2021-11-21, 12:47
  #517873
Medlem
Vekrusets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av revodneb
Det kan jag ju inte säga, men vi får lite mer tid till att utvärdera nya mediciner, kanske får nya bättre vaccin och en större naturlig immunitet i lugn och ro istället för kaos?

Så resultatet blir annorlunda om vi gör samma sak i Sverige?
Citera
2021-11-21, 12:49
  #517874
Medlem
Vekrusets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av LadySweden
De som av hälsoskäl inte kan vaccineras får också pass, så det är uppenbart att passen ses som en möjlighet att straffa ovaccinerade då den som är ovaccinerad "av giltigt skäl" tydligen inte anses smitta ned vaccinerade...

Det varierar mellan olika länder. Har sett folk spotta ve och förbannelse inifrån länder som inte gör skillnad på de som inte vill vaccinera sig och de som av medicinska skäl fått frisedel.
Citera
2021-11-21, 12:59
  #517875
Medlem
AnnaDeas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Lokatten66
Är det här på riktigt? Finns den här journalen eller är det fake?

Om den finns är det verkligen märkligt att ingen media belyser informationen i artikeln, den borde vara angelägen.

Den är riktig eftersom det är © 2021 by American Heart Association, Inc.
Citera
2021-11-21, 13:07
  #517876
Medlem
Incendios avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Merwinna
Hon är några år yngre än du.

Ja, det är kluvet detta. Först tyckte jag att det var tryggare att hon var på en plats där de hade mer koll på smittan. Om hon går på disco t.ex., så vet man att hon inte kommer att dansa tätt intill någon smittad kille, för man får inte komma in på nöjesställen i Bayern, om man inte BÅDE har bevis på att man är dubbelvaccinerad/alt. överlevare OCH har ett högst 24 timmar gammalt negativt test. Det är alltså dubbel säkerhet. Dessutom kan ingen komma in i Tyskland med någon ny, ovanlig virusvariant, för kommer man från ett sådant område måste man sitta i (bevakad) karantän i tio dagar.

Men nu de senaste dagarna när sjukhusen i Bayern har fyllts upp, och de har börjat triera och skicka patienter över alperna till Italien, så har jag blivit orolig ändå. Man kan ju råka ut för något annat också: en trafikolycka, en allvarlig matförgiftning, en terrorattack - det är bara två veckor sedan en muslim högg ner tre oskyldiga människor på ett tåg i Bayern. Och tänk om det inte finns någon kapacitet på sjukhusen då?!

Sedan vet jag inte varför du plötsligt tror att jag är laestadian eller kalvinist eller något..? Mycket märkligt.

EDIT: läste precis det här:

https://www.sueddeutsche.de/bayern/corona-bayern-aktuell-soeder-lockdown-ungeimpfte-1.5462482

Det är slut med diskoteken helt, de har beslutat i Bayerns landsregering idag att stänga alla klubbar, diskotek, julmarknader, allt sådant "onödigt". Ja, det var väl lika bra som det ser ut... Bayern har högsta infektionstalen av alla tyska bundesländer. Men många svenskar kommer att bli besvikna, som har bokat bussresor till julmarknaderna.
Din dotter ingår fortfarande i gruppen 20-29, dvs gruppen som löper lika stor risk att dö av solsting. Jag vet inte riktigt din ålder, men jag gissar att du ingår i gruppen som löper lika stor risk att dö av att bli påkörd....

Det finns dessutom otaliga exempel på festivaler, klubbar och kryssningar där vaccinpass använts, vissa där enbart vaccinering godkändes. Ändå smittades folk. Som Latitude festival i Suffolk- över tusen personer smittades. Virus gonna virus. Vi kan inte leka herre över naturen hur som helst och i det här fallet, med ett så milt virus, är det verkligen ingen mening.


Det enda jag är här är klart tänkande. Vem som helst, särskilt någon som du som är smart och vet hur korrupta politiker är, borde reagerar när den kommunistiska diktaturen Kina, som aldrig någonsin haft rent mjöl i påsen, framhålls som ett bra exempel. Vem som helst kunde se att det var en kupp och sedan kom bekräftande data snabbt in från andra delar av världen som bevisade det. ALLT det nya normala har bevisats inte funka och/eller vara skadligt. Det visste man dessutom innan. Till och med NÄR en regering(Nederländerna i det här fallet) gjorde en utredning INNAN lockdown, som visade att det kostar väldigt mycket mer än det smakar, så måste de samhället.

Och du tror fortfarande på löften? Österrikes alldeles färske ledare.....gafflade om att "d et är orättvist att straffa hela befolkningen när allt är ovaccinerade fel, så bara lockdown för ovaxxade". 48 timmar senare gäller lockdownen ALLA, plus obligatorisk vaccinering i februari(vilket möjliggjorts av lydnad). Gibraltar har vaccinerat 100 % och boostat 40% och kurvorna går ändå spikrakt uppåt och samhället stängs. Vakna. Och nu stängs allt i Bayern. Fatta att man inte kan lyda sig ur tyranni.

Jo,det kan hända även här i Sverige. Regeringen kör redan över våra grundlagar. De låtsas inte ens längre. På presskonferensen säger Tegnell att det inte finns några studier som styrker att vaccinpass är effektivt, men införs gör de ändå. Trots att länder som infört dem inte lyckats och Skottlands utredning( https://www.spectator.co.uk/article/sturgeon-s-70-page-dossier-finds-no-evidence-for-vaccine-passports ) visar att de inte fungerar. Inte heller kan de skylla på den svenska situationen, de skyller på Europas siffror och kommenterar inte vidare. Först gällde vaccinpassen 15 000 deltagare och nu 100. Danmark har infört den sovjetska termen "återvaccinering" och usa talar om att sluta tala om "fullvaccinering" eftersom att två sprutor inte längre gäller. Inte ett löfte har hållits och ingen går fri om vi tillåter det här systemet att införas. Plötsligt kanske du inte vill ta en dos till. Andra vaccin/behandlingar kan läggas till. Din kreditvärdighet kopplas till ditt pass och där har vi Kinas social credit score. Se bara på Lettland - folkvalda politiker får inte rösta eller ens närvara PÅ DISTANS om de inte vaccinerat sig. Ovaccinerade eu-parlamentariker släpps inte ens in i byggnaden. Det kan när som helst bli du.

Allt detta för ett litet skitvirus(vilket inte är samma sak som att det är ofarligt, allt är farligt) som inte ens hade märkt om det inte haft ett högre syfte...

Och med ett vaccin som inte hindrar smitta. Vecka 42 dog ynka 23 personer av/med covid. 20 var vaccinerade. Genomsnittet åldersmässigt var....83 år.VAKNA.
__________________
Senast redigerad av Incendio 2021-11-21 kl. 13:11.
Citera
2021-11-21, 13:07
  #517877
Medlem
IMBILDENs avatar
Känns klart oroväckande om vi går mot en ny dödsvåg.

Står nu att WHO-chefen öppnar för vaccinationstvång.
https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/BjzRg7/who-oppnar-for-vaccinationstvang-sista-utvag

Själv förstår jag inte varför FHM är så saktfärdiga med att rekommendera alla en tredje dos. Bör lämpligen intas 5-6 månader efter den andra. Börjar bli bråttom nu om vi ska undvika ytterligare svår våg i Sverige med allt vad det innebär.

Känns som lugnet före stormen just nu.
Citera
2021-11-21, 13:16
  #517878
Medlem
qwerty-66s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av IMBILDEN
Känns klart oroväckande om vi går mot en ny dödsvåg.

Står nu att WHO-chefen öppnar för vaccinationstvång.
https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/BjzRg7/who-oppnar-for-vaccinationstvang-sista-utvag

Själv förstår jag inte varför FHM är så saktfärdiga med att rekommendera alla en tredje dos. Bör lämpligen intas 5-6 månader efter den andra. Börjar bli bråttom nu om vi ska undvika ytterligare svår våg i Sverige med allt vad det innebär.

Känns som lugnet före stormen just nu.

Eftersom Fohm planerat för att enbart riskgrupper skulle få boostern så blir det besvärligt... Regionerna är väl inte förberedda
Citera
2021-11-21, 13:18
  #517879
Medlem
https://www.expressen.se/nyheter/coronaviruset/darfor-har-sverige-lagst-dodstal-i-europa-just-nu-/

"Sverige har än så länge klarat sig lindrigt undan i coronapandemins fjärdevåg.

Dödstalen och antalet bekräftat smittade är just nu lägst i Europa.

Experterna som Expressen talat med tror att en viss grad av flockimmunitet spelar in – men varnar samtidigt för att släppa garden."


Snillen spekulerar i att det kan vara flockimmunitet i Sverige som hjälper oss.
Med tanke på hur det sett ut i Sverige under pandemin med packat med folk överallt hela tiden så vore det märkligt om ej dom flesta blivit exponerade.
Vad skulle det annars vara?
Ny mutation som ej nått Sverige? Låter inte troligt.
Detta verkar ytterligare understryka hur externt ineffektiva vacciner är mot smittspridning.
Citera
2021-11-21, 13:18
  #517880
Medlem
IMBILDENs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av qwerty-66
Eftersom Fohm planerat för att enbart riskgrupper skulle få boostern så blir det besvärligt... Regionerna är väl inte förberedda

Ja, jag förstår inte hur de tänker. Är det för att spara pengar? Vill man inte få ned smittspridningen? Vill man att folk ska bli allvarligt sjuka?
Citera
2021-11-21, 13:24
  #517881
Medlem
qwerty-66s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av IMBILDEN
Ja, jag förstår inte hur de tänker. Är det för att spara pengar? Vill man inte få ned smittspridningen? Vill man att folk ska bli allvarligt sjuka?


Fohm tänkte nog att folk skulle få en "naturlig" delta boost..... Ungefär som britterna
Citera
2021-11-21, 13:26
  #517882
Medlem
IMBILDENs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av qwerty-66
Fohm tänkte nog att folk skulle få en "naturlig" delta boost..... Ungefär som britterna

Tror inte det är att rekommendera faktiskt. Tycker att FHM borde lärt sig sin läxa vid det här laget, men icke. Men jag tror det ligger mycket i det du säger. Det är säkert så de helt cyniskt resonerar.
Citera
2021-11-21, 13:26
  #517883
Medlem
raskenss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av qwerty-66
Eftersom Fohm planerat för att enbart riskgrupper skulle få boostern så blir det besvärligt... Regionerna är väl inte förberedda

Alla över 65 får dosen sen 2 månader tillbaka, 6 månader efter andra dosen. Eftersom få har passerat 6 månaderssträcket så finns inte så många att vaccinera än. Du kan nog vara ganska lugn dom planerar tredje dos till alla över 12år efter årsskiftet när det blir aktuellt. Att distribuera stora mängder doser är inte så komplicerat om man inte har så omfattande restriktioner. 2miljoner influensadoser ges varje höst till pensionärer.
__________________
Senast redigerad av raskens 2021-11-21 kl. 13:30.
Citera
2021-11-21, 13:29
  #517884
Medlem
qwerty-66s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av taenok
https://www.expressen.se/nyheter/coronaviruset/darfor-har-sverige-lagst-dodstal-i-europa-just-nu-/

"Sverige har än så länge klarat sig lindrigt undan i coronapandemins fjärdevåg.

Dödstalen och antalet bekräftat smittade är just nu lägst i Europa.

Experterna som Expressen talat med tror att en viss grad av flockimmunitet spelar in – men varnar samtidigt för att släppa garden."


Snillen spekulerar i att det kan vara flockimmunitet i Sverige som hjälper oss.
Med tanke på hur det sett ut i Sverige under pandemin med packat med folk överallt hela tiden så vore det märkligt om ej dom flesta blivit exponerade.
Vad skulle det annars vara?
Ny mutation som ej nått Sverige? Låter inte troligt.
Detta verkar ytterligare understryka hur externt ineffektiva vacciner är mot smittspridning.

Britterna släppte restriktionerna o har haft stabil hög spridning sen juni. Ingen avmattning trots att det snart är december. Verkar vara väldigt svårt att smitta ner hela befolkningen så tror inte riktigt att flocken är så stor som många påstår....
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in