Citat:
Ursprungligen postat av
EastClintfood
Navkapseltjuvarna kan inte det bättre än så.
Har sett detta uttryck nu ett par gånger. Någon får förklara. Varför är Liverpool Navkapseltjuvar?
Citat:
Ursprungligen postat av
Drickback
Minst 1 målvakt sitter i karantän, vilka övriga som nu blivit smittade är ej offentliggjort.
Svårt att spela med u-lag om motståndaren kör med rent A-lag… sportsligt mot ungdomarna.
Det är väl det man gör hela tiden i Ligacupen. Men nu passar det tydligen inte? Fansen kräver tillochmed ett U lag för att det är en kalle anka cup och man ska inte slita på spelarna. Var väl inte så länge sen man ställde upp med reservlaget och Klopp inte ens orkade vara med på bänken mot Aston Villa.
Leyton Orient kastades ut ur cupen när man hade Covid outbreak. Men det är skillnad på lag och lag. Carabao har nog en del och säga till om också. Mer intressant att hålla Liverpool kvar än lilla Leyton.
Får se om Liverpool är transparanta nu också då som Klopp gnällt om att andra inte är. Häng ut samtliga spelare som har Covid och berätta exakt hur många det är som saknas så vi får det svart på vitt. Folk är medvetna om att vaccin inte ger 100% skydd, men problemet är att Klopp säger att spelarna som inte tagit vaccin sätter andra i risk och ska särbehandlas. Med tanke på hur stor majoritet som är vaccinerade i PL, och det ändå blir såhär. Liverpool hade 99 % vaccinerade. Går inte ihop att dom som inte tar vaccin sätter andra i risk. Hela grejen blir bara löjlig. Se hur spelarna firar. Med fans. Med varandra. Går runt och skakar hand och klappar om varandra efter matcherna. Är på diverse fester. Det är mer riskfyllt än att spelarna inte vill ta ett vaccin.