Citat:
Ursprungligen postat av
Anthropoid.
Men lilla vännen... Om du använder hjärnan i tre sekunder och tänker efter. Vintersaga är ett namn på en HEL KOLLEKTION med dryck, kakor och annat. Det är så Ikea jobbar, med kollektioner.
Sluta vara så jävla arg och
efterbliven och använd huvudet innan du
skriver en massa skit 
Istället för att sänka debatten i tråden på din egen vanliga kloak-nivå med kränkande personangrepp förslår jag att du för en gångs skull använder de få grå celler du har. Prova att använda dem, det kanske känns bättre då? Du kanske får en aha-upplevelse?
Att IKEA försöker förvanska och kommersialisera vårt kulturarv genom att byta namn på välkända produkter är fan mig kultur-terrorism. Storebror i Orwells "1984" skulle vara nöjd och stolt. Vad tror du IKEAs syfte är med detta?
Ja, det kan man diskutera. Givetvis är det primära för dem att tjäna pengar. De tror att de når det målet med en nivellering och utsmetning av vårt kulturarv och våra traditioner. Inga kontroversiella delar skall vara kvar. Allt skall kunna accepteras av alla oavsett ursprung och bakgrund. Vi skall alla drillas från unga år till att vara aningslösa och välanpassade konsumenter som med öppna armar tar emot IKEAs multi-kulti-budskap. För att, som Mona Sahlin sa: Alla fina svenska traditioner har kommit utifrån. Vi har ju bara töntiga traditioner som Midsommar och Jul.
Men jag vägrar, julen är för mig inte en kommersiell neger-högtid kallad "Vintersaga" med en diffus bakgrund. Jag kommer att fira jul som tidigare år i mitt liv, med en fest att året snart vänder och mörkret försvinner. Jag firar med min familj med jul-öl eller mjöd till vuxna och julmust till barnen, skinka i övermått, syltor, lutfisk, sillinläggningar och lax. Janssons frestelse och rökt ål nedsköljd med en iskall Skåne. Som efterrätt blir det risgrynsgröt med smörhål och kanel. TV-jäveln får vara avstängd, nu råder julfrid. Jag vill inte se någon muslimsk TV-värd i dumburken. Fram på kvällen tar jag en promenad i snön och njuter av stillheten och av att ljuset kommer tillbaks till vårt land. I mina tankar kommer jag ihåg tidigare jular och döda släktingar. Jag saknar mycket det land som försvinner framför mina ögon.
Men sitt du och drick "Vintersaga" och ät halal-köttbullar från IKEA i din ensamhet! Det är ditt val!