Citat:
Ursprungligen postat av
10juni
Såvitt känt var makarna in i det sista osäkra på vilken film de skulle se. Biografen Spegeln fanns med i resonemanget under dagen och kvällen. Innebär det att mördarkommandot hade riggat på motsvarande sätt där?
Jag har också sett att Robert Gustafssons senkomna uppgifter tas som intäkt för att det förekommit övervakning norr om Grand. Skillnaderna mot hans ursprungliga och senare uppgifter är dock lite väl stora. Sedan må polisens tipsmottagare ha varit hur oengagerad som helst. Det räcker ändå inte som förklaring. RG tycks för övrigt ha bytt fot sedan han gestaltat Skandiamannen. Han har också lyft fram teatermordet som ett alternativ. Jag tror att man gör klokt i att bortse från hans nutida uppgifter och istället studerar han ursprungliga vittnesmål och där finns absolut inga walkie-talkie-iakttagelser.
Jag vet inte om du har barn men en fader som överväger två filmer att se kommer att välja den film hans son går för att se. Särskilt som de talat om Bröderna Mozart och gjort en preliminär överenskommelse om att träffas utanför Grand.
Som jag skrev tidigare så vet jag inte hur underrättelseorganisationer planerar sina attentat men om det fanns kunniga i bakgrunden så kan de ha gjort underrättesearbetet och styrt hela familjen Palme redan från början för att överlämna uppgiften, själva mördandet, till en "operativ" grupp.
Något som stör mig mycket är uppgiften i förhöret av Mårten Palme T2-00-B om dagen före mordet.
Citat:
Han (Mårten Palme) har då sett att filmen Bröderna Mozart gått där. Han har haft funderingar på att se filmen.
1986-02-27 var han på middag hos familjen (Maskerat) på Lidingö. De hade då pratat varmt om filmen Bröderna Mozart. Mårten nämnde ej vid detta tillfälle att han skulle gå och se filmen.
Källa:
https://wpu.nu/wiki/Uppslag:T2-00-B
Uppslaget visar också på faran att dra absoluta slutsatser av polisen redovisningar då förhöret saneras och finns i fyra versioner vilket samtidigt väcker tanken på att PU väljer att sanera bort och förminska besökets betydelse.
Samma dag som mordet slutade Mårten Palme sitt arbete och promenerade till biografen Grand för att köpa biljetter till filmen fanns observationer av män med walkie-talkie vilket kan tyda som att ytövervakning av området kring Grand förekom.
Källor:
https://wpu.nu/wiki/Uppslag:EAA2289-00-A
https://wpu.nu/wiki/Uppslag:EAA4976-00
Med övervakning av Mårten Palme så borde det ha stått klart för konspiratörerna att sannolikheten för att Mårten skulle gå till Grand var 100 % och om illegal telefonavlyssning förekommit att även föräldrarna skulle gå dit vore sannolik.
Jag kanske skall tillägga att vid övervägande av militära stridsplaner arbetar man med sannolikheter för att gradera olika alternativ som man sedan förbereder.
Som svar på din fråga så skulle en chef ge order om att rekognoscera båda biograferna och förbereda Grand som huvudalternativ med en förberedd plan för den andra biografen om makarna Palme valt den T-banevägen. Cirka två timmar är mycket tid för att sätta en alternativ plan i verket.
Som jämförelse kan jag nämna att en svensk skyttekompanichef hade kravet under kalla krigets att inom 30 minuter slå ut ett anfall mot ett anfallsmål med kompaniet från marschgruppering. Det inkluderar planering, ordergivning, övergå från marschgruppering till vald stridsgruppering, eldplanläggning av artillerield etc etc. Jag har själv gjort det under övning när jag gick kompanichefskursen. Men man blir därmed inte kvalificerad för att leda underrättelseoperationer för att mörda statsministrar.
När det gäller Robert Gustafssons så är det med dem som med mycket annat. De måste verifieras men att lämna dom utan att grundligt undersöka dom väcker mina misstankar.