2021-09-08, 19:46
  #147457
Medlem
smokeonthewaters avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Lars48.
Jo, lyssnade på förhöret med hon från kriminalvården oxå.
Hon påstod att efter konflikten i bilen då har kontakten minskat mellan SD och LW.
Frågan ställdes till henne att enligt de tillgängliga konversationerna har kontakten hållit isig och för det mesta kontakten varit från LWs sida.
Inget vettigt svar hörde jag på den frågan!
Det låter som om att de som vittnar är uppdelad i två grupper.
En grupp tar LWs sida, andra gruppen tar SDs sida.
Var jag domare skulle jag avskriva alla såna förhör och koncentrera mig på fakta istället.

Det stämmer. LW hade matat alla sina flying monkeys med olika versioner om sig och SD under lång tid. Men eftersom hon sparade på alla konversationer så kan vi tack vare FUP se hur hon ljög och manipulerade sina "vänner" för att få det hon ville ha. När dessa flying monkeys nu berättar om vad LW lurat i dem så blir de bara pinsamma.
Citera
2021-09-08, 19:47
  #147458
Medlem
develis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av notknapparen
Allt är väl inte antingen eller?

Om jag inte tolkar det som att det är säkert at hon ljuger i den här frågan, betyder det väl inte att jag ser henne som "vit som snö"?

Jag har väldigt tydligt skrivit att hon beter sig skumt. Men orsaken, den tvistar vi om. Det betyder inte att jag tror att hon är en ängel. Knepet du kör med är avslöjat. Det påminner exakt om sådana gliringar jag har fått om hur jag ser på Lena, fast då av Smokey.

Glömt sa jag inte att jag trodde i första hand.

Jag tror att det inte är en hemlighet eftersom hon faktiskt säger det sen. Orsaken vet jag inte.

Det kan ha berott på att hon trodde att hon sagt det, men mest troligt är det för mig att hon undvikit att prata om resan för att hon vet att JS är negativ till den. Kanske det sätter igång snack om att han inte vill att hon ska åka, att hon bör tänka på vem SD är osv osv.

Bara spekulationer förstås.

Jag kan inte se riktigt varför hon skulle ljuga/mörka det, vilket skäl?

Och som sagt, sedan säga det ändå. Vad är vitsen?
Citat:
Knepet du kör med är avslöjat. Det påminner exakt om sådana gliringar jag har fått om hur jag ser på Lena, fast då av Smokey.
Knepet jag kör med?

Skärp dig med dina patetiska försök med härskarmetoder, att jag gaslightar, manipulerar och försöker locka folk på tåget.

Åsikter om HD, likt mina, fanns långt innan jag ens kom in i tråden och finns fortsatt av fler än mig.
Skillnaden är att jag inte viker för dig trots eviga försök med tjat om behov att nyansera, allt är inte svart eller vitt, blaha blaha blaha.

Jag ämnar inte överhuvudtaget överväga ditt konsensus om det hjärntvättade offret som styrs av SD.

Klart inte HD vill mörka, hon ljuger väl aldrig i varken förhör eller till SD. Hon säger väl aldrig diametralt olika saker till olika personer eller undanhåller info..

Här har hon framställd det inför väninnan KH som att det är hon som tvekar att åka:

" i det sista pratade Hanna om att hon inte trodde att de skulle åka, kanske fem dagar innan resan. Karins uppfattning är att
Stefan hela tiden ville åka på resan men det var Hanna som avgjorde om de skulle åka."


Läser man vad hon säger till chefen om SD som inte vill med, om hur han krånglar med esta, inte vill till USA med henne när hon pratar om att bollen ligger hos honom och hon förutsätter de ska resa - samt att hon jublar över att det blir en resa på sem ansökan - så ser man vem som ville iväg.
Hon är helt makalös på att säga olika saker till. Olika personer. Likt orsak till skilsmässan.
Ett enda jidder.
Och hon undanhåller fakta likaväl.

TB:
"T sa till Hanna att hon tyckte det var så konstigt att Hanna inte berättat att de skulle åka till USA. Hanna sa att de hade bokat resan i oktober-november 2017 men att de inte berättat för så många. Hon sa att de skulle på något event med geocaching men att de inte hade berättat för så många geocachare att de skulle åka till USA. T säger att det märktes att
Hanna var obekväm med frågan om varför hon inte berättat för T att de skulle till USA. "

" T tycker att det känns så konstigt att
Hanna inte berättade att hon och Stefan skulle åka till USA i maj."


AS:
"Vad gäller resan till USA så visste varken A eller T om den."

Att ifrågasätta JS - som uppenbart blir förvånad då hon väl sitter på planet och säger att han inte visste om giga - går bort för min del.

"(..) mest troligt är det för mig att hon undvikit att prata om resan för att hon vet att JS är negativ till den."

Hon har inte undvikit att prata om resan så den hypotesen går också bort.

JS:
"J och Hanna pratade mycket om det."

"Hanna och J har diskuterat resan mycket innan resan, då han vid den tiden var
"pojkvänsasspirant".

Så jag undrar fortfarande varför och vad hon har för vinstvinning i att inte berätta om Giga.
Citera
2021-09-08, 20:31
  #147459
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Betongbaletten

■ 1) Det glädjer mig att du slutligen insett att LW låg på sidan.

■2) Jaha. Jag rekommenderar dig att läsa boken "Mannen som slutade ljuga".

■ 3) Oj då. Låt mig gissa: att det låg kläder på fyndplatsen? Att det finns en tidigare okänd kroppsupptäckar-Mållgan? Att LW:s mobiltelefon är upphittad? Att HD var sjukanmäld den 14e maj?

■ 4) Coolt. Är det samma spanare som gjorde sån succé i Kalamarks-, Brattås- och Kevinfallen? Dom verkar jätteduktiga. Jag har hört att dom utreder mord genom att hänga på internet och skriva långrandiga inlägg.

■ 5) Jaha. Jag tror jag vet vad han heter. Visst börjar det på M och slutar på ollgan?
Var han också på plats bakom planket och fick se LW:s döda kropp när den låg på sidan fast på magen med oerhört smutsiga ben?


■ 1: ) Den avlidna människokroppen som vid det aktuella tillfället var oidentifierad bakom bullerplanket i Nya Hj*rsta Ör*bro, låg vilandes på sin ( Mag-sida ), det vill säga, att den avlidna människokroppen inte❗låg direkt på magen.

■ Tillägg till det ovan skrivna: Jag har itererat detta vid flera olika tidigare tillfällen, att den avlidna människokroppen, låg vilandes på sin magsida, det vill säga, inte❗vilande direkt på magen, antingen är du trög likt en sengångare eller också, så ignorerar du det, vilket jag tidigare framfört i L*na Wesstr*m-tråden.

■ 2: ) OffTopic: Boken om mannen som slutade ljuga, har överhuvudtaget ingenting med det tidigare mordet på L*na Wesstr*m 2018 att göra ... och du vet dessutom om det.

■ 3: ) Någon typ av en Mållgánsk kroppsupptäckare har jag överhuvudtaget aldrig❗hört talas om i konnektion med den då gjorda upptäckten av den avlidna människokroppen bakom bullerplanket i Nya Hj*rsta Ör*bro under Lördagens eftermiddagstid den 19 Maj 2018.

■ Tillägg till ovan skrivet: En så, av dig kallad, för Mållgánsk kroppsupptäckare är ingenting annat än ren abundant gallimatias ifrån din sida, och du vet dessutom om det.

■ 4: ) OffTopic: Varken Kálamarks-mordet, Brattås-morden så som Kevin-mordet, har överhuvudtaget, ingenting med det tidigare mordet på L*na Wesstr*m 2018 att göra, och du vet dessutom om det.

■ Tillägg till ovan skrivet: I just den här
ABoK:s-tråden diskuterar vi och berättar samt stället frågor till varandra, och det, endast vad som har med det tidigare mordet på L*na Wesstr*m 2018 att göra, inkluderat omständigheter samt de personer som stod St*fan Davidss*n mycket nära, som till exempel, den Yodánska Golvbrunns-Drottningen HD och SOA samt St*fan Davidss*n:s kamrat JG med flera.

■ 5: ) Om just du @Betongbaletten, verkligen tror på, att en sorts Mållga fanns med vid det aktuella tillfället då den avlidna människokroppen upptäcktes bakom bullerplanket i Nya Hj*rsta Ör*bro under Lördagens eftermiddagstid den 19 Maj 2018, så är du nog lika imaginär som den Yodánske Riddaren St*fan Davidss*n var under Fredags-natten den 11 Maj 2018 tillika även under en bit in på dygns-växlingen till Lördagen den 12 Maj 2018, det var då, som Kung Yóda imaginärt producerade sina tre Skogs-Mållgor.

■ Svar ja, den avlidna människokroppen bakom bullerplanket hade nedsmutsade ben.


■ Fråga: Vad har @Betongbaletten att framföra om Mello-Mysten GC-6C-KK-4 beträffande L*na Wesstr*m och❗den Yodánska Golvbrunns-Drottningen HD ?

■ Artikel nummer ( 190 ), tidigare skriven av L*rs Ström*n viken handlade om privat-spanare som engagerat sig i Hj*rsta-mordet, det vill säga, inte❗Officiella spanare.

■ Bättra på ditt skriftliga Módus Operándi [tillväga-gångs-sätt] och låt oss fortsättningsvis endast diskutera om vad som har med det tidigare mordet på L*na Wesstr*m 2018 att göra, klarar du det tror du ?

■ Tillväga ( sätt att bära sig åt )
■ Förfara ( gå till väga, bete sig )

■ Gärningspersonen, eller gärningspersonerna som dödsmisshandlade offret L*na Wesstr*m bakom bullerplanket under Måndagskvällen den 14 Maj 2018, brukade sig av ett brutalt Módus Operándi [tillväga-gångs-sätt], gärningspersonen, eller gärningspersonerna tillvägagick och förfarade på det grymmast sätt man kan tänka sig.


Mvh/JM.
__________________
Senast redigerad av JokerMannen 2021-09-08 kl. 20:36.
Citera
2021-09-08, 21:37
  #147460
Medlem
Betongbalettens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av JokerMannen
■ 1: ) Den avlidna människokroppen som vid det aktuella tillfället var oidentifierad bakom bullerplanket i Nya Hj*rsta Ör*bro, låg vilandes på sin ( Mag-sida ), det vill säga, att den avlidna människokroppen inte❗låg direkt på magen.

■ Tillägg till det ovan skrivna: Jag har itererat detta vid flera olika tidigare tillfällen, att den avlidna människokroppen, låg vilandes på sin magsida, det vill säga, inte❗vilande direkt på magen, antingen är du trög likt en sengångare eller också, så ignorerar du det, vilket jag tidigare framfört i L*na Wesstr*m-tråden.

■ 3: ) Någon typ av en Mållgánsk kroppsupptäckare har jag överhuvudtaget aldrig❗hört talas om i konnektion med den då gjorda upptäckten av den avlidna människokroppen bakom bullerplanket i Nya Hj*rsta Ör*bro under Lördagens eftermiddagstid den 19 Maj 2018.

■ Tillägg till ovan skrivet: En så, av dig kallad, för Mållgánsk kroppsupptäckare är ingenting annat än ren abundant gallimatias ifrån din sida, och du vet dessutom om det.

■ 5: ) Om just du @Betongbaletten, verkligen tror på, att en sorts Mållga fanns med vid det aktuella tillfället då den avlidna människokroppen upptäcktes bakom bullerplanket i Nya Hj*rsta Ör*bro under Lördagens eftermiddagstid den 19 Maj 2018, så är du nog lika imaginär som den Yodánske Riddaren St*fan Davidss*n var under Fredags-natten den 11 Maj 2018 tillika även under en bit in på dygns-växlingen till Lördagen den 12 Maj 2018, det var då, som Kung Yóda imaginärt producerade sina tre Skogs-Mållgor.

■ Svar ja, den avlidna människokroppen bakom bullerplanket hade nedsmutsade ben.

■ Artikel nummer ( 190 ), tidigare skriven av L*rs Ström*n viken handlade om privat-spanare som engagerat sig i Hj*rsta-mordet, det vill säga, inte❗Officiella spanare.

Mvh/JM.

Nej, att kroppen låg på sidan vet vi, eftersom dessa uppgifter finns att läsa om i FUP. Frågan är varför du, som enligt egen utsago varit på platsen, påstod att hon låg på mage. Nedanstående inlägg är mig veterligen dina första inlägg på temat, när dina "intryck" torde vara som färskast.
Vad tycker du, låter din beskrivning som "liggandes på sidan"?

Citat:
Ursprungligen postat av JokerMannen
Som de allra flesta tråd-deltagare och skribenter bör känna till , är följande sagt , att det av Polisen säkrades , ett antal , och på marken liggande klädesplagg inom den då aktuella brotts-och-mord-platsen där den hädangångna personen hade uppmärksammats under Lördags-eftermiddagen den 19 Maj år 2018 av två stycken privatpersoner , vilande på marken och på kroppens' framsida.

Citat:
Ursprungligen postat av JokerMannen
Gällande Lördagen den 19 Maj år 2018, så upptäcktes, av två stycken privatpersoner, en stillaliggande människokropp på magen bakom ett bullerplank inom Nya Hjärsta och Örebro Län. Detta skedde approximativt klockan🕞14:30 och klargjordes för Rättsväsendet klockan🕞14:33.

Angående kroppsupptäckar-Mållgan: det är du som (felaktigt) påstått att det var 2 privatpersoner som hittade LW:s kropp. Konfronterad med korrekta uppgifter påstod du igår att det var två personer som hittade kroppen, men att den ena avvek och aldrig blev hörd av polisen. Underförstått ska denna, av mig namngiven såsom "kroppsupptäckar-Mållgan", vara herr JokerMannen själv.

Du tycks i dag vackla på den punkten, så nu får du nog bestämma dig. Om du var på platsen, var det i rollen av:

A) polis (eller annan officiell person ), som brutit mot tystnadsplikten genom att delge uppgifter under förundersökningssekretess på Flashback?
B) en tidigare okänd kroppsupptäckare, vilket innebär att vittnet P*ntus H*nsson enligt dig är en lögnare?
C) en privatspanare, vars renommé och examen som kursetta från HemligaSpecialistutredarSkolan gjorde att polisen "såg mellan fingrarna", lyfte på avspärrningsbanden och lät dig "slinka in och kolla runt lite"?

Vilken av A, B eller C bestämmer du dig för?

Vad gäller din "Artikel nummer ( 190 )" om någon privatspanare har jag redan noterat att du verkar tycka om den. Kul!
Men du svarade inte på frågan: innehåller den också information om kläderna på fyndplatsen, kroppens liggande "på magsidan" och LW:s upphittade mobiltelefon?
__________________
Senast redigerad av Betongbaletten 2021-09-08 kl. 21:47.
Citera
2021-09-08, 21:52
  #147461
Medlem
notknapparens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av develi
Knepet jag kör med?

Skärp dig med dina patetiska försök med härskarmetoder, att jag gaslightar, manipulerar och försöker locka folk på tåget.

Åsikter om HD, likt mina, fanns långt innan jag ens kom in i tråden och finns fortsatt av fler än mig.
Skillnaden är att jag inte viker för dig trots eviga försök med tjat om behov att nyansera, allt är inte svart eller vitt, blaha blaha blaha.

Jag ämnar inte överhuvudtaget överväga ditt konsensus om det hjärntvättade offret som styrs av SD.

Klart inte HD vill mörka, hon ljuger väl aldrig i varken förhör eller till SD. Hon säger väl aldrig diametralt olika saker till olika personer eller undanhåller info..

Här har hon framställd det inför väninnan KH som att det är hon som tvekar att åka:

" i det sista pratade Hanna om att hon inte trodde att de skulle åka, kanske fem dagar innan resan. Karins uppfattning är att
Stefan hela tiden ville åka på resan men det var Hanna som avgjorde om de skulle åka."


Läser man vad hon säger till chefen om SD som inte vill med, om hur han krånglar med esta, inte vill till USA med henne när hon pratar om att bollen ligger hos honom och hon förutsätter de ska resa - samt att hon jublar över att det blir en resa på sem ansökan - så ser man vem som ville iväg.
Hon är helt makalös på att säga olika saker till. Olika personer. Likt orsak till skilsmässan.
Ett enda jidder.
Och hon undanhåller fakta likaväl.

TB:
"T sa till Hanna att hon tyckte det var så konstigt att Hanna inte berättat att de skulle åka till USA. Hanna sa att de hade bokat resan i oktober-november 2017 men att de inte berättat för så många. Hon sa att de skulle på något event med geocaching men att de inte hade berättat för så många geocachare att de skulle åka till USA. T säger att det märktes att
Hanna var obekväm med frågan om varför hon inte berättat för T att de skulle till USA. "

" T tycker att det känns så konstigt att
Hanna inte berättade att hon och Stefan skulle åka till USA i maj."


AS:
"Vad gäller resan till USA så visste varken A eller T om den."

Att ifrågasätta JS - som uppenbart blir förvånad då hon väl sitter på planet och säger att han inte visste om giga - går bort för min del.

"(..) mest troligt är det för mig att hon undvikit att prata om resan för att hon vet att JS är negativ till den."

Hon har inte undvikit att prata om resan så den hypotesen går också bort.

JS:
"J och Hanna pratade mycket om det."

"Hanna och J har diskuterat resan mycket innan resan, då han vid den tiden var
"pojkvänsasspirant".

Så jag undrar fortfarande varför och vad hon har för vinstvinning i att inte berätta om Giga.

Ja, det är ju frågan, finns det någon vinst med att undandhålla för JS att hon ska på Giga?
Och om det var så att hon undanhöll det, varför berättar hon det ändå? Då redan 16 maj.
Vad är vitsen?

Man frågar sig också hur det var när resan beställdes. Var SD med på noterna då? Vem tog initiativet?

Och om SD var med på noterna vid beställningen, när vände det?
Och vad var orsaken?

Det hände mycket där på slutet, med delat konto, skilsmässopapper och flytt.

Osäkerhet om resan skulle bli av?

SD använder sitt kort att inte vilja åka, inte söka ESTA som utrpressning eller för att "konstra" för att han är i allmän obalans på slutet?

Att HD inte berättat om resan kan ju som allt ha många bottnar.

Hon kanske inte själv vet hur allt ska sluta, eller om hon själv vill åka. Hon kanske inte vill prata med alla om det som är jobbigt, när hon själv inte vet vad hon tänker.

Jag kan tänka att det är en omvälvande period mitt i den här perioden, och det är mycket i fokus där med allt runt en familj med barn. En resa i maj kanske inte är det viktigaste just då.

Att man pratar olika med olika människor är väl inte så konstigt. Man kanske berättar lite olika, allt kanske inte kommer på bordet vid varje samtal eller med alla.
Citera
2021-09-08, 21:59
  #147462
Medlem
notknapparens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av StudebakerHog666
Jag blev iskall och trodde jag hade missat en komplettering… efter HR… 😮

Ang batteri eller ej så ställs frågan i HR om batteriet i LW:s mobil kan ha laddat ur 00:47 och då orsakat att mobilen slängts ut från nätet 01:41
På det svarar JÅ nekande.
Det kommer ingen följdfråga om huruvida det är möjligt att batteriet tagits ut ur mobilen, men jag antar (utan att veta) att det skulle ge samma effekt som ett urladdat batteri och därför inte vara ett troligt eller ens möjligt scenario.

Tack!

Jamen, det är det här som jag minns nu att du skrivit om tidigare. Jag hade något lite vagt i mitt bakhuvud om batteriet som jag fick för mig att du nämnt ganska nyligen.

Och då skrev jag, att JÅ säkerligen har efter förhören som finns med i kompletteringen (inför HR- förhandlingen) studerat detta mer ingående för att vara ordentligt förberedd. Min tolkning.

Och som jag förstod på HR, så var hans vittnesmål väldigt avgörande i sin helhet.
Citera
2021-09-08, 22:32
  #147463
Medlem
Gracefulminds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av develi
Knepet jag kör med?

Skärp dig med dina patetiska försök med härskarmetoder, att jag gaslightar, manipulerar och försöker locka folk på tåget.

Åsikter om HD, likt mina, fanns långt innan jag ens kom in i tråden och finns fortsatt av fler än mig.
Skillnaden är att jag inte viker för dig trots eviga försök med tjat om behov att nyansera, allt är inte svart eller vitt, blaha blaha blaha.

Jag ämnar inte överhuvudtaget överväga ditt konsensus om det hjärntvättade offret som styrs av SD.

Klart inte HD vill mörka, hon ljuger väl aldrig i varken förhör eller till SD. Hon säger väl aldrig diametralt olika saker till olika personer eller undanhåller info..

Här har hon framställd det inför väninnan KH som att det är hon som tvekar att åka:

" i det sista pratade Hanna om att hon inte trodde att de skulle åka, kanske fem dagar innan resan. Karins uppfattning är att
Stefan hela tiden ville åka på resan men det var Hanna som avgjorde om de skulle åka."


Läser man vad hon säger till chefen om SD som inte vill med, om hur han krånglar med esta, inte vill till USA med henne när hon pratar om att bollen ligger hos honom och hon förutsätter de ska resa - samt att hon jublar över att det blir en resa på sem ansökan - så ser man vem som ville iväg.
Hon är helt makalös på att säga olika saker till. Olika personer. Likt orsak till skilsmässan.
Ett enda jidder.
Och hon undanhåller fakta likaväl.

TB:
"T sa till Hanna att hon tyckte det var så konstigt att Hanna inte berättat att de skulle åka till USA. Hanna sa att de hade bokat resan i oktober-november 2017 men att de inte berättat för så många. Hon sa att de skulle på något event med geocaching men att de inte hade berättat för så många geocachare att de skulle åka till USA. T säger att det märktes att
Hanna var obekväm med frågan om varför hon inte berättat för T att de skulle till USA. "

" T tycker att det känns så konstigt att
Hanna inte berättade att hon och Stefan skulle åka till USA i maj."


AS:
"Vad gäller resan till USA så visste varken A eller T om den."

Att ifrågasätta JS - som uppenbart blir förvånad då hon väl sitter på planet och säger att han inte visste om giga - går bort för min del.

"(..) mest troligt är det för mig att hon undvikit att prata om resan för att hon vet att JS är negativ till den."

Hon har inte undvikit att prata om resan så den hypotesen går också bort.

JS:
"J och Hanna pratade mycket om det."

"Hanna och J har diskuterat resan mycket innan resan, då han vid den tiden var
"pojkvänsasspirant".

Så jag undrar fortfarande varför och vad hon har för vinstvinning i att inte berätta om Giga.


Jag kan inte det här med GC och Giga och allt vad det heter,
men jag funderar på om det inte finns en strategisk orsak till undanhållandet av dels Giga
men också ibland (till några) själva resan som helhet.

Att hon/de inte vill att fler ska med, att fler ska bli lockade?

Jag tänker om de hade planer att "lyckas stort" i och med resan till USA?
Alltså inom sporten? Fanns den möjligheten? Utveckling.
Och att undvika att folk/likasinnade skulle anta utmaningen, eller vilja "haka på"?

Som sagt, ni som fattar sporten bättre än mig kanske kan urskilja om det kan finnas strategiska orsaker till dels undanhållandet av fakta men också till att resan blev så viktig.

(ni får ursäkta att jag skriver i nutid, blir lätt så när jag försöker tänka mig in i situationen)
Citera
2021-09-08, 22:38
  #147464
Medlem
develis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av notknapparen
Ja, det är ju frågan, finns det någon vinst med att undandhålla för JS att hon ska på Giga?
Och om det var så att hon undanhöll det, varför berättar hon det ändå? Då redan 16 maj.
Vad är vitsen?

Man frågar sig också hur det var när resan beställdes. Var SD med på noterna då? Vem tog initiativet?

Och om SD var med på noterna vid beställningen, när vände det?
Och vad var orsaken?

Det hände mycket där på slutet, med delat konto, skilsmässopapper och flytt.

Osäkerhet om resan skulle bli av?

SD använder sitt kort att inte vilja åka, inte söka ESTA som utrpressning eller för att "konstra" för att han är i allmän obalans på slutet?

Att HD inte berättat om resan kan ju som allt ha många bottnar.

Hon kanske inte själv vet hur allt ska sluta, eller om hon själv vill åka. Hon kanske inte vill prata med alla om det som är jobbigt, när hon själv inte vet vad hon tänker.

Jag kan tänka att det är en omvälvande period mitt i den här perioden, och det är mycket i fokus där med allt runt en familj med barn. En resa i maj kanske inte är det viktigaste just då.

Att man pratar olika med olika människor är väl inte så konstigt. Man kanske berättar lite olika, allt kanske inte kommer på bordet vid varje samtal eller med alla.
Citat:
Och om det var så att hon undanhöll det, varför berättar hon det ändå? Då redan 16 maj.Vad är vitsen?
Redan den 16:e?
Hon är redan på Heathrow när hon berättar om giga OCH det kommer bara ur henne som svar på en annan fråga.
För JS frågar eg om hur hon gör om SD blir stoppad.

Om jag inte missminner mig säger SD i förhör att de ska på giga men vet inget om nåt prat om återförening.
Som då HD pratar om 19 maj i förhör och tydligen till JS.
Hon pratat om återförening och kärnfamilj till JS - men utesluter information om Giga till honom.

SD har väckt frågan om hon ska åka med JS istället - men HD själv har aldrig frågat JS om han vill med.
Hade GC och giga lockat JS att vilja åka med och det vill HD undvika?

JS:
"Stefan har frågat om Hanna ville åka med J istället, men det ville inte J då det var en
resa mellan Stefan och Hanna. Hanna berättade det för J, men aldrig som en fråga. "

Citat:
Jag kan tänka att det är en omvälvande period mitt i den här perioden, och det är mycket i fokus där med allt runt en familj med barn. En resa i maj kanske inte är det viktigaste just då.
Vad pratar du om?
En resa i maj är kanske inte det viktigaste?

Hon har ett starkt fokus att åka enligt JS och är mer än bekymrad att inte få åka iväg när SD är på förhör.
Det syns tydligt i FUP att hon vill iväg. Det är ju hon som "spänner ögonen" i SD den 8 maj och förutsätter att de ska planera.

JS är hennes mest förtroliga förutom KH och han är i högsta grad engagerad i samtal kring både resan och geocaching.

Det är mer än konstigt att HD säger olika saker, hon är riktigt dubbelbottnad.
När hon är skenhelig om JOs ex otrohet når hon toppnivå.

Det är konstigt för att det är till de hon har närmast.

Varför framställa sig som att hon tvekar och påstår att SD är drivande till USA?
Det är uppenbart tvärtom.

Varför undanhålla för sin andra väninna att hon ens ska till USA?

Hon söker stöd hos B*eppe efter skilsmässan men påstår att den inte beror på LW?
Vilket hon säger till JG och chefen.

Det finns mängder med exempel på hur konstigt HD pratar.
Citera
2021-09-08, 22:48
  #147465
Medlem
develis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Gracefulmind
Jag kan inte det här med GC och Giga och allt vad det heter,
men jag funderar på om det inte finns en strategisk orsak till undanhållandet av dels Giga
men också ibland (till några) själva resan som helhet.

Att hon/de inte vill att fler ska med, att fler ska bli lockade?

Jag tänker om de hade planer att "lyckas stort" i och med resan till USA?
Alltså inom sporten? Fanns den möjligheten? Utveckling.
Och att undvika att folk/likasinnade skulle anta utmaningen, eller vilja "haka på"?

Som sagt, ni som fattar sporten bättre än mig kanske kan urskilja om det kan finnas strategiska orsaker till dels undanhållandet av fakta men också till att resan blev så viktig.

(ni får ursäkta att jag skriver i nutid, blir lätt så när jag försöker tänka mig in i situationen)
Jag är också inne på liknande nu, nån strategi.
Att SD ska med men inte JS.
Om det är just GC eller annat fattar jag dock inte.

Resan är väldigt viktig för HD säger iaf JS så det kan man nog utgå ifrån.
Citera
2021-09-08, 23:10
  #147466
Medlem
Gracefulminds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av develi
Jag är också inne på liknande nu, nån strategi.
Att SD ska med men inte JS.
Om det är just GC eller annat fattar jag dock inte.

Resan är väldigt viktig för HD säger iaf JS så det kan man nog utgå ifrån.


Ja något skaver.
Sedan kanske det inte är viktigt, vad gäller mordet.
Men viktigt för H var det nog allt...

Det som skaver är som du säger, varför undanhöll hon just Giga för JS?
Hon har pratat med JS om resan och om S och den biten, det är inget hon hymlar om till JS.
Så långt så bra...
Men Giga sliprar ur henne i sista sekunden när hon inte längre är i landet
utan redan på väg...
Snopet för JS.
Undrar varför?

Hade han blivit sårad??? Mer för giga än resan i sig??
Eller var det annan orsak?

Och som sagt hon säger olika till olika folk.

Så möjligen ligger det en djupare önskan och strävan vad gäller sporten,
som hägrar....
Kan det inte förklara också varför hon blev så intensiv med GC sista tiden/året?

Eller är det bara så att hon vill dela det/GC/Giga med S, endast....?

Men varför då inte säga det till JS
när hon nu redan varit tydlig om resan och återförening/kärnfamilj etc.
Citera
2021-09-08, 23:27
  #147467
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Gracefulmind
Jag kan inte det här med GC och Giga och allt vad det heter,
men jag funderar på om det inte finns en strategisk orsak till undanhållandet av dels Giga
men också ibland (till några) själva resan som helhet.

Att hon/de inte vill att fler ska med, att fler ska bli lockade?

Jag tänker om de hade planer att "lyckas stort" i och med resan till USA?
Alltså inom sporten? Fanns den möjligheten? Utveckling.
Och att undvika att folk/likasinnade skulle anta utmaningen, eller vilja "haka på"?

Som sagt, ni som fattar sporten bättre än mig kanske kan urskilja om det kan finnas strategiska orsaker till dels undanhållandet av fakta men också till att resan blev så viktig.

(ni får ursäkta att jag skriver i nutid, blir lätt så när jag försöker tänka mig in i situationen)

Enligt HD"s mamma så var resan planerad sedan hösten och hennes bestämda uppfattning var att paret D-sons skulle fira att de levt halva sitt liv ihop samt att det fanns något slags hopp om en återförening.
Citera
2021-09-08, 23:53
  #147468
Medlem
Gracefulminds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av uncommon-name
Enligt HD"s mamma så var resan planerad sedan hösten och hennes bestämda uppfattning var att paret D-sons skulle fira att de levt halva sitt liv ihop samt att det fanns något slags hopp om en återförening.


Jo, det är så jag alltid har sett på saken/resan fram tills nu.
Jag har alltid utgått från att det var sant, återföreningen och firandet av halva livet mm.

Det som ger mig lite andra, eller extra, funderingar är det Develi har skrivit om idag.
Att det känns ologiskt att hon lägger energi och vikt på att separera infon till olika folk
angående resan.
Hon säger olika saker till olika personer men även till JS, ända fram tills hon lämnat landet.

Han får dock veta det som egentligen borde vara "jobbigast" att höra från henne,
att hon reser för att återförenas med S.
Men hon undanhåller Giga....
Varför?
Varför är det MER känsligt än själva återföreningen?
Lite skumt och ologiskt o utan förklaring (för oss).

Plus att hon var redo att göra resan utan S om han tvingades hem,
enligt vad hon själv sa.
Men så klart, det kan vara något hon bara sa för att visa sig "kaxig".
Hon åkte ju hem med honom trots allt.
(För inte blev väl hon portad från USA också ???)

Nåväl. Det är kanske oviktigt hur som...
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in