Citat:
Ursprungligen postat av
Sunimod
Du har inte fattat mycket.
Vaccinen är till för att "lära" immunsystemet att agera mot ett skadligt virus.
Det är fortfarande immunsystemet som skyddar oss men istället för att utsättas för det farliga viruset tar man "avdödat" virus i olika former för att lära immunsystemet.
Skillnaden med mRNA är att gör att kroppen skapar delar som ett skadligt virus har för att "lära" immunsystemet att ta hand om skadligt virus.
OBS förenklat förklarat men du förstår nog inte ens detta.
Ja visst, det finns en viss princip bakom hur vaccin fungerar, dock är det stor skillnad på sjukdom och sjukdom och vaccin och vaccin. Vaccin mot mässling ger ca 97% "naturlig immunitet" resten av livet, då det är baserat på viruset. Således kan barn som är i riskgruppen skapa en flockimmunitet utan ökad risk för individ eller flock. Vaccinet med covid, är ju som du säger, ett mrna-vaccin och immuniteten skiljer sig ganska mycket från naturlig immunitet. Det tror jag att vi har nått konsensus om här, efter många debatter och statistik. Problemet är då att vi aldrig når den där flockimmuniteten och viruset fortsätter att spridas bland vaccinerade, med runt 50% effektivitet efter några månader, vilket ger alla vaccin-resistenta mutationer en enorm fördel. Vad massvaccinering med så låg effektivitet mot ett snabbt muterande virus leder till långsiktigt kan vi bara spekulera i. We are the experiment. CDC, Fauci, FHM har ju haft fel i nästan alla prognoser och gissningar hittills, exempelvis att flockimmunitet uppstår runt 60% vaccinationstäckning, så varför skulle de plötsligt ha rätt nu. Den forskningen jag läst pekar på att risken för vaccin-resistens ökar drastiskt i det scenario vi befinner oss i. Och då får riskgrupperna betala priset.