Citat:
Ursprungligen postat av
Meiji
I vanliga fall så kan man ha en viss uppfattning om hur någon resonerar i politikforumet, men när det gäller covid så är spännvidden alltför stor.
Somliga anser, att sjukhusen inte har varit överbelastade - rapporteringen om detta är en stor konspiration och komplott. Sjukhuspersonalen har aldrig haft så lite att göra som under pandemin. Andra (däribland jag) anser att det är uppenbart nonsens.
Somliga anser, att då antalet döda inte är i samma härad som digerdöden (då 1/3 - 2/3 av befolkningen i Sverige dog) så har det inte funnits ngn anledning för regering och myndigheter att agera. Andra (däribland jag) anser, att det är uppenbart orimligt att ha 1300-talet som referens för vad en regering kan och bör göra.
Jag kan inte blicka in i hjärna, varför jag inte har en susning vad just DU anser vara troligt eller rimligt. Trafikverket skulle vara överlyckliga, om de kunde halvera risker i trafiken.
“Vårdplatsbeläggningen och den stress som överbeläggningar medför för personalen har varit ett genomgående tema sedan 1990-talet. Vid Socialstyrelsens granskningar 1999, 2003 och 2008 konstaterades att överbeläggningar och utlokaliseringar av patienter har kommit att accepteras som ett normaltillstånd av personalen, och att återkommande riskfyllda händelser inte identifieras som avvikelser”
På 90-talet fanns i Sverige enligt olika beräkningar mellan 800-2000 IVA-platser. År 2020, när pandemin startade, hade vi bara 526 platser, trots att vi blivit 1,8 miljoner personer fler. Vi har näst lägst antal IVA-platser per invånare i Europa. Bara Portugal har färre.
Antalet vårdplatser per 1000 invånare har under samma period minskat från knappt 7 till 2. Det är lägst i hela EU. Samtidigt ökar andelen äldre och kroniskt sjuka med stora vårdbehov. En ekvation som är omöjlig att kombinera med god vård, menar Svenska läkarförbundet:
“Väntetider, överbeläggningar och utlokaliseringar av patienter är numera ett normaltillstånd … Risken för medicinska misstag, vårdskador och försämrad vårdkvalitet ökar .... Det är inte god vård.”
Vårdfacken signalerar nu återigen att det är kris i den skånska sjukvården. Hittills i år har Vårdförbundet begärt åtgärder på åtta olika arbetsplatser på Skånes universitetssjukhus och flera har gått vidare till Arbetsmiljöverket.
Samtidigt som antalet vårdplatser och sjuksköterskor minskar har antalet höga chefer och administratörer ökat med nästan 36 procent, visar en granskning gjord av Vårdfokus.
Trenden är tydlig. Politikerna anställer tusentals kommunikatörer, strateger, mellanchefer och HR konsulter. Sedan 2014 arbetar det fler byråkrater än läkare i sjukvården. En hel samhällsklass av administratörer som inte har något med kärnverksamheten att göra utan som jobbar med värdegrund, sociala medier och hållbarhet. Upphandling av privat vård för med sig enorma administrativa kostnader.
Sjukvården får inte mindre pengar. Sedan 2011 har dess andel av BNP ökat. Men istället för att investera i en schysst arbetsmiljö eller konkurrenskraftiga löner försvinner pengarna in i Regionernas byråkratiska slukhål och till Doktor.se. Decennier av felaktiga prioriteringar - inte ett virus - ligger bakom dagens kris.
Jag har några enkla förslag inför nästa års val:
🇸🇪 Bygg ut IVA-kapaciteten till ett Europeiskt normalläge - och sluta skyll på Covid
🇸🇪 Investera i fler vårdplatser så att vi hamnar på ett europeiskt genomsnitt
🇸🇪 Skär ner kraftigt i byråkratin och säg upp avtalen med privata nätläkare
🇸🇪 Sänk lönen för regionpolitiker och direktörer -
Öka lönen för personalen på vårdgolvet
🇸🇪 Sist men inte minst: Lyssna på vårdpersonalen - erbjud mänskliga scheman och tid för återhämtning.