Somliga saker ur Genesis står helt solklara för mig.
I Eden fanns i trädgårdens mitt två träd;
Livets träd och
Kunskapens träd på/om gott och ont.
Redan här ser vi två förbund. Adam och Eva fick äta av Livets träd och leva för evigt. Gud sa att om de åt av kunskapens träd skulle de dö.
Konsekvensen av att de åt av den förbjudna frukten var att "de blev som gudar, med kunskap om gott och ont, och därför inte tilläts även äta av Livets träd och leva för evigt".
Vad är då kunskapens träd?
"11Ty det bud som jag i dag giver dig är dig icke för svårt och är icke långt borta. 12Det är icke i himmelen, så att du skulle behöva säga: »Vem vill för oss fara upp till himmelen och hämta det åt oss och låta oss höra det, så att vi kunna göra därefter?» 13Det är icke heller på andra sidan havet, så att du skulle behöva säga: »Vem vill för oss fara över till andra sidan havet och hämta det åt oss och låta oss höra det, så att vi kunna göra därefter?» 14Nej, ordet är dig mycket nära, i din mun och i ditt hjärta, så att du kan göra därefter.
15Se,
jag förelägger dig i dag livet och vad gott är, döden och vad ont är, 16då jag nu i dag bjuder dig att älska HERREN, din Gud, att vandra på hans vägar och hålla hans bud och stadgar och rätter, för att du må leva och föröka dig, och för att HERREN, din Gud, må välsigna dig i det land dit du nu kommer, för att taga det i besittning. 17Men om ditt hjärta vänder sig bort och du icke vill höra, om du låter förföra dig, så att du tillbeder andra gudar och tjänar dem, 18så förkunnar jag eder i dag att I förvisso skolen förgås. I skolen då icke länge leva i det land dit du nu drager över Jordan, för att komma och taga det i besittning. 19Jag tager i dag himmel och jord till vittnen mot eder, att jag har förelagt dig liv och död, välsignelse och förbannelse, Så må du då välja livet, för att du och dina efterkommande mån leva, 20i det att du älskar HERREN, din Gud, och hör hans röst och håller dig till honom; ty detta betyder för dig liv och lång levnad, så att du får bo i det land som HERREN med ed har lovat dina fäder, Abraham, Isak och Jakob, att giva dem."
https://sv.bibelsite.com/swe/deuteronomy/30.htm
Livets träd är ett förbund där vi har lagen i hjärtat så att vi hör Kristi röst och kan hålla Guds bud, emedan kunskapens träd på gott och ont är lagen som undervisar oss utifrån.
Därför fruktade Paulus att församlingen skulle låta sig bedras "som ormen bedrog Eva".
Där av även att Adam och hans hustru blev "som Gud med kunskap om gott och ont".
Edit:
Enligt Paulus blev inte Adam bedragen, men kvinnan blev bedragen. (Och hon gav åt sin man att äta)
Det går igen i Kristus och kyrkan, där Kristus var fri från synd men bar förbannelsen (döden) för sin hustrus (kyrkans) skull. Född av kvinna och ställd under lagen.