 60k/mån.
Varför skulle det vara sämre?

Jo, då hade du varit närmare 30 år gammal just nu med nästan inga besparingar alls (man får bo fattigt och i bästa fall hittar man en dyr studentlägenhet under tiden som du disputerar), och skulle behöva hitta en bostad samtidigt som du högst troligt INTE har 60k i ingångslön.
2022-02-19, 16:48
  #85036
Medlem
humpcuts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av blekmyr
Om ditt svar på var lågavlönade serviceyrken ska bo är Lidingö och att de ska cykla till stan så är du så verklighetsfrånvänd så det finns inte. Verkligheten är att de får bo i Vallentuna eller Enköping och ha 2-4h/transport varje dag. Du fattar väl att folk ska lämna på dagis, storhandla och uträtta ärenden precis som du också? Du låter som miljonären som testade att vara hemlös vars lösning på allt var "använd bara de kontakter du byggt upp under 20 år i arbetslivet för att komma på fötter, duh"

Isf missuppfattade jag, trodde ni diskuterade närheten till naturen/landet haha. Nej Lidingö är dyrt som fan, just pga närhet till både natur och city.
2022-02-19, 16:51
  #85037
Medlem
humpcuts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Imaloser
Kul för dig, lyckad investering. Din berättelse är ju också bara en anekdot och jag gissar att många är i samma sits som jag idag. Priserna har gått upp sjukt mycket och ja, det är väl "rimligt" då enligt marknaden att betala det priset. Tråden handlar om potentiell bubbla och Sverige ligger ju högt i sådana rankningar internationellt. Höga priser på bostäder i förhållande till lön bl.a.

Men, kul för dig att ha investerat i tid. Tur för dig att värdet ökade.

Bubblan pratas det om i den här tråden för 12 år sedan. Även om bubblan skulle spricka så skulle det förmodligen inte gå under de nivåer jag investerade på. Det skulle kräva en 50% nedgång.

Jag har vänner som bor i London och NYC, de betalar mångdubbelt mer än vad jag betalar i boende så jag håller inte med om att Stockholm är dyrt. Så länge du har kapacitet att spara ihop till insatsen så är det en no brainer att köpa istället för att hyra. Bara arbitraget du har varje månad kommer snart ge dig en stor besparing du kan lägga på amortering istället.
2022-02-19, 16:53
  #85038
Medlem
humpcuts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ronkmonken
Skulle aldrig i mitt liv lägga såna pengar på att bo i en lägenhet.
Man äger den inte ens och riskerar att få blattar och annat pack runt sig.
Helt obegripligt hur man kan vilja bo på det viset om man har de ekonomiska möjligheterna att kunna hosta upp 10 miljoner.
Sista tänkbara alternativet för mig.

Är det viktigt för dig att ett papper säger att du äger lägenheten? Det finns ju många fördelar med att dra nytta av skalan i en brf. Delar man på underhåll och andra tjänster så blir det en effektiv lösning för många lägenheter jämfört med fristående hus. Om du är rädd för andra människor är det såklart en dålig lösning. Jag känner alla mina grannar och är vän med de flesta så inga problem där. Men antar att det beror på var man köper.
2022-02-19, 16:55
  #85039
Medlem
Men herregud, kan ni sluta göra om tråden till en dialog med en gubbe som bland annat bevisat att han rent kroniskt inte förstår basal algebra och nu hittar på att han minsann kunde hållit på med finansiell matematik (om det inte blivit så pga reasons)
2022-02-19, 16:56
  #85040
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av kebabmedpommes
Nu drar du fram något helt extremt exempel med avgift på 6000 kr.

Slutpriserna för 2r i Upplands Väsby har hamnat på 2-2,5 miljoner det senaste året. Så du får nog räkna upp den där sparkalkylen ovan med nästan 50%.

Haha exakt men glöm sen inte att ungdomar trots det kan spara mer. De ska varken få träna eller träffa kompisar för varenda krona ska gå till boende! Varför inte go full DDR och bara smälla upp kaserner där ungdomar kan sitta och räkna sina pengar varje dag med shuttle bus in till deras serviceyrken i stan där liksom-fb kan gå och dra nytta av deras arbete. Sen efter 10-15 år i kasern kanske de har råd med både lite nya kläder och en etta i en blatteförort. Tänk vilken framgång, att ha lyckats i storstan
2022-02-19, 18:03
  #85041
Medlem
DVikings avatar
Citat:
Ursprungligen postat av blekmyr
Haha exakt men glöm sen inte att ungdomar trots det kan spara mer. De ska varken få träna eller träffa kompisar för varenda krona ska gå till boende! Varför inte go full DDR och bara smälla upp kaserner där ungdomar kan sitta och räkna sina pengar varje dag med shuttle bus in till deras serviceyrken i stan där liksom-fb kan gå och dra nytta av deras arbete. Sen efter 10-15 år i kasern kanske de har råd med både lite nya kläder och en etta i en blatteförort. Tänk vilken framgång, att ha lyckats i storstan


Och vad alla här i nuet inte verkar ens ha en tanke om är hur fort det har förändrats. För 10 eller i alla fall 15 år sedan kunde man köpa lägenheter (BRF-medlemskap) i Stockholms ytterområden för några hundratusen. Samma summa var det som krävdes för en kontantinsats för en lägenhet i innerstan. Upplands-Väsby, Farsta och Bro ligger idag på citypriser anno 2006.

Villor är utom räckhåll för de som saknar bostadskarriär eller tillskott från föräldrar, medan ett par med fast jobb utan problem kunde köpa ett hus i Stockholm kommun 2012 (4m).
2022-02-19, 21:59
  #85042
Medlem
SocialtKontrakts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av DViking
Villor är utom räckhåll för de som saknar bostadskarriär eller tillskott från föräldrar

Meh.

Två personer behöver tillsammans skrapa ihop till ca en mille (15% belåning på villa 7 MSEK i Stor-Stockholm). Det är inte "utom räckhåll", om än några jobbiga hundår.
2022-02-19, 23:10
  #85043
Medlem
DVikings avatar
Citat:
Ursprungligen postat av SocialtKontrakt
Meh.

Två personer behöver tillsammans skrapa ihop till ca en mille (15% belåning på villa 7 MSEK i Stor-Stockholm). Det är inte "utom räckhåll", om än några jobbiga hundår.

Ja, okay efter 5 jobbiga hundår kan ett välavlönat akademikerpar maxbelåna sig för att köpa en skruttig 70-talsvilla med renoveringsbehov i en av de sämre förorterna. Vilken tur, vilket underbart samhällsbygge!
2022-02-20, 10:30
  #85044
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av kebabmedpommes
Jo, då hade du varit närmare 30 år gammal just nu med nästan inga besparingar alls (man får bo fattigt och i bästa fall hittar man en dyr studentlägenhet under tiden som du disputerar), och skulle behöva hitta en bostad samtidigt som du högst troligt INTE har 60k i ingångslön.

Vad är det du pratar om?

Påstår du att man inte kan tjäna pengar utan att äga?

Säg det till de som köpte Bitcoin för bostadsinsatsen istället 2010.

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in