Citat:
Ursprungligen postat av
Binary
Vad menar du med vaccinpass exakt? Vi har vad jag vet inget vaccinpass i Sverige. Däremot har vi vaccinbevis som vi har kunnat använda för att komma in på t.ex. sportevenemang. Eftersom FHM m.fl inte rekommenderar sk superspridar-events (men det rekommenderar du?)
Det tycker jag har varit en ganska bra idé. Som läget är JUST NU med en mildare Omikron finns det så klart anledning att omvärdera den här strategin. Och det tror jag också kommer att ske här i Sverige inom en vecka eller två. Jag håller tummarna för att vi kan släppa på restriktionerna snart.
Ursäkta, men klarade du inte av att läsa mellan raderna på presskonferenserna kring vaccinpasset, det var politiskt infört, FHM var emot. Spridningen slog i taket när passet gav tillträde till dansgolv: dvs smittan (delta) drevs under denna period av vaccinerade;
Vilket indirekt bekräftades av FHM när de drog i nödbromsen och la restriktioner för samtliga samt konstaterade att vaccinpass var värdelöst för smittspridning.