Citat:
Ursprungligen postat av
mckenzy
Det är INGET vittne som påstår att GM agerade så . Inte ens Morelius säger det. Du vägrar ju ta till dig vad vittnena säger , du har ju redan bestämt dig..
Du menar alltså att inget vittne påstår att GM gick bakom och sköt.
IM säger att när LOP passerat GM så går han ut från fasaden ikapp och skjuter. Gick bakom och sköt alltså.
AB säger att en arm lyfts och det smäller. Tillsammans med att vi vet skottet tog mitt i ryggen mer eller mindre rakt bakifrån och med utsträckt arm betyder att GM gick bakom och sköt.
CA förhörs två år efter mordet och säger att de tre kom över Sveavägen tillsammans vid nr 42. Vi kan bara konstatera att hon har helt fel.
AD påstår att LOP har ryggen mot Sveavägen och mördaren mitt emot sig som skjuter framifrån. Stämmer det med nåt vittne och tekniska undersökningen?
Du måste förstå att de sista sekunderna innan skotten så kommer de tre se ut som ett sällskap om mördaren gick bakom och sköt. Det är ofrånkomligt.
Att det fanns en interaktion säger bara AD.