Citat:
Ursprungligen postat av
Harrywinston
Ytterst begränsade tankeförmåga? Detta är det andra inlägget på kort tid där ni antivaxare försöker projicera era egna tillkortakommanden på mig istället.
Det hela blir så oerhört komiskt. Det är egentligen helt otroligt att ett sådant samhällets bottenskrap som er ens får chansen att kommunicera med en sådan person som jag själv. I det verkliga livet rör vi oss i helt olika miljöer. Det är ungefär som att en treåring på dagis skulle argumentera med en professor i kärnfysik.
Men hur som helst, vad har du emot mitt vårdstopp för ovaccinerade? Du borde väl inte bry dig? Du är ju odödlig! Covid är väl ofarligt enligt dig.
Och om sjukhusen slapp ta hand om er ovaccinerade så skulle covidvården genast bli hanterbar. Det skulle kanske ligga maximalt en eller två vaccinerade patienter på varje IVA och kanske något tiotal på vårdavdelningar på ett normalstort sjukhus. Det skulle inte vara någon större påfrestning och samhället skulle kunna hållas öppet.
Det ligger redan nu nästan inga patienter på IVA. 16
regioner har max 4 på IVA, flera bara 1, och då har de flesta regioner flera sjukhus. Vet inte riktigt hur många sjukhus de ca 900 inom övriga slutenvården fördelas på, men med flera sjukhus i de flesta regioner kan det väl inte bli så himla många per sjukhus. Många sjukhus har uppenbarligen ingen på IVA i nuläget, och eftersom 15 regioner har max ca 20 patienter inom övriga slutenvården, sannolikt fördelade på flera sjukhus i de flesta fall, så har du redan uppnått din utopi, utan att behöva porta de ovaccinerade. Men det var du väl för dum för att räkna ut själv.