2021-12-15, 23:24
  #205
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av fr0g
Så när folk säger att jorden är rund så är det falskt då, eftersom att cirklar - om man verkligen zoomar in, faktiskt egentligen inte är helt runda, cirklar är snarare som polygoner med 10^100 sidor.

Du bevisar ju inget annat än att du har autism.

Notera ordet "svajig", vet du inte vad det betyder så slå upp det i en uppslagsbok. Eller för att förtydliga: slå upp det i en uppslagsbok (för du verkar inte ha koll på det oavsett vad du tror).
Citera
2021-12-15, 23:28
  #206
Medlem
EttEvigtSiegHeils avatar
Citat:
Ursprungligen postat av prostetnic
Alltså han påstods ha skrivit "endast är invandrarungdomar av mellanöstern/nordafrikansk bakgrund som begår brott", notera fetningen som jag har gjort ifall du missade den. Påståendet blir falskt om det så bara finns en endaste person som (1) inte är invandrare, (2) inte är ungdom eller (3) inte har mellanöstern/nordafrikansk bakgrund som begått brott. Jag gissar att det är ganska lätt att hitta något sådant motexempel vilket alltså är allt som behövs för att visa att påståendet är falskt.

Så om man i stundens hetta skriver ett påstående som inte stämmer, då ska man bli dömd? Hur fan har man ens hetsat? Va?! Fyfan det här får mig att hata arabråttor och övriga semitslödder ännu mer.
Citera
2021-12-15, 23:36
  #207
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av EttEvigtSiegHeil
Så om man i stundens hetta skriver ett påstående som inte stämmer, då ska man bli dömd? Hur fan har man ens hetsat? Va?! Fyfan det här får mig att hata arabråttor och övriga semitslödder ännu mer.

Nu har jag iofs inte läst domen, men något säger mig att du inte heller har gjort det. Antagligen har du väl bara läst den hårdvinklade rubriken.

Dock så är detta inte första gången han är ute och vädrar åsikter om invandrare. Med tanke på detta så borde han ju vid det här laget veta att han borde vakta sin tunga mer. Skulle inte förvåna mig om det finns fler omständigheter som talar till hans nackdel.
Citera
2021-12-15, 23:55
  #208
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Magicstrip
Ett uppror måste till. Nån som sätter ned foten ordentligt. Visar att vi svenskar inte tolererar skitsnack från blattar. Vi bestämmer. De lyder annars åker de ut.


men så länge vi har kvinnor på bestämmande positioner så är det kört
Citera
2021-12-16, 00:17
  #209
Medlem
HomoDeuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av JajoNej666
Araber misshandlade en ensam kille och åkte fast sedan log mot kameran när polisen tog en bild, fadern kallade dom drägg och att dom borde utvisas och åkte på ett åtal.....

Vilken skräll. Jag hade 100% rätt.
Citera
2021-12-16, 00:18
  #210
Medlem
HomoDeuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Magicstrip
Ett uppror måste till. Nån som sätter ned foten ordentligt. Visar att vi svenskar inte tolererar skitsnack från blattar. Vi bestämmer. De lyder annars åker de ut.

Men tuffa viktor då. Är brylkrämen slut?
Citera
2021-12-16, 02:15
  #211
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av prostetnic
Notera ordet "svajig", vet du inte vad det betyder så slå upp det i en uppslagsbok. Eller för att förtydliga: slå upp det i en uppslagsbok (för du verkar inte ha koll på det oavsett vad du tror).

Hur är det svajigt? När något är i majoritet eller generellt så är det i dom termerna man talar. Svajigt hade det varit om det varit oklart om det faktiskt är invandrare som begår majoriteten av våldsbrotten. Nu är det inte oklart, nu råkar det vara faktum att majoriteten av våldsbrotten är av invandrare.
Citera
2021-12-16, 02:42
  #212
Medlem
Erpatjoffs avatar
Är ju själv dödsknarksvänster men det här är ju helt åt helvete
Citera
2021-12-16, 04:21
  #213
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av HomoDeus
Jag har ingen aning om vilket skitbeteende, eller ens om något, som eventuellt föranlett misshandeln. Det är däremot fullt av andra skribenter här som drar en massa slutsatser, och dömmer de inblandade, utan att ha en aning om bakgrunden. Skräpartikeln det länkades till har även den en agenda, och varken skriver eller frågar om bakgrund.

Du vet varför, och du har samma agenda. Och gör dig dum.
Svensk lagstiftning fungerar så att om någon begår ett brott så spelar det subjektiva motivet mindre roll, eller ingen roll. Att förnedringsråna någon blir inte lagligt eller okej oavsett vilket "beteende" gärningsmannen eller du anser att offret har.

Det går exempelvis inte att mörda någon och sedan komma undan med att skylla på hur man upplevde att offret beter sig eller bakgrumden. Det fungerar likadant med förnedringsrån.

Altuella kriminella invandrare är dömda för brott i svensk domstol, det är inte skribenterna här som dömer dem.
Citera
2021-12-16, 04:46
  #214
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av mzs
Han bör frias helt och hållet då åtminstone ett av rekvisiten för hets mot folkgrupp inte är uppfyllt. I lagens ögon utgör "invandrarungdomar" ingen folkgrupp, ej heller invandrarungdomar från mellanöstern/nordafrika.

Uttalandet är för generellt och kan därför inte anses vara hets mot folkgrupp.

Domen mot Jonas väntas i veckan, skall bli intressant att läsa den.
HMF-lagen handlar om tankebrott, kombinerat med låg bevisbörda eller ingen bevisbörda.

Att läsa lagen i sig och sedan använda logiska resonemang fungerar inte med de förutsättningarna.

Det är därför vissa personer blir dömda och andra inte även om de principiellt sagt samma sak. Om de anses skyldiga till tankebrott eller inte beror ofta på gärningsmannens hudfärg eller ursprung.

Ofta läggs större vikt på hur mottagaren subjektivt upplevt ett uttalande, oavsett vad som sagts. Därmed handlar det ännu mer om vad någon tänker än vad någon faktiskt gjort.

Många av de som döms blir det inte utgående från vad de faktiskt gjort eller sagt, utan utgående från spekulativa antaganden om vad som tänktes, om vad som menades. Detta kombinerat med att det är omöjligt att veta säkert vad någon tänkte, ändå döms människor för vad de antas ha tänkt eller menat med ett uttalande.

Det finns en anledning att någon HMF-lag inte finns i yttrandefrihetens USA, och har föreslagits att avskaffas i Danmark.
Citera
2021-12-16, 04:52
  #215
Medlem
Ska en blind man dömas för att han antas hata en folkgrupp för att de har en hudfärg han inte kan se?
Citera
2021-12-16, 06:29
  #216
Medlem
KungPungPats avatar
Citat:
Ursprungligen postat av JajoNej666
https://www.friatider.se/blinde-jonas-46-atalas-invandringskritik-efter-att-hans-son-fornedringsranats

LAG & RÄTT. Efter att hans son utsatts för en grov misshandel av ett invandrargäng skrev Jonas Sernholt – som är blind – av sig på Facebook. Bland annat skrev han att förövarna var "drägg" som borde utvisas. Nu står Jonas själv står åtalad för åsiktsbrottet hets mot folkgrupp – efter att ha anmälts av den ene förövarens familj, rapporterar Exakt24.

Det här gör ont att läsa speciellt när man kollar på den inavlade som ler gott mot kameran när polisen gripit honom.

Parasit som njuter när kameran tar bild på honom.
Det är fan ta mig nåt genetiskt fel på dessa människor, antingen är föräldrarna kusiner eller så är det nåt annat men nåt fel i huvudet har dom sedan barnsben. Vidriga jävla parasit.


Efteråt hotade gänget att döda 15-åringen om han gick till polisen.

– Kommer det här fram kommer vi döda dig, din mamma, pappa, syster, alla i din släkt. Du vet inte vad vi är kapabla till, fick han höra.

– Från och med nu är du vår bitch. Säger vi att du ska sno en motorcykel, ge oss pengar eller sälja droger har du inget att säga emot, vi kommer döda din familj då, fortsatte gänget, enligt domen.



Jag blir för förbannad att det kokar inom mig.
Jävla satans barn inget annat än satans barn är vad dom är!
Vidriga jävla helvetes apejävlar.

Självklart är det hets mot folkgrupp att börja blanda in skurkens ursprung som att ursprunget är det som gjorde att skurken blev en skurk.
Det finns många mörkhyade som inte vill läsa att packet ska dra hem lixom och att det är fel på mörkhyade.

Det är fel på kriminella men kriminalitet har ingenting med ursprung och hudfärg att göra.. men om man tror det så är man inget annat än en rasist och rasbiolog som funderar över varför mörkhyade har så underlägset genetiskt värde i jämförelsetävlingen som pågår i rasbiologernas huvud.

Det värsta är väl att ungen blev rånad för att hans far är en rasist som har gjort att han är rädd för mörkhyade vilket gör att vissa kriminella ser den rädslan som ett tecken på att människor kan utnyttjas.. så det är ju indirekt fadern som har orsakat detta genom att inte lära sin son att vara lugn och orädd eftersom rädslor kan få kriminella att tro att dom ser ett lätt offer som kan utnyttjas och utpressas.

Jag tycker dom ser ungefär likadana ut dom där tjockisarna förutom hyn då.. men i grund och botten så är nog ingen av dom speciellare än den andre.. speciellt inte genetiskt eller spirituellt.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in