Citat:
Ursprungligen postat av
Onkel Kostia
Det är kanske en allmänt vedertagen siffra i vissa märkliga kretsar.
Dödligheten bland dom personer som har genomgått infektion, kan inte vara lägre än dödligheten i hela befolkningen. Det finns europeiska länder som har förlorat 0,4% av sin befolkning till viruset. Därför kan dödligheten inte vara lägre än 0,4%.
Utan tvekan har vissa länder drabbats till synes hårt tidigare under pandemin, men tittar man på Euromomos statistik ser det ut som att de flesta Europeiska länder inte haft något större överdödlighet. T ex ser man att överdödlighet även var vanligt innan pandemin i Europa. Spanien, Frankrie, Portugal och Österrike hade exempelvis "Very high excess" överdödlighet 2017. Sen framkommer det också mer och mer att döda med covid som direkt orsak kan ha kraftigt överdrivits:
https://www.youtube.com/watch?v=9UHvwWWcjYw
Citat:
Jag lägger in reservationen att dödligheten kan vara avsevärt lägre på platser med en helt annan demografi, såsom Afrika, med deras låga andel åldringar. Min utgångspunkt är en europeisk population.
Jag hör detta argument hela tiden från massvaccinationsförespråkarna, men det låter mest som bortförklaringar. Man glömmer samtidigt att nämna att Sydafrika har en relativt usel folkhälsa med stora riskgrupper jämfört med Europa. 3/4 är alltså ovaccinerade där, ändå har de inte haft några större problem med Omicron. Dessutom bevisar ju bara ditt argument att covid de facto är ett virus som, liksom influensan, enbart utgör ett hot mot äldre och infektionskänsliga.
Citat:
I en vaccinerad population blir dödligheten givetvis mycket lägre.
Fast kan man säga med säkerhet att den lägre dödlighet enbart kan tillskrivas vaccinet? De allra svagaste har ju dött, folk har i hög grad utvecklat naturlig immunitet samtidigt som viruset muterat till mindre och mindre virulenta varianter. Igen, tittar man på överdödligheten så är den fortfarande ganska hög i bland annat Tyskland, Spanien, Ungern och Frankrike långt efter att vaccinet rullats ut (vecka 48, 2021) trots att en stor majoritet är vaccinerade. Jag säger inte att du har fel, men hur kan du vara så säker på vaccinets effektivitet? Sydafrika hade ju som sagt ingen megavåg av döda trots att väldigt få är vaccinerade.
Jag tror det är viktigt att göra skillnad på vilket virus man diskuterar eftersom Omicron i princip är en helt annan sjukdom än de tidigare varianterna. Att jämföra Omicron med Delta eller tidigare varianter är helt enkelt inte relevant. Vaccinets potentiella effektivitet är enbart relevant för Omicron, inte Delta längre. Delta existerar inte.
Citat:
Ja, jag tror på att viruset har orsakat 15000 dödsfall i Sverige. Men jag är införstådd med att viruset i många fall har samverkat med andra former av ohälsa, och tillsammans orsakat dödsfallen. Att personerna även led av andra åkommor, innenbär inte att dödsfallen inte har inträffat.
Jag tror också att viruset har slagit hårt, utan tvekan och det hade förmodligen blivit värre utan restriktioner och försiktighetsåtgärder. Men jag tror också att vi är i en helt annan fas nu och att man måste släppa det som varit.