Citat:
Ursprungligen postat av
Volvoellersaab
Eftersom det är viktigt att veta när saker inträffar så kollar vi lite…
Förhandling i juli och augusti
Köpeavtal 20 augusti
Röjning Tomt 30 augusti
Planerad tillträdesdagen som inte blev av 16 september
Statsministerns uttalande om armlängds avstånd och undvik privata fester 24 september
Margaux privata 40 årsfest 26 september
Esbjörn vägrade träffas ens på telefon under hösten trots att det finns dokumenterat covid åtgärder i Karins inlagor
Esbjörn finns i ett antal intervjuer i expressen under aktuell tid utan covid åtgärder synliga
Ebba har enbart kunnat smitta retroaktivt vilket inte är möjligt. Esbjörns ev åtgärder för att undvika smitta är okända.
Trots många politikers, bla stats och finansministers, uttalanden har de varit ute bland folk själva.
De rekommendationer som fanns gick till största delen ut på att skydda äldre vilket gick så där. Det framgår av coronakommisionen att regeringen var huvudansvarig.
Naturligtvis var det oförsiktigt av Ebba att träffa en äldre man inomhus, särskilt som att Ebba själv vid patriledardebatten i juni-20 uttalat de omtalade orden” med bestått mod”.
I juni-20 gick regeringen ut med :
”Fortsatt allvarligt läge - nya restriktioner kan bli aktuella
Enligt Folkhälsomyndigheten är det inte resor i sig som sprider smitta utan de sociala kontakterna, därför är det viktigt att var och en fortsatt tar stort personligt ansvar och följer råden om försiktighet och social distansering. Läget är fortfarande allvarligt och övriga restriktioner om exempelvis trängsel på serveringar och rekommendationer för riskgrupper ligger kvar. Om kurvan över svårt sjuka vänder uppåt igen kan nya restriktioner bli aktuella.”
[url= https://www.regeringen.se/artiklar/2020/06/lattade-reserestriktioner-i-sommar/[/URL]
Det är inte oväsentligt hur Ebba agerar för att kunna köpa Esbjörns fastighet, hur hon kontaktar honom och vistas i samma hus som honom. Dessutom hade hon med sig en väninna vid ett tillfälle.
Man kan inte skylla ifrån agerandet med att säga att Esbjörn själv inte verkade orolig eller begärde avstånd. Ansvaret ligger helt och hållet på varje individ i samhället, då inkluderat Ebba.
Det har inget att göra med hur övriga personer i regeringen agerat. Nu handlar det om Ebba och hennes agerande.
I mina ögon visar hon på att hon för ut ett budskap synnerligen hårt, medan hon själv agerar genom att med ” berått mod” riskera att smitta en åldring.
Det visar återigen att Ebba säger en sak men anser att hon själv står över både lag och restriktioner för att kunna få till affären.
Det säger mig också att hon inte är en ärlig person. Ytterligare en spik i kistan när det gäller hennes trovärdighet i hur affären kommit till, i mina ögon.