2021-11-25, 11:02
  #50353
Medlem
Merrybums avatar
Citat:
Ursprungligen postat av fnirp
Om Esbjörn trodde att köpet var något annat än ett rent köp, vad trodde han det var, som han skulle få 3,9 miljoner kronor för och en röjd, städad och sanerad fastighet?

Jag är helt övertygad om att Ebba faktiskt är ute efter att i möjligaste mån restaurera huset. Självklart måste en stor del renoveras och moderniseras för att bli ett dugligt året-runt-boende när man har småbarn. Men det finns folk som gillar den gamla stilen och varför skulle Ebba inte kunna vara det? Dessutom får ingen riva huset och bygga nytt, så möjligheterna är lite låsta.

Vad gäller trädfällningen, så var det slyröjning och hur omfattande den var, är det väl ingen riktigt som vet. Det pratas om tre tillfällen (vid kontraktsskrivningen den 16 augusti i månskenet, 30 augusti då Esbjörn var med och pratade med de som röjde och så "ett par dagar senare" enligt Ebbas mamma) då det röjdes, vilket i mina öron låter som mycket tid för så lite resultat. Det man ser i anmälan, är att Esbjörn själv inte var främmande för att såga ner träd, då de har tagit med minst en gammal stubbe som bevismaterial. Det är inte mycket till träd varken till storlek eller till antal, som har fällts. Esbjörn hade dessutom gett lov till viss slyröjning och även om han ogillade att Ebba gjort mer än vad hon fick lov till, så var det inte ens han som hade gjort polisanmälan. Ebba klantade till det och började röja sly innan tillträdet och det är något jag inte begriper varför det skulle stressas där från hennes sida.

Esbjörns första juridiska ombud, påstod att Ebba förfört Esbjörn. Ebba uttalade sig om att hennes barn hade träffat Esbjörn och att Esbjörn skulle käka julmiddag där när huset var renoverat och klart. Jag tror att Esbjörn och Ebba kom bra överens och ser det inte som en omöjlighet att Esbjörn hade varit välkommen där nån gång ibland, de få år han har kvar i livet. Det i sig är ingen stor uppoffring från Ebbas sida.

Du pratar om rent mjöl och bedrägeri. För mig handlar de orden om en avsikt och hur vet man vad en människa har för avsikt? Ebba har pratat med Esbjörns anhöriga, innan påskrift. Ebba har uppmanat Esbjörn att prata med sina anhöriga, innan påskrift. Ebba har låtit besikta och värdera fastigheten, innan påskrift. Ebba har betalat vad Esbjörn begärde. Ebba har betalat ungefär vad värderingarna kom fram till. Ebba har uppfattat Esbjörn som lite egen, men klar. Undersökningarna av Esbjörn har kommit fram till samma sak, han är kapabel att göra affärer likt denna. Ebba och Esbjörn har träffats under två månaders tid och Esbjörn har under den här tiden haft goda möjligheter att tänka efter och backa om han så velat.

Ebba har tagit hand om allting, för Esbjörn ville inte ha en dyr mäklare (enligt Ebba, men aldrig emotsagt av Esbjörnsidan). Är det bedrägligt, omtanke eller något annat? Jag tror att det helt enkelt handlar om Ebbas önskan att faktiskt få till ett eget boende i området, så att livet för henne och barnen fungerar bättre. Att få till en smidig process. Samma synsätt har nog fått henne att ta över ansvaret för röjning, städning och sanering, för att underlätta för Esbjörn (och därmed snabba på tillträdet).

Ebbas förtal var nog det enda klavertramp jag sett från hennes sida. Men man måste se det i sitt sammanhang. Binninge spelade fult och Ebba skulle ge igen. Ebba skulle dock inte ha nedlåtit sig till fulspelandet, det hade varit bättre att hon anmält Binninge för det förtal han höll på med. Att förmedla för omvärlden att person X är dömd sexförbrytare som gett sig på ett barn, det är nog inte många som i sak ser det som något förkastligt. Rent krasst, du själv pysslar med förtal av Ebba i ditt inlägg och kommer med klandervärda påståenden som inte ens är bevisbara. Är du så mycket bättre än Ebba?
Självklart beror det på vilka glasögon man har på sig när man tittar på det här. Hur man tror och tolkar olika saker.

Vad Esbjörn trodde tycker jag har framkommit tydligt. Han trodde att han skulle ingå i köpet.

Mäklare har bedömt planlösningen som väldigt opraktisk, Ebba har tagit in en arkitekt. Jag tycker mycket talar för att hon planerade att blåsa ut huset och skapa något helt nytt. Sen är det möjligt att hon visst tänkte ha original färgen på väggarna i salen.

Jag tycker Ebbas avsikter framgått ganska tydligt. Hon ska ha huset till varje pris. Hon lovar att inte genomföra köpet i media. Samtidigt som hon planerar stämning med sin advokat. Hon vill ha det så mycket att hon torskar för förtal. Det säger ganska mycket.

Dina tankar stämmer väl överens med Ebbas egna ord att huset passar hennes livspussel. Det är bara det att det känns som ett så fruktansvärt bortskämt argument. Ett argument som speglar den syn på Ebba har på sig själv som en viktigare människa än alla andra.

Om Ebba hade varit mån om att allt skulle gå rätt till så hade hon värderar huset och inte bara ljugit om att hon gjort det. Vidare borde hon haft vett att ta in proffesionellt hjälp. Den troliga anledningen till att hon inte gjorde det är att mäklaren då hade varit bunden av sin mäklaretik hade sett hur ambivalent Esbjörn var och stoppat köpet.

Men detta är väl ett tydligt bevis på varför man ska köpa hus som har till salu skylt med hjälp av en mäklare. Och inte knacka på grannens dörr börja tjata.

Binninge har inte spelat fult. Han representerar sin klient. Att man anser sig ha rätt att ge igen på en person på privat nivå, för något personen gjort i sin yrkesroll är väldigt ifrågasättningsbart. Det säger även en hel del om en persons moral. Vi får inte glömma att det inte är ett meddelande skrivet i affekt och sedan tryckt på posta.

Det föregås av timmar av intensivt googlande från Ebbas sida. När meddelandet var skrivet så lästes det av flera personer innan det postades.
__________________
Senast redigerad av Merrybum 2021-11-25 kl. 11:05.
2021-11-25, 11:35
  #50354
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Merrybum
Det här med dispotionsrätt förstärker ju verkligen teorier som funnits om att Ebba innan köpet fick Esbjörn att tro att köpet var något annat än ett rent köp. Att Ebba under de två månader det tog att få Esbjörn att skriva på, invaggade honom i tron att det här var något annat än en ren fastighets affär. Utan mer om att Ebba skulle återställa huset, och att Esbjörn alltid skulle vara en självklar del av det. Och att hans ord skulle råda i fråga om förändringar.
Det finns flera punkter som talar för det.

Dels polisförhöret angående trädfällningen. Där Esbjörn själv antyder det. Han säger saker som så här skulle det inte bli. Hon lurade mig allt.

Vidare Ebbas eget brev till Ebba. Där hon lovar att inte många träd ska tas bort och hon talat om att restaurera huset. Kan man verkligen kalla en förvandling från gistet sommarhuset till fungerande åretrunt bostad för restaurering?

Vi har oxå Esbjörns juridiska ombud ord om saken. Att Esbjörn självklart inte trodde att Ebbba var intresserad av honom som man, men att Esbjörn trodde att han skulle bli del av Ebbas närmaste i och med att överlåta huset. Och att han efter att kontraktet var påskrivet kände sig lurad.

Även de lögner Ebba blivet ertappad med på Facebook talar för att det inte finns tillstymmelsen till rent mjöl i denna härva.

Jag tycker det är så fruktansvärt fult gjort av Ebba. Och även om det är svårbevisat. Så är det allvarligt bedrägeri. Och det säger en hel del om hur viktigt Ebba egentligen tycker att äldre människor är.

Att Ebba inte har några skrupler. Eller att hon ser sig stå över vanliga regler. Speglad tydligt i hur hon betraktar sina egna lagöverträdare.

Hennes brottslighet är ett undantag. Just hennes förtal finns ursäkter för och just hon är undantagen från att behöva stå för vad hon gjort. I och för sig g är det omöjligt att förstå hur hon inte kan se alvaret i att förtala motpartens ombud i en pågående juridiskt process är ofarbart och detta i syfte att förminska förtroendet för honom.

Att de flesta brottslingar tycker att just deras brottslighet går att förklara bort och att den har fullkomligt godtagbara ursäkter. Går Ebbas näsa fullkomligt förbi. Vilket faktiskt får en att oroa sig för hur det är ställt i huvudet på fröken Busch.

Du har helt rätt! Hon har gjort sig skyldig till både allvarligt bedrägeri och grovt förtal. Det är väl förbaskat att det ska vara så svårbevisat, det skulle vara så smidigt om man bara kunde döma henne till fängelse för att man känner att hon är skyldig, bevis är så överskattat!
2021-11-25, 13:13
  #50355
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Lejon-x
Kan du förklara varför Lantmäteriet fortfarande har lagfarten vilande!

Det är en mycket bra fråga. Och vet du vad, Lantmäteriet kan själva efter flera email under veckan inte svara på, på vilka grunder de har förklarat lagfarten vilande Det bästa de har kunnat åstadkomma är "För att domen är överklagad". Jag väntar på ett förtydligande från dem vilka lagrum de menar ger stöd för att lägga en lagfart vilande till följd av en överklagad stadfästelse av en giltig och redan fullbordad förlikning (fullbordad i köpeavtalets mening, betalning och köpebrev).

Citat:
Ursprungligen postat av Lejon-x
I min värld (kan inte juridik) måste det finnas något uppenbart i uppgörelsen "vid sidan om" som har gjort att Lantmäteriet har beslutat att ha lagfarten vilande, tills detta har retts ut! Jag kan inte se några villkor i köpekontrakt eller köpebrev som skulle hindra LM att ge Ebba lagfarten. Lantmäteriet borde ju ha landets bästa eller näst bästa fastighetsjurister!

Jag instämmer med dig. Jag kan inte heller se några hinder. Jag tror inte LM's jurister varit inblandade. En handläggare fick beskedet "Domen överklagad" - pang - vilande.
Oj då, det var visst inte tvisten om bättre rätt som överklagats, det tror inte jag de har koll på.
Så här tror jag.

Ansökan om lagfart - hösten 2020 - LM lade den vilande i väntan på köpebrev.
Tvist inleddes - LM fick besked om tvist, noterade detta, lagfarten förblir vilande.
Förlikning, stadfästelsedom - LM hann aldrig få besked om detta då domen aldrig han vinna laga kraft.
Överklagande av stadfästelse - LM fick besked om att "domen" överklagats, och insåg inte att det är en stadfästelsedom som överklagats, eller förstod inte innebörden av detta. Utan "vanans makt" gjorde att man bara flyttade fram bevakningsdatumet för den vilande ansökan eftersom man mer eller mindre omedvetet drog slutsatsen att det var domen i en tvist om bättre rätt som överklagats.

Detta stärks också av de mycket tunna svar jag får från LM. Det är inga svar som klart och tydligt, och enkelt, bara säger "Grunderna för beslutet är följande" och så radas det upp lite "juridiska".

Istället får jag bara rent "talspråk" till svar. "Domen är överklagad", helt utan hänvisning till något lagrum till grund för beslutet.

Citat:
Ursprungligen postat av Lejon-x
Glömt av, men var inte Matz avtal om gåva, vid sidan om, giltigt i två år, eller var den helt ogiltig p.g.a. att det fanns en motprestation i den och att den inte var registrerad hos LM?

Det avtalet var helt ogiltigt av den anledningen att avtalet stipulerade en framtida fastighetsöverlåtelse. Avtalet sa alltså att Matz i framtiden skulle få fastigheten. Svensk lag tillåter inte avtal som stipulerar framtida fastighetsöverlåtelser.
I Sverige är det endast tillåtet med omedelbara fastighetsöverlåtelser. Det har trätts en del om det i denna tråden av "svagbegåvade" ebba-hatare, som inte vill förstå att Ebba blev civilrättslig ägare till huset den 20e augusti 2020, i samma ögonblick som köpeavtalet undertecknades. Men så är det.
__________________
Senast redigerad av mzs 2021-11-25 kl. 13:18.
2021-11-25, 13:34
  #50356
Medlem
Q6s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Merrybum
Jag ber om ursäkt. Var systern oxå en bror menar du. Det förändrar ju i och för sig inget av det jag skrev.

Systerson 🤦‍♂️

Det visar att du bara hittar på och inte har koll på vad som har skett och vem som är brorson.

https://www.dagensvimmerby.se/nyheter/e/85629/matz-fran-oland-involverad-i-hustvisten-som-kan-bli-ebba-buschs-kd-fall/

Bättre att du läser på än att sprida lögner.
2021-11-25, 13:49
  #50357
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av fnirp
Nej, det stod bara att Matz bytte sina ägarandel på 4/27 mot hela fastigheten den dagen Esbjörn dog.
Nu ska vi se här:
3 syskon får 3 delar var,
När ett av dem dör ärver de 2 andra de delarna
dvs 2 syskon sitter nu med 50% av fastigheten var.
När nästa syskon trillar av pinn så ärvs dennes delar av Matz och syskon(?)

Jag får liksom inte ihop det här med 4/27. Hur/varför delar man upp en fastighet i 27 delar.
eller var det bara 27% av fastigheten som fördelades mellan syskonen?



Citat:
Ursprungligen postat av mzs
Svensk lag tillåter inte avtal som stipulerar framtida fastighetsöverlåtelser.
och inte heller gåvor som kräver motprestationer
2021-11-25, 14:06
  #50358
Medlem
Q6s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av rhdf
Nu ska vi se här:
3 syskon får 3 delar var,
När ett av dem dör ärver de 2 andra de delarna
dvs 2 syskon sitter nu med 50% av fastigheten var.
När nästa syskon trillar av pinn så ärvs dennes delar av Matz och syskon(?)

Jag får liksom inte ihop det här med 4/27. Hur/varför delar man upp en fastighet i 27 delar.
eller var det bara 27% av fastigheten som fördelades mellan syskonen?




och inte heller gåvor som kräver motprestationer

Det är morsan Ingrid som satt på 1/1 och avlider 2007, där sen arvskiftet ger enligt uppgifterna:

2007-03-08 andel 4/9. Esbjörn 4/9 -del som efterlevande barn-1 till Ingrid

2007-03-08 andel 4/27 brorson Mats från avliden broder (barn-2 till Ingrid)
2007-03-08 andel 4/27 Släkting-1
2007-03-08 andel 4/27 Släkting-2
2007-03-08 andel 1/27 Släkting-3
2007-03-08 andel 1/27 Släkting-4
2007-03-08 andel 1/27 Släkting-5
2007-03-08 andel 1/27 Släkting-6


Här har vi sen det famösa "avtalet" från Mats som avsäger sig 4/27 mot att få 1/1 vid Esbjörns bortgång, avtalet är daterat till 2007-03-01, långt innan ens Lantmäteriet registrerar arv/arvsdelar....
"Avtalet" : https://www.expressen.se/dinapengar/...ande-i-braket/
2021-11-25, 14:49
  #50359
Medlem
Så här har arvet fördelats över tid:

Esbjörn hade tre syskon, två bröder och en syster.

När föräldrarna gått bort ärvde de tre bröderna 1/3 var. Dottern/systern ärvde ingenting.

Esbjörn och en bror B hade inga barn (barnbarn). Systern hade tre barn (barnbarn) och bror A hade tre barn (barnbarn).

Systern går bort.
Bror B går bort. Då ärver syskonen till bror B honom. Dvs Esbjörn, bror A och systern ärver 1/3 av bror B's 1/3, alltså varsin 1/9 av huset.

Esbjörn har då 1/3 + 1/9 = 4/9 av huset.
Systern har gått bort och kan inte ärva, hennes barn träder i hennes ställe. Hennes tre barn ärver alltså den 1/9, med en tredjedel var. Varje barnbarn ärver alltså 1/27 var.

Nu är systern och bror B döda. Återstår Esbjörn och bror A, samt de sex barnbarnen.

Så går bror A bort. Då ärver bror A's barn honom. Han har tre barn, så de ärver varsin 1/3 bror A's innehav i huset som är/var samma andel som Esbjörns 4/9. Barnen ärver alltså 1/3 av 4/9 var, vilket är 4/27. Matz är ett av dessa tre barn. Matz äger då alltså 4/27 av huset.

Nu är alla Esbjörns syskon borta, och kvar är de sex barnbarnen. Tre av dem äger 4/27 var och tre av dem äger 1/27 var.

Sedan överlät barnbarnen sina andelar till Esbjörn, som vad jag förstår köpte ut dem och de fick alltså alla, utom Matz, betalt i pengar för sina andelar. Matz däremot ingick avtal med Esbjörn om att Esbjörn fick Matz andelar i huset "idag" mot att Matz skulle få HELA huset när Esbjörn gick bort.

Det avtalet är dock ogiltigt enligt lag, som jag nämnde varför i ett tidigare inlägg idag.
Det man skulle kunna spekulera kring i det fallet, är Esbjörns bättre rätt till de 4/27-delarna.
Kanske det blir näst tvistemål i denna cirkus, nu när jag nämnt det här i tråden
Dock lär resultatet av en sådan tvist på sin höjd bli att Matz får "skadestånd" av Esbjörn motsvarande värdet för andelen.

Det intressanta i hela denna cirkus är det faktum att den dagen Esbjörn dör, om han då fortfarande hade ägt huset, vilket var Matz och Esbjörns avsikt när de ingick sitt avtal, är att alla Esbjörns syskonbarn skulle ha ärvt huset till lika delar. I dagsläget rör det sig alltså om ett värde på 700 000 - 800 000 kr var för syskonen. MEN, Matz avtal med Esbjörn syftade alltså till att Matz skulle få HELA huset, och Matz syskon och kusiner ingenting alls. Matz försökte alltså blåsa sina kusiner på hela deras framtida arv i huset.

Det lär inte finnas någon syskonsämja kvar i den familjen, det är ett som är säkert, om det nu fanns någon alls sedan innan. Vilket kanske är tveksamt. Det har inte hörts ett enda knyst från ett enda syskonbarn till Esbjörn, förutom Matz, i hela denna soppa. Nog har någon skallerblaskajournalist försökt prata med dem alla, därom är jag övertygad. Men som sagt, inte ett enda ord.

Ovanstående med reservation för i vilken ordning Esbjörns syskon avled, minns inte allt in i minsta detalj nu, det var väl ett år sedan eller så jag gick igenom familjeträdet
__________________
Senast redigerad av mzs 2021-11-25 kl. 14:59.
2021-11-25, 15:22
  #50360
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av mzs
Så här har arvet fördelats över tid:
tackar
Då blev det genast mer begripligt
2021-11-25, 15:32
  #50361
Medlem
Reimers avatar
Senaste nytt från Svea Hovrätt är att sjöjuristen har inkommit med en fullmakt i original som företrädare för E*björn, ingen komplettering än av överklagandet alltså.

Då har han tid tills imorgon att komma in med vad Hovrätten begärde.

https://anonfiles.com/T6D5n4Xcu5/T_13497-21_pdf
2021-11-25, 15:39
  #50362
Medlem
fnirps avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Merrybum
Självklart beror det på vilka glasögon man har på sig när man tittar på det här. Hur man tror och tolkar olika saker.

Vad Esbjörn trodde tycker jag har framkommit tydligt. Han trodde att han skulle ingå i köpet.

Mäklare har bedömt planlösningen som väldigt opraktisk, Ebba har tagit in en arkitekt. Jag tycker mycket talar för att hon planerade att blåsa ut huset och skapa något helt nytt. Sen är det möjligt att hon visst tänkte ha original färgen på väggarna i salen.

Jag tycker Ebbas avsikter framgått ganska tydligt. Hon ska ha huset till varje pris. Hon lovar att inte genomföra köpet i media. Samtidigt som hon planerar stämning med sin advokat. Hon vill ha det så mycket att hon torskar för förtal. Det säger ganska mycket.

Dina tankar stämmer väl överens med Ebbas egna ord att huset passar hennes livspussel. Det är bara det att det känns som ett så fruktansvärt bortskämt argument. Ett argument som speglar den syn på Ebba har på sig själv som en viktigare människa än alla andra.

Om Ebba hade varit mån om att allt skulle gå rätt till så hade hon värderar huset och inte bara ljugit om att hon gjort det. Vidare borde hon haft vett att ta in proffesionellt hjälp. Den troliga anledningen till att hon inte gjorde det är att mäklaren då hade varit bunden av sin mäklaretik hade sett hur ambivalent Esbjörn var och stoppat köpet.

Men detta är väl ett tydligt bevis på varför man ska köpa hus som har till salu skylt med hjälp av en mäklare. Och inte knacka på grannens dörr börja tjata.

Binninge har inte spelat fult. Han representerar sin klient. Att man anser sig ha rätt att ge igen på en person på privat nivå, för något personen gjort i sin yrkesroll är väldigt ifrågasättningsbart. Det säger även en hel del om en persons moral. Vi får inte glömma att det inte är ett meddelande skrivet i affekt och sedan tryckt på posta.

Det föregås av timmar av intensivt googlande från Ebbas sida. När meddelandet var skrivet så lästes det av flera personer innan det postades.

Ebba lät värdera huset. Notar värderade och Anticimex besiktade. Ett halvår senare lät Binninge värdera fastigheten via Densia och justerat för värdestegringen, så kom den fram till ungefär samma summa.

Men leker man med tanken att Ebba ljuger om värderingen, så blir slutresultatet ändå samma. Ebba betalade ungefär vad värderingarna visade, så Esbjörn har inte fått mindre pengar i fickan oavsett.

Binninge och Esbjörns advokatarmé har spelat fult. Dels drivit fallet i media, med rena lögner (värdering, ocker, budgivningen mm) och överdrifter, men också att i princip allt har kommit till media innan tingsrätten fått det.
2021-11-25, 15:41
  #50363
Medlem
snurresprettiss avatar
Undra vad Esbjörn röstar på?
2021-11-25, 15:47
  #50364
Medlem
Grontarskonts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av snurresprettis
Undra vad Esbjörn röstar på?

Kanske centern ev. sosse!

KD känns dock långt borta!

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in