Citat:
Ursprungligen postat av
arbetet
Det är väl det jag försöker säga här:
/..../How exactly the changes might happen isn’t clear, says Siegfried, because many factors influence how ice shelves fall apart. They include how rapidly warm water melts the bottom of the floating part of the glacier, and the geometry of how ice, land and water interact.
https://www.nature.com/articles/d41586-021-03758-y
Inget annat egentligen.
Så nej, jag är ingen "klimatförnekare". Jag är bara trött på alla dessa alarmrapporter om fenomen som har många andra förklaringar. Det leder nämligen ingenstans.
Lösningen på den uppvärmning vi ser är ett balanserat förhållningssätt där vi inte hastar till det med meningslösa och dyrbara green teech-lösningar som bara slår hårt mot de mindre bemedlade. Att vi slutar med detta godhetssignalerande och domedagspredikningar och börjar adressera problemet på ett konstruktivt sätt.
Och det är att säkra framtida energibehov och det gör vi inte med en massa vindsnurror. Människan har använt vindkraften i tusentals år. Hade den haft potential att utvecklas till att ersätta de energikällor vi nu haft i runt hundra är skulle vi inte ens behövt bränna olja som vi har gjort under alla år. Det finns en anledning till att våra fraktfartyg för tillfället drivs med diesel och inte med segel.
Så hur tycker du att vi ska lösa problemet med den geotermiska effekten som bidrar till att Thwaitesglaciären tycks smälta som den gör?
Det fixar Greta. Med sin laserblick kan hon trycka ned jordvärmen
Nej, men du har förstås rätt och mänskligheten tjänar förmodligen inte på några extrema uppfattningar.
Idioter finns i alla grupper, men personligen tycker jag att det är mer galet att tro att klimatförändringarna inte finns, och att allt handlar om NWO och försök att förslava den fria människan, som ofta är vit; jämfört med tanken att oljebolag skulle satsa pengar på att påverka opinion.
Vad jag har påpekat förut är att frågan om vad man skall göra inte är densamma som frågan om vi påverkar klimatet. Det är därför det finns en diskussion om kärnkraft bland annat. Rent teoretiskt är det möjligt att den typen av energi är bättre än exempelvis vindsnurror för miljön. I den situation vi är i känns det också rimligt att vi måste titta på många olika typer av lösningar, så att vi inte stirrar oss blinda på ett fåtal.
Titta på Miljöpartiet. Jag är säker på att de värnar om miljön, men det är en sak att tycka något, och en annan att i verkligheten agera på ett sätt som gör klimatet bättre. Med partier blir det lätt så - de kan inte byta ståndpunkt - bara så där - såvida de inte är småpartier som drivs av ideologi.