Citat:
Ursprungligen postat av
aw
För att resonera så måste man ha ett vaccin med den effekten, och det existerar inte.
Den har ju det. Förstår du inte det? Mutationer riskerar att uppstå när viruset blir kvar i värden och fortsätter att replikeras. Normalt sett clearar de flesta COVID19 hyfsat snabbt även de som blir allvarligt sjuka. Man ser också betydligt kortare sjukdomsförlopp hos vaccinerade som råkar bli sjuka trots skydd.
De har varit en utbredd åsikt att SCoV2 inte skulle mutera så mycket så snabbt. En av anledningarna är att viruset har en inbyggd kontrollfunktion som håller koll på kopiorna:
Coronavirus RNA Proofreading:
Molecular Basis and Therapeutic Targeting
https://www.cell.com/molecular-cell/pdf/S1097-2765(20)30518-9.pdf
Vad som tyvärr har hänt är att viruset fått en enorm spridning världen över och olyckligtvis i populationer där sjukvården är eftersatt med t.ex. obehandlade HIV-sjuka. Vi har genom det öppnat dörrar för viruset att mutera. Viruset har getts möjlighet att infektera individer där det sedan fått tillräcklig tid på sig för att utveckla livskraftiga mutationer som kan spridas vidare.
Det vi kan göra för att minska risken är att vaccinera, vaccinera, vaccinera och ge HIV-smittade adekvat sjukvård.
Vaccinationer + HAART-behandling = ingen eller kortare sjukdomstid = reducerad risk för mutationer.
Vill du att jag ska förenkla ytterligare?