Citat:
Ursprungligen postat av
Onkel Kostia
Jag vill se ditt underlag till påståendet att mer än 20 - 30 % av Sveriges befolkning redan har haft Kina-viruset.
Citat:
Ursprungligen postat av
Nibiru2011
Redan?
Ja. Med andra ord "fram tills nu".
Du skrev:
Citat:
Ursprungligen postat av
Nibiru2011
Du räknar helt tosigt som vanligt. Det är givetvis betydligt fler än 20-30 procent i Sverige som har eller har haft viruset och du måste ju räkna bort de som ändå oavsett corona skulle ha hamnat på sjukhus eller avlidit..
Jag efterfrågade underlag till det påståendet.
Citat:
Ursprungligen postat av
Nibiru2011
Det har gått nästan två år och under dessa år har i princip varenda svensk med eller utan munskydd varit i kontakt med smittade och fått i sig mängder av nygamla coronaviruset. Men alla är uppenbarligen inte mottagliga.
Är det dina gissningar? Eller finns någon substans bakom dina påståenden?
Citat:
Ursprungligen postat av
Onkel Kostia
Beträffande dödsfallen så kan du räkna bort cirka 10% som dog av orelaterade orsaker samtidigt som viruset fanns i kroppen. I övriga 90% av fallen, så var viruset med och orsakade dödsfallen.
Citat:
Ursprungligen postat av
Nibiru2011
Lite pinsamt att du fortfarande tror på det där dravlet. Antalet som har påståtts dött av Corona är givetvis mycket färre än 90 procent. Cancer, KOL, dåligt hjärta och dåliga kärl är ofta de riktiga förövarna. För att inte tala om felbehandling och felmedicinering.
Är det spekulationer eller fakta?
Citat:
Ursprungligen postat av
Nibiru2011
Inse att utan obduktioner så är det en gissningslek som nu ofta går till corona för att den hypars till förbannelse!
Vem är det egentligen som ägnar sig åt gissningslekar?
Kanske hade skribenten "IMBILDEN" rätt i följande inlägg:
Citat:
Ursprungligen postat av
IMBILDEN
Nibiru har givetvis inga sådana underlag. Hen skiter bara fram siffror från tomma intet. Oseriöst så det förslår.
Upp till bevis för skribenten "Nibiru2011"!