Citat:
Ursprungligen postat av
nighter825
De hade säkert dömt henne till bli esb slav eller till döden.
Sen dömt esb som dement och tagits hans pengar.
Nej, för jag ser ju till Ebbas handlande, jag hatar inte Ebba som person.
Den stämningen som var gällande bättre rätt till huset, var ju heller inte ett brottsmål. Ebba hade inte kunnat bli dömd i den tvisten. Inte Esbjörn heller.
Men om du frågar om jag gärna sett att detta hade utretts som ett brottsmål så är svaret ja. Och om man där kommit fram till att Ebba begått otillbörliga handlingar. Då hade jag gärna sett att hon blivet fälld, men jag önskar henne ingen annan påföljd än den som är bruklig enligt straffskalan inom svensk lagstiftning.
Citat:
Ursprungligen postat av
Q6
När trollen i tråden i ena inlägget bespottar Ebba för att hennes kristna tro för att i nästa inlägg hylla en religös despot ifrån Knutby så blir det uppenbart vad det är för typer som skriver i tråden.
Synd att tråden har börjat att spåra ur och inte handlar om Esbjörn vs Ebba längre.
Återigen, jag kritiserar Ebba för hennes beteende. Inte för hon är kristen.
Citat:
Ursprungligen postat av
nighter825
Förutom hans ombud förra året sa om Busch la till mer pengar så kanske esb skulle släppa sitt överklagade på förlikningen han skrev under.
Och tanke på busch vissa respekt mot de äldre i detta köp, med behandla honom som en människa, och hans sätt att vissa respekt var inte bry sig om kontraktet han skrev på.
Om han är nu dement, som du verkar be om varje dag, gör man inte kan lita på hans ord.
Det gör även att det är inte Busch fel att esb skrev på förlikningen.
Men vänta nu, du har ju själv sagt att du inte tror att ombuden jobbar utifrån Esbjörns vilja. Men just i detta fall väljer du att tro det?
Jag hörde själv när ombudet sa det. Jag vet inte ens om han träffat Esbjörn när han sa det. Dessutom skulle det kunna vara så att Esbjörn insåg att han inte kunde få tillbaka sitt älskade hus, och då tänkte att jag vill iallafall ha mera pengar för det. Vi har ju samtliga konstaterat att Esbjörn inte är direkt glasklar i knoppen.