Citat:
Ursprungligen postat av
MachDiamonds
Att vänta längre mellan doserna ger väl 20ggr fler antikroppar än infektion. Om man då har ett kortare intervall så lär effekten bli färre antikroppar, säg 10ggr mer än infektion. Immunitet från infektion ger ändå bättre skydd med 5% mängden antikroppar. Du argumenterar för hur dåliga vaccinen är.
Om vaccinen inte kan göra ett bra jobb med 5, 10, 20ggr koncentration av antikroppar jämfört med vad infektion ger så är det inte intervallet det är fel på, det är vaccinen som är kass. Monoklona antikroppar var en riktigt dålig idé.
Vaccinet verkar vara extremt effektivt.
Medelåldern både bland de som hamnar på iva och de som dör på grund av covid-19 har minskat påtagligt. Minskningen speglar det faktum att nästan alla äldre är fullvaccinerade.
Bland de som dör på grund av covid-19 har medelåldern minskat från 82 år under pandemin som helhet till 73 år de senaste veckorna. På liknande sätt har även medelåldern bland de som vårdas på en intensivvårdsavdelning (iva) minskat, från 61 till 47 år.
– Av de som ligger på iva är en stor del yngre nu. Från den 1 juni fram till i dag har en majoritet varit i 40- och 50-årsåldern, säger Johnny Hillgren, ansvarig för intensivvårdsregistret, till TT.
De drastiska minskningarna har att göra med att betydligt fler äldre är fullvaccinerade.
– Vi har ju hela tiden haft yngre på iva. Men nu är de äldre vaccinerade i större utsträckning, så de yngre har selekterats fram. De är inte fler, men utgör en större andel av de som ligger på iva nu, jämfört med tidigare, säger Johnny Hillgren.