Citat:
Ursprungligen postat av
DjPutte
Sitter och lyssnar på Janne & Jessica och dem visa bra synk i sändningen, Floskler kommer inte från Janne och Jessica är en uppgradering från Wiberg!
Jisses detta är en ocean som är vassare än SVT mys pys tomtar!
Lyssnar du inte på sändningen? Floskler och självklarheter var det enda som kom ur Jannes mun, i synnerhet när Jessica lämnade honom och den brittiska kommenteringen han hade i hörlurarna upphörde efter åkare 35, då blev det enda han klarade av att rabbla tider. Han kan inte säga någonting om åkarna, för han kan och vet ingenting om sporten.
Citat:
Ursprungligen postat av
DjPutte
Man hade väl kunnat sätta Tobias Lyon med Jessica i Levi också men nu blev det som så här!
Du menar han som hela tiden sitter och spelar dum jämte Andreas i MotoGP-sändningarna, eftersom han helt saknar självförtroende? Jo tack, ingen av mina motorcykelvänner eller dom som likt mig följt roadracing sen 80-talets andra halva uppskattar den sopan. Han bevisade ju sig under OS för några år sedan, när han skulle kommenterade kanot och nästan satt och grät över att han inte visste nånting.
Citat:
Ursprungligen postat av
MannenP
Janne är ju bra, snackar inte så mycket strunt.
Låter mest löjligt. Pernilla är bättre.
Anledningen att Janne inte pratar så mycket är för att han inte kan något, Fagerlind är som ett vandrande uppslagsverk i jämförelse. Vikarby låter som en lite osäker skolflicka som knappt vet vad hon vill ha sagt, ingen pondus, ingen utstrålning, ingen talang för kommentering. Bara Nent-anställda och jubelidioter försöker låtsas som att hon är bättre än multispråkiga Wiberg, känner varenda en i alpina världen, extremt uppskattad och omtyckt av alla inom alpina cirkusen, kan allt, kan dra till med dräpar-anekdoter om precis vad eller vem som helst, med ändå med klass, och som bonus världens härligaste röst och skratt. Bästa svenska kvinnliga vintersports-kommentatorn genom tiderna.
Citat:
Ursprungligen postat av
DjPutte
jessica gillar jag kanske lite mycket tugg men klar uppgradering från Wiberg...
Jasså du gillar små osäkra skolflickor utan pondus eller talang? Att du försöker låtsas om att hon är bättre än Wiberg avslöjar dig.
Citat:
Ursprungligen postat av
MacReady
Vikarby alldeles för surrig. Men det är också där vi har hamnat med åren. Vi har gått från bisittare till s.k experter och allt ska analyseras vilket innebär överanalyseringar. Varians existerar inte längre utan allt ska ha en vetenskaplig förklaring. En annan följdeffekt av denna inflation är att kommentatorn ställer frågor som den redan vet svaret på bara för att det tvunget ska vara expertens roll att förmedla vissa specifika saker vilket hämmar spontaniteten och förmedlar en känsla av språkande efter mall.
Ovan är en perfekt beskrivning av Janne Blomqvist, Tobias Lyon och Katarina Hultling som förstör konståkningen. Enda sekunden när det väl är något enkelt som dom kan, så kommenterar dom som om tittarna är femåringar som ska utbildas om grunderna om och om igen, ingen förmåga att väva in saker diskret i play-by-play-kommenteringen. Nästa sekund spelar dom dumma och ställer frågor dom vet svaret på men inte klarar av att formulera förklaringen av ordentligt eller väva in i kommentering, så den bredvid som dom vet är huvudet över dom får kunna förklara det mer begripligt.
Citat:
Ursprungligen postat av
DjPutte
Lite så är det ang Jessica men jag tror det är 1a sändningen och man vill så mycket så jag tror hon kommer pacea sig bättre vad det lider, Men från höra Wiberg till Jessica är det en uppgradering totalt sett för man hör Jessica vill förklara det djupare medans Wiberg är mossig och monoton i sina analyser....
Tidernas charmigaste och kunnigaste kvinnliga vintersports-kommentator är "mossig och monoton" i jämförelse med lilla osäkra skolflickan Vikarby som inte kan nånting annat än ur en åkares insnöade perspektiv? Du förstår att ingen går på dina ord va?
Citat:
Ursprungligen postat av
sunessensommar
Bland annat av dessa anledningar uppskattar jag ofta den ensamme hybriden mest, som Gustafson i skridsko, Strandlund Tomsvik i tennis och Hartman i snooker.
Precis, Strandlund Tomsvik är en annan superb kvinnlig kommentator. Hon kan få mig att kolla på tennismatcher med spelare jag inte bryr mig om, för att få lära sig lite.
Det är märkligt att det alltid dyker upp så mycket osakliga överpositivt inställda apologeter i trådar om Viaplay's och Nent's tjänster på allehanda olika forum.
Som avslutning så bröt Viaplay just feeden från FIS, så man inte får se bansättningen och åkarnas inspektering av banan inför åk2 som hos Eurosport. Ytterligare ett nerköp jämfört med tidigare säsonger tack vare Nent. Det är verkligen precis som det alltid har varit enda sen 1987 och ishockey-VM, allt MTG tar i med tång förstör dom.