Citat:
Ursprungligen postat av
Gates1
Nu utgår du ifrån att alla normala människor tänker som dig.
Jag kan tänka mig att massvis med människor hellre hade velat ha Pablo Escobars livsstil i 15 år än medelsvenssons livsstil livet ut.
När tiden är kommen, alltså efter dessa 15 år med en livsstil som Pablo, så kommer personerna vägra att dö. Eller hur? De kommer göra allt de kan för att inte dö så som ”avtalet” krävde att de skulle göra efter 15 år.
Alltså: När tiden är kommen & man levt i dessa 15 år så kommer man inte vilja dö. Hade någon då sagt ”Ok. Välj mellan att dö eller att gå tillbaka till ett Svenssonliv resten av livet” så hade dom valt det sistnämnda.
Du tror att du vill leva det livet. Men det vill du egentligen inte. Du bara luras av den tillfälliga illusionen. Eller ta t.ex. gängkrigen i Stockholm som ett exempel.
I boken ”Tills alla dör” berättar D.S historien om en 15-åring tung kriminell som kom att skjutas till döds. När han blev skjuten i ett skogsparti ska han enligt vittnen ha skrikit: ”Hjälp mig! Jag vill inte dö! Jag vill inte dö!”. Men ändå har samma person AKTIVT gjort ett val att leva ett liv där han själv har mördat andra och levt ett sådant liv där du tillslut blir mördad.
Om han inte ville dö; Varför levde han det liv som tillslut förde honom till döden? Människans instikt att överleva kommer kicka in. Jag tror att personer som hoppar från byggnader för att begå självmord drabbas av panik och ånger i luften, som kroppens instinkt och undermedvetna försök att rädda dig.
I slutändan vill vi alla leva Svenssonlivet, ett långt & normalt liv, före ett kort, rikt men kriminellt liv som tillslut dödar dig långt före medelåldern. Men det är ingen som tror att de kommer dö. Alla andra runt omkring dig kan dö, men du tror ändå att du inte kommer göra samma misstag som dom, du kommer inte dö etc etc. Sen blir du bara en av alla andra döda som tänker precis lika irrationellt som dig själv.
Med ”dig” menar jag självklart inte dig. Det vara bara retorik.