Citat:
Ursprungligen postat av
adaptern
Ge ett enda bevis på att vi varit på månen och som skulle hålla i en domstol.
Ge ett enda bevis på att solen går upp i morgon, som skulle hålla i en domstol.
Etablerad historia, teknikhistoria och vetenskap bevisas inte i domstol, tramspelle. Beviskrav inom lag fungerar på ett fundamentalt annorlunda sätt än inom vetenskap.
Det är faktiskt mer likt hur
din bevisbörda ser ut. För det utmanande påståendet kommer från dig, alltså belägger du detta eller håller käften.
Att vi landat på månen är vedertaget i historieskrivningen. Alla som vill utmana det, kan tramsa runt i domstolar eller andra icke-relevanta arenor och visa varför den kolossala mängd dokumentation och belägg vi har på något vis inte skulle räknas. Du kan nog inte ens formulera en meningsfull mothypotes. Radiosignalerna från månen, var kom de ifrån? Regoliten, som inte finns på jorden, men som vi hämtat ner, var kom den ifrån? Vittnesmålen, var kommer de ifrån?
Och igen, varför kan var och en med lite mätutrustning mäta mot retroreflektorer på månen? Var kommer alla de utsökta (och de mindre utsökta) fotografierna i från? Hur vore det i en domstol?

Jag kan se det framför mig: en rad pajaser i en låtsasdomstol med "expertvittnen" som inte ens kan knyta skor, försöker bortförklara helt ovedersägliga historiska och naturvetenskapliga belägg från månen själv! :P