2021-12-01, 11:43
  #493
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av josefbaaraka
Ja, han är en välkänd domare som de rekryterat, bland annat är han domaren bakom dubbelbestraffningsprincipen angående skattetillägg som Högsta domstolen sedan kom han att ansluta sig till, dommarnämnden gav honom ett superbra intyg över detta, se domarnämdens yttrande nr 79-2015 och han är såklart även domaren bakom flertalet andra kända fall, här är ett av fallen från 2015,

https://www.svt.se/nyheter/lokalt/up...g-av-utlatande

Jag tycker det är väldigt bra att de rekryterat en domare som den tredje Chefsjuristen, jag ser att de även uppdaterat ledningsgruppen och att domaren ingår i bolagsledningen nu: https://arbetsrattsexperten.se/ledning/

+1 från mig i alla fall!


Jag hoppas på att hans också kommer med i deras reklamfilm, för den tycker jag är jättebra.
Har även hört om honom tidigare, att han är en mycket kompetent och känd domare.
Sen tycker jag att det är jätte coolt att de nu har rekryterat honom som chefsjurist!
Citera
2021-12-01, 15:25
  #494
Moderator
Gromguttens avatar
OT raderat.

Misstänker man regelbrott så rapporterar man dessa och førklarar på vilket sätt det bryter mot reglerna.

/Mod
Citera
2021-12-01, 20:58
  #495
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av josefbaaraka
Fake, de bolagen har inget med varann att göra, dessutom Mikaela som äger 100% av detta bolag, se själv på Bolagsverket:

https://eid.bolagsverket.se/bks-eid-...6&policy=eidas


Eller se här:
https://www.enterprisemagazine.se/ny...-olsson-jurist



Bara trams att dessa bolag har NÅGOT ALLS med varandra att göra.


För att det skulle vara verklighet så har Mikaela Olsson behövt suga länge på Ringheims slickepin 😂🤣😂🤣😎
Citera
2021-12-02, 17:09
  #496
Medlem
Nya anmälningar kopplas till skandalbyrå - Arbetsrättsexperten.se

" Nya anmälningar kopplas till skandalbyrå - Arbetsrättsexperten.se "

https://www.radron.se/vardagskunskap...YTFpO8qAdMegaQ

"Rive Juridiska byrå la ner verksamheten i våras efter hot om miljonvite för vilseledande marknadsföring. Nu riktas liknande anklagelser mot flera juristbyråer med koppling till företaget.

Arbetsrättsjuristerna Rive lovade hjälpa människor som hamnat i konflikt med sin arbetsgivare. Det slutade i många fall med räkningar på ibland flera hundra tusen kronor för ospecificerade timarvoden till jurister och för resor med privatflyg. I våras toppade byrån Råd & Röns Svarta listan över företag som inte följer Allmänna reklamationsnämndens rekommendationer. Några månader senare försattes den i konkurs efter att Konsumentverket bedömt att Rive Juridiska byrå inte levt upp till de krav som Patent- och marknadsdomstolen i en dom ställt på hur företaget skulle upplysa sina kunder om vad tjänsterna kostade.

Men konkursen betydde inte att ägarna hade några planer på att lägga ner verksamheten inom arbetsrättsområdet. Moderbolaget Compexia Law Group AB, som nu har bytt namn till AB C&P Förvaltning, startade strax nya byråer med snarlik affärsidé under namnen Specialistbyrån i arbetsrätt och Arbetsrättsgruppen.

Att döma av de anmälningar om oskäliga avtalsvillkor och vilseledande prisinformation som kommit in till Konsumentverket och av kunder till företaget som Råd & Rön har pratat med är upplägget detsamma som i den tidigare verksamheten.

Precis som hos Rive Juridiska byrå hamnar många av företagens kunder där efter att ha sökt hjälp via Google och lockats av ett löfte om en kostnadsfri bedömning av sitt ärende. Enligt anmälarna har sedan kostnaderna för hjälpen vuxit snabbt. En person menar till exempel att hen fick en uppgift om att hjälpen skulle kosta 30 000 kronor, men att fakturan sedan hamnat på mer än det dubbla.

I dag har både Arbetsrättsgruppen och Specialistbyrån i arbetsrätt försvunnit från nätet. I stället är det Arbetsrättsexperten, en annan verksamhet med samma affärsidé, som dyker upp i Googlesökningarna. En av dem som hittade det företaget när han sökte hjälp på nätet är Victor Strand.

– Jag googlade arbetsrätt och deras annonser dyker upp först i sökträffarna. Hemsidan ser proffsig ut så man får inga varningssignaler där, säger han.

Han fyllde i ett formulär på företagets hemsida och fick kontakt med en jurist som skulle hjälpa honom. Men ganska snart blev det betydligt dyrare än vad han tyckte var rimligt med tanke på den hjälp han fick.

– Vi kom överens om en timpenning, men sedan känns det som att de bara slängt in en massa timmar på fakturan, säger Victor Strand.

De senaste månaderna har Arbetsrättsexperten drivit en pr-kampanj med annonser i form av betalda artiklar i branschpress och pressmeddelanden. Företaget skriver bland annat

att det är landets största arbetsrättsbyrå och lyfter fram rekryteringar av namnkunniga jurister.

Arbetsrättsexperten drivs av juristen Michaela Olsson, som tidigare suttit i Compexia Law Groups styrelse. Enligt uppgifter till Råd & Rön var hon också en av de drivande personerna i dotterbolaget Rive Juridiska Byrå.

Hon vill bara svara på frågor via e-post och skriver i ett brev till Råd & Rön att hon inte har någon koppling till Rive, Arbetsrättsgruppen eller Specialistbyrån mer än att hon arbetat i moderbolaget Compexia Law under 58 dagar, då det enligt henne inte ska ha bedrivits någon arbetsjuridisk verksamhet.

Men granskar man de fakturor och e-postkonversationer som lämnats in till Konsumentverket i samband med anmälningarna är det tydligt att det finns en starkare koppling mellan till exempel Arbetsrättsgruppen och Arbetsrättsexperten än vad företaget vill ge sken av. Båda använder sig av samma organisationsnummer, som hör till företaget D.B.M & Partner AB. I sitt mejlsvar på våra frågor skriver Michaela Olsson att det beror på att ärenden inletts hos Arbetsrättsgruppen och sedan följt med när en jurist bytt arbetsgivare till Arbetsrättsexperten.

Av handlingarna som lämnats in till Konsumentverket framgår också att Michaela Olsson fungerat som juridisk rådgivare till kunder hos Specialistbyrån i arbetsrätt när den verksamheten startades under våren.

Sambanden mellan de olika bolagen och varumärkena har även noterats av Kronofogdemyndigheten när D.B.M & Partner AB i flera ärenden begärt hjälp att kräva in pengar från kunder både under namnen Arbetsrättsexperten och Arbetsrättsgruppen. I sin utredning konstaterar Kronofogden att det förekommit att personen som skrivit under en ansökan inte varit behörig att företräda D.B.M, men däremot varit ledamot i Rives tidigare ägarbolag AB C&P Förvaltning.

Mot bakgrund av kopplingarna till Rive Juridiska byrå har Kronofogden valt att anta att de krav som D.B.M & Partner AB ställt på sina kunder inte har någon grund, vilket i praktiken betyder att D.B.M inte får någon hjälp att driva in skulderna utan att först pröva saken i tingsrätten. En av dem som väntar på att ärendet ska hamna där är Victor Strand.

– Jag funderar på när jag ska anlita advokat. Det kanske slutar med att jag får en ännu större faktura för att bestrida den första, säger han."
__________________
Senast redigerad av Chriis79 2021-12-02 kl. 17:14.
Citera
2021-12-02, 18:32
  #497
Medlem
Fr3ak0uts avatar
https://www.radron.se/vardagskunskap/rive-i-konkurs
Citera
2021-12-02, 20:48
  #498
Medlem
Framgår i handlingar från Falu tingsrätt där konkursen på Rive Juridiska byrå hanterades att Mikaela Olsson var delägare på Rive Juridiska Byrå. Varför ljuga om något som är offentligt ?


Det är alltså Arbetsrättsexperten.se och D.B.M & Partner det handlar om...
Citera
2021-12-03, 08:30
  #499
Bannlyst
Arbetsrättsexperten - ledningsgruppen utökas med Domare från Uppsala Tingsrätt

Arbetsrättsexpertens ledningsgrupp utökas med f.d domare. Arbetsrättsexperten styrs av VD Johannes Merbom i samråd med f.d domaren och idag chefsjurist Magnus Norström, chefsjurist Bo Villner och chefsjurist Katarina Andjelic.


Arbetsrättsexperten ledning
Arbetsrättsexperten är Sveriges störste arbetsrättsbyrå. I november utökade Arbetsrättsexperten sin ledningsgrupp med ännu en topprekrytering. Sedan tidigare har byrån chefsjurist Bo Villner, som är något av en legend inom den arbetsrättsliga världen med nästan 50 år som jurist inom arbetsrätt i bagaget, bland annat från LO-TCO Rättsskydd AB, och banbrytande domar inom rättsområdet som den sk. Bastubadardomen från 1978 på sitt CV, samt chefsjurist Katarina Andjelic, som har en bakgrund inom Polismyndighetens utrednings- och förhörsverksamhet.
Arbetsrättsexpertens senaste tillskott är Magnus Norström med över 30 års erfarenhet inom domstolsväsendet, bland annat från tjänstgöring i Högsta domstolen. Han har även arbetat som domare i Uppsala och Södertörn tingsrätt i över 15 år, och genom EU-insatsen EULEX arbetat som domare i Republiken Kosovos Högsta domstol samt arbetat i Tyskland och Frankrike inom ramen för domstolsverkets utbytesprogram för domare. Magnus Norström är känd från flera prejudicerande domar, exempelvis den dom om dubbelbestraffning vid skattetillägg som även Sveriges Högsta domstol senare valde att ansluta sig till. Magnus Norström har handlagt arbetsrättsliga mål under större delen av sin yrkeskarriär inom domstolsväsendet och hans erfarenhet och kompetens kommer att vara till stor nytta för ledningsgruppen och för arbetet med att säkerställa den juridiska kvaliteten i verksamheten som chef över byråns förhandlingsjurister.
Arbetsrättsexperten är Sveriges största arbetsrättsbyrå och har hittills år 2021 handlagt över 1700 arbetsrättsliga ärenden. Byrån företräder både företag och privatpersoner i arbetsrättsliga tvister och förhandlingar, både i och utanför domstol. Byrån har huvudkontor i Stockholm, med underkontor på ett flertal andra orter, bland annat Göteborg, Malmö och Arbetsrättsexperten Amsterdam.

Arbetsrättsexperten
Johannes Merbom
VD


https://www.di.se/pressreleaser/2021...ala-tingsratt/
Citera
2021-12-03, 20:08
  #500
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av josefbaaraka
[b]Arbetsrättsexperten - ledningsgruppen utökas med Domare från Uppsala Tingsrätt

Finns det noll källvärde i pressreleaser som bolagen betalat för att publicera! Kom tillbaka när en journalist granskat verksamheten och ger arbetsrättsexperten omdöme godkänt. Merbom kan snacka till han blir blå om hur bra Arbetsrättsexperten är... han är liksom lite partisk i och med han är VD för verksamheten.
Citera
2021-12-06, 08:06
  #501
Medlem
Bajjamannen87s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av josefbaaraka
Arbetsrättsexperten - ledningsgruppen utökas med Domare från Uppsala Tingsrätt

Arbetsrättsexpertens ledningsgrupp utökas med f.d domare. Arbetsrättsexperten styrs av VD Johannes Merbom i samråd med f.d domaren och idag chefsjurist Magnus Norström, chefsjurist Bo Villner och chefsjurist Katarina Andjelic.


Arbetsrättsexperten ledning
Arbetsrättsexperten är Sveriges störste arbetsrättsbyrå. I november utökade Arbetsrättsexperten sin ledningsgrupp med ännu en topprekrytering. Sedan tidigare har byrån chefsjurist Bo Villner, som är något av en legend inom den arbetsrättsliga världen med nästan 50 år som jurist inom arbetsrätt i bagaget, bland annat från LO-TCO Rättsskydd AB, och banbrytande domar inom rättsområdet som den sk. Bastubadardomen från 1978 på sitt CV, samt chefsjurist Katarina Andjelic, som har en bakgrund inom Polismyndighetens utrednings- och förhörsverksamhet.
Arbetsrättsexpertens senaste tillskott är Magnus Norström med över 30 års erfarenhet inom domstolsväsendet, bland annat från tjänstgöring i Högsta domstolen. Han har även arbetat som domare i Uppsala och Södertörn tingsrätt i över 15 år, och genom EU-insatsen EULEX arbetat som domare i Republiken Kosovos Högsta domstol samt arbetat i Tyskland och Frankrike inom ramen för domstolsverkets utbytesprogram för domare. Magnus Norström är känd från flera prejudicerande domar, exempelvis den dom om dubbelbestraffning vid skattetillägg som även Sveriges Högsta domstol senare valde att ansluta sig till. Magnus Norström har handlagt arbetsrättsliga mål under större delen av sin yrkeskarriär inom domstolsväsendet och hans erfarenhet och kompetens kommer att vara till stor nytta för ledningsgruppen och för arbetet med att säkerställa den juridiska kvaliteten i verksamheten som chef över byråns förhandlingsjurister.
Arbetsrättsexperten är Sveriges största arbetsrättsbyrå och har hittills år 2021 handlagt över 1700 arbetsrättsliga ärenden. Byrån företräder både företag och privatpersoner i arbetsrättsliga tvister och förhandlingar, både i och utanför domstol. Byrån har huvudkontor i Stockholm, med underkontor på ett flertal andra orter, bland annat Göteborg, Malmö och Arbetsrättsexperten Amsterdam.

Arbetsrättsexperten
Johannes Merbom
VD


https://www.di.se/pressreleaser/2021...ala-tingsratt/

Damage control kallas sådana inlägg som du gör.

Gick för övrigt in på den skumma Michaela Olsson hemsida som hon skapat i syfte att förbättra sitt och företagens rykte. https://mikaelaolssonjurist.se/

Hahaha. Vilken jävla skitsida. Bara en massa dåligt skriven svenska och inga namn på skolor hon utbildat sig på. Inga namn på företag hon arbetat på. Inga referenser alls. Mest en massa beröm (damage control) av kollegorna i bolagen hon verkar i.

Meningarna hon skriver tar aldrig slut och innehåller syftningsfel och grammatiska fel. Känns som om sidan är skriven i ett nafs. Ett hafsverk helt enkelt. Skrivet av någon som är stressad och pressad.

Det känns rent generellt som att de i bolagen är nervösa nu, speciellt som graverande uppgifter om företagen sprids i stora mediakanaler som t ex sveriges radio och Expressen.

Här beskrivs i dagens expressen hur klienter till bolagen luras. https://www.expressen.se/dinapengar/...de-mardrommen/

Merbom avskedades ju t ex pga sexism från Öresundshem. https://sverigesradio.se/artikel/7097954
Citera
2021-12-06, 08:36
  #502
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Bajjamannen87
Damage control kallas sådana inlägg som du gör.

Gick för övrigt in på den skumma Michaela Olsson hemsida som hon skapat i syfte att förbättra sitt och företagens rykte. https://mikaelaolssonjurist.se/

Hahaha. Vilken jävla skitsida. Bara en massa dåligt skriven svenska och inga namn på skolor hon utbildat sig på. Inga namn på företag hon arbetat på. Inga referenser alls. Mest en massa beröm (damage control) av kollegorna i bolagen hon verkar i.

Meningarna hon skriver tar aldrig slut och innehåller syftningsfel och grammatiska fel. Känns som om sidan är skriven i ett nafs. Ett hafsverk helt enkelt. Skrivet av någon som är stressad och pressad.

Det känns rent generellt som att de i bolagen är nervösa nu, speciellt som graverande uppgifter om företagen sprids i stora mediakanaler som t ex sveriges radio och Expressen.

Här beskrivs i dagens expressen hur klienter till bolagen luras. https://www.expressen.se/dinapengar/...de-mardrommen/

Merbom avskedades ju t ex pga sexism från Öresundshem. https://sverigesradio.se/artikel/7097954


Ja det var riktig dålig svenska av en så duktig jurist som hon påstår hon är. Är ju väldigt konstigt att hon själv inte ser detta. Kontsigt sätt att försöka framstå sig som duktig. Vilken arbetsgivare skulle bli imponerad av denna sida?
Citera
2021-12-06, 13:55
  #503
Medlem
https://www.expressen.se/dinapengar/...de-mardrommen/

VARNING TILL ER ALLA SOM VILL ANLITA DESSA!


"De sökte juridisk hjälp – då började mardrömmen"


VARNING!!!!!

Gäller: Arbetsrättsexperten.se
Citera
2021-12-06, 20:13
  #504
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Chriis79
https://www.expressen.se/dinapengar/...de-mardrommen/

VARNING TILL ER ALLA SOM VILL ANLITA DESSA!
Gäller: Arbetsrättsexperten.se

Uttalande från Johannes Merbom klippt från artikeln:


"”Vår ägare var anställd där i 58 dagar och en av de saker hon tog med sig därifrån var vikten av tydlighet gentemot den klientgrupp som byrån är specialiserad på att hjälpa. Ett av hennes första beslut var därför att göra en omfattande intern granskning av vår verksamhet”, skriver Merbom. Han vill inte uppge namnet på den expert som ska ha utfört granskningen."

Så oerhört trovärdigt och förtroendebyggande... not
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in