Citat:
Ursprungligen postat av
Ledaren
Är Hyllman den sämsta fotbollsskribenten vi har i landet?
Mycket möjligt.
Nej, allvarligt talat - det är han inte. Han skriver långt och gör säkerligen mycket research före han får ut sina texter - men ändå är han helt oläsbar.
För mig förstör hans uppenbara United-bias det mesta. Nu är det längesen jag läste honom, men då var det så pinsamt uppenbart att han alltid försökte skriva ner Arsenal, Liverpool, Chelsea och City. Hans standard modus operandi är att jinxa konkurrenterna genom att skriva upp dem som stora favoriter och allt annat än seger är totalt fiasko. Ständiga pikar mot Uniteds rivaler. Antijinxade United ständigt genom att säga att klubben är i totalt kristillstånd, de kan omöjligt vinna.
Inte helt olikt hur jag själv ser på Liverpool, men jag har ingen blogg på fotbollskanalen heller
Jag har inget emot skribenter som har en preferens men de måste kunna förhålla sig skapligt sakligt och neutralt när de beskriver och resonerar. Hyllman kan inte det. Han är United through and through, och hör mer hemma på Man Utds svenskafans-sida än någon slags generell PL-bloggare.
Läser sällan PL-bloggar numer men saknar Kalle Karlssons inlägg. Oerhört kunnig, påläst, och kunde förhålla sig neutralt även om han hade preferenser också (t.ex. Mourinhosupporter och fd United-supporter). Hittade ofta vinklar andra missade och hans taktikanalyser var mycket intressanta.