Citat:
Ursprungligen postat av
Lejon-x
Var det inte såhär, att det var ett hyreskontrakt som Esbjörn hade printat ut, med hjälp av en jurist. Han skulle lura Ebba där I skenet från sterinljusen, att hon skulle hyra hans sommarparadis för 390 000 kr istället för att köpa. Vidare fanns det paragrafer i kontraktet, att hon skulle snygga till både huset och trädgården.
Det blev fel, där I mörkret och det var Ebbas köpekontrakt som blev undertecknat! Esbjörn ser väldigt dåligt. Dagen efter upptäckte han misstaget! Hur han sedan försöker slingra sig ur detta, har ni säkert läst om här i tråden!
Ett hyreskontrakt?!? Det här var för mig helt nya uppgifter! Jag viste att Ebba frågat Esbjörn om att hyra eller köpa. Sen säger du nu att Esbjörn med hjälp av jurist( vilken jurist?) skrivet ut ett hyreskontrakt.
Tänkte Esbjörn att Ebba skulle få hyra huset. Men Ebba stack ett köpekontrakt under nosen på honom. Nu börjar vi snacka bedrägeri på hög nivå.
Hade de inte kommit överens om vem som skulle ha med sig köpe kontraktet till kontrakt skrivningen.
Du menar att Esbjörn kom knarrande med sitt hyreskontrakt och Ebba med sitt köpekontrakt.
Citat:
Ursprungligen postat av
Krmkr
Jo, men med tanke på att det inte finns någon som bekräftar misstankarna, så blir det konstigt att bli arg å Esbjörns vägnar för något som han själv säger eller känner sig som offer för. Det vore ju att omyndigförklara Esbjörn.
Jag låter inte mina egna misstankar övertrumfa verkligheten eller det som går att kontrollera. Gör du?
Ja vad är konstigt med att Majken ärvt? Dessutom. Även om det var så att Majken planerade att snärja Esbjörn, så har det ju inget med Ebbas bättre rätt till huset att göra. Det är ju i så fall em tvist eller ett brottsmål vid Esbjörns frånfälle.
Citat:
Ursprungligen postat av
Vresrosen
När jag läser era inlägg ser jag korkskallarnas försvar. Det är andras fel. Andra personer gör mycket värre saker.
Nu är alla dessa människor ni skvallrar om, skandaliserade och förtalade. Att det skulle vara smart tror bara en korkskalle på, där den största korkskallen av de alla åkte på ett strafföreläggande för grovt förtal.
Det som pågår från Ebba Busch och hennes entourage, är att kratta manegen inför en huvudförhandling där man har förväntningar att hela tvisten kommer handla om ord mot ord, där Ebba Bjäbba trovärdigt ska bjäbba sig till en seger, eftersom hon är mest trovärdig i jämförelse med de klandervärda personer som vittnar för Esbjörn, eller påverkar honom i eget syfte. En underbar logik, om man har sinne för humor.
Den stora parodin är alla Ebba Busch rådgivare, polare inom fastighetssvängen, fansen i detta forumet, och så lilla mamma. De tror att detta agerande från förtalerskan Ebba Busch leder till framgång i livet och i en tingsrätt.
Det roliga är att Ebba Busch upplever Oisin på Aftonbladet som en vän och att det han skriver måste vara sant, eftersom det stod i tidningen. Det är hans reportage med skvaller från Marielund som är det skvaller Ebba Busch bygger sitt bevistema på. Man måste ju tycka det är roligt att Oisin lyckades lura in en råtta i en fälla som hon inte kommer ur.
Varför påtalar inte Ebbas mamma att det inte kommer något gått ut av att ränna ute på kvällarna med mäklaren Theo, influensern Margaux och hos åldringar i sällskap med en PR kvinna. Jag vore bekymrad om mitt vuxna barn hade kommit i så dåligt sällskap. Medan jag passar ungarna.
Ja det är verkligen befängt. Vad tror de ska vinnas på att baktala alla runt Esbjörn. Rätten kommer att finns det helt irrelevant och se det som jag. Må så vara, vad har det med detta att göra. Visst om de tvingar Esbjörn att ångra sig. Men han kommer ju att sitta precis där. Så det blir inte svårt för rätten att fråga.
Citat:
Ursprungligen postat av
Krmkr
Menar du att den exakta tidpunkten för när Esbjörn blev ledsen för att det gick upp för honom att Ebba lurat och pressat honom, skulle bevisa att det finns en sekt som arbetar mot Esbjörns vilja och försöker påverka honom att uppfylla deras egna intressen. En sekt som har förgreningar in i resten av Esbjörns släkt, juridiska ombud, advokater och naturligtvis då Esbjörn själv och utöver det har sekten en sådan makt att ingen annan heller vågar träda fram och avslöja den? Är det ungefär så du menar?
Det är till att ha höga krav på bevisföringen när man vill ha klockslag på att han ångrade sig.
Men bevisen från Ebbas sida behöver faktiskt inte ha någon bäring alls.
Menar du att Esbjörn släkt är med i sekten? Är det den där Borlin i Funbo? Jag har funderat på i viken relation Esbjörn och Majken står med livets ord. Är de oxå medlemmar eller förrådets medlemmar?
Citat:
Ursprungligen postat av
Krmkr
Så din uppfattning efter att ha sett Esbjörn i media, är att han är nöjd med försäljningen och hur den gick till samt hur Ebba behandlade honom?
Snacka ombytt omyndig förklara. Han säger ju att han är ledsen, ska man inte tro på honom?