Citat:
Ursprungligen postat av
smoerrebom
K-Bam har nya "avslöjanden" på Twitter idag om hur Sprott systematiskt växlat stora kunder mellan råvaran och aktier för att förstärka volla och aktier i tidigare bullar. Att det inte räcker med att sitta lång där utan det ska swingas
Kan ju förklara det omedelbara trycket i SPUT när ATM en började men som nu verkar ha dött av helt trots att stora börsen är upp mkt igår och idag. Det kommer inte att behövas särskilt långa pauser i SPUT för att göra retail skrajsna.
Timingen att spoten började röra sig lite innan opex och quad witching är helt klart ingen slump.
När wallstreetbets kastade sig över calls på etf:erna och allt annat som har en optionskedja steg aktierna och peakade onsdag innan opex. Sedan kom artiklar i media lägligt för att absorbera upp säljtrycket fram tills Fredag.
Vi som suttit med röda siffror länge lider inte men jag kan tänka mig att nytillkommna raketjägare ger upp.