Citat:
Ursprungligen postat av
ua571c
Anledningen till att din plan inte kommer att funka, och att du är felinformerad, är att köparens bank - av ren och skär självbevarelsedrift - naturligtvis inte kommer att sätta in köpeskillingen förrän befintliga panter (i praktiken lånen) är lösta först.
Är inte panten borttagen - dvs lånen lösta - så har köparens bank ingen eller sämre säkerhet för sitt lån... Och den gamla banken - säljarens bank - kommer att ha bättre rätt/företräde till säkerheten.
Precis, såsom vi kom fram till tidigare. Det beror på om köparen tar ett lån.
Citat:
För övrigt är det inte banken du skulle ha blåst, utan det är din köpare som du lurar/blåser. Så ingen mening att du gör det av några märkliga principiella skäl för att du inte gillar banker...
Det är den banken man har lån på som man blåser givetvis, inte köparens bank. Köpet ska ju självklart gå igenom. Men det kanske är lite för avancerat för dig
Citat:
Helt enkelt ett dåligt genomtänkt upplägg. Men det är ju bra att du frågar vuxna människor innan du själv gör något tokigt.
Det behöver det inte alls vara, bara för att du inte förstår den lillen
Citat:
Ursprungligen postat av
3komma14
Det är alltså inte köparens lån det hänvisas till, utan säljarens lån.
Om köparen inte ska ha något lån, varför skulle köparens bank agera och se till att allt är korrekt? Får man inte köpa en lägenhet på egen hand?
Citat:
Ursprungligen postat av
KlappMungon
Fast det är inte riktigt vad som händer när ett lån löses.
Om du har ett konto hos SHB och ett bostadslån hos SHB så skickar du inte pengar till något konto när lånet löses. Banken bara stryker summan från ditt konto och samtidigt strykes din skuld till banken.
Pengarna försvinnner helt enkelt i samma "tomma intet" ur vilket de en gång skapades.
Det beror väl på vilket konto pengarna hamnar i, vilket är vad hela tråden handlar om.
Citat:
Ursprungligen postat av
tempeZZt
Det spelar ingen roll var köparens pengar kommer ifrån. Får inte mäklaren ett kvitto på att säljarens lån är löst så får du inga nycklar i handen.
Nu vet jag ju flera exempel där detta har skett. Inte exakt angående nycklar i handen, måste dubbelkolla det. Men att folk fått in pengar från sin lägenhetsförsäljning till sina egna konton och sedan skickat detta vidare för att betala av lånen. Jag var lika förvånad när jag fick höra detta av
3olika personer .
Då fick jag min lysande idé, att detta kanske skulle kunna gå att göra ett upplägg med.
Jag anser mig hittills inte motbevisad alls, bara för att folk skriver ut exakt det som står på första googleträffen. Jag vet givetvis också hur man använder Google.
Detta har faktiskt hänt, oavsett vilka som tror på det eller ej. skulle vara mycket önskvärt om någon som också har fått in hela summan till sitt eget konto kunde berätta lite. Jag antar väl att det tillhör undantagsfall. Kan tänka mig att det isåfall skulle vara om man uppger "fel" bankkonto till mäklaren och att köparen inte tar något lån. Då blir det ju givetvis genast mycket svårare. Men eftersom det faktiskt har hänt, utan att folk vill blåsa banken. Så väntar jag och hoppas på fler svar