Citat:
Ursprungligen postat av
fnirp
Jag roade mig med att försöka förstå den medicinska rappakaljan du skrev i ditt exempel och jag är väl helt tappad, men hur kan en persons finmotoriksproblematik ha att göra med att urskilja former och konturer, avstånd, rörelse och föremåls plats i förhållande till varandra? Finmotorik sitter i fingrar, tår, läppar och tunga, men inte i ögon och inte i hjärnan.
Citat:
Ursprungligen postat av
Krmkr
Världens vanligaste visuospatiala test sker med nio stycken kuber som ska läggas utifrån mönster som ska kopieras.
Ja, det stämmer.
En erfaren specialist i neuropsykologi som Barry Karlsson kan ta reda på väldigt mycket om Esbjörns hjärna och dess funktionsnivå genom observation, samtal och testning.
För att också
fnirp ska ha en chans att förstå att kroppen och hjärnan hänger ihop citerar jag Tom Tits experiment ( som vänder sig till både barn och vuxna). Finmotoriken sitter i samspelet mellan fingrar, tår, läppar, tunga, ögon och hjärnan. Om hjärnan är skadad hjälper det inte att fingrarna fungerar. Då klarar man inte av att kopiera mönster lagda med kuber på det sätt som den som har en frisk och oskadad hjärna kan göra.
Citat:
Ta en titt inuti en människas hjärna! I "hjärnpusslet" finns storhjärnan, mellanhjärnan, lillhjärnan samt förlängda märgen.
Storhjärnan
Storhjärnan är den största och mest utvecklade delen av människans hjärna. Storhjärnans komplexa funktion gör att vi skiljer oss från djuren. Den är delad i två halvor som kallas hemisfärer. Den vänstra hjärnhalvan är oftast den mest dominanta, och ansvarar bland annat för språk och tal. Den högra hjärnhalvan är mer konstnärlig och skapande.
Storhjärnan ser ut som en halv valnöt och är fylld av vindlingar med fåror. Där fårorna är mer tydliga delas hjärnan in i lober med olika funktioner:
Pannlob: Kontrollerar viljestyrda muskelrörelser.
Hjässlob: Registrerar känselintryck och smak.
Tinninglob: Centrum för hörsel och lukt.
Nacklob: Centrum för synen.
Varje kroppsdel har speciella platser i hjärnans rörelse- och känselcentrum. De mest aktiva kroppsdelarna, som händerna, munnen, läpparna och tungan, tar mest plats här.
I det yttersta skiktet av storhjärnan finns hjärnbarken, där nervcellernas cellkroppar finns. Här skapas vårt medvetande, tankar, känslor och minne, samt medvetna viljestyrda rörelser. Hjärnbarken är uppbyggd av grå substans.
Resten av storhjärnan består av vit substans, med ledningsbanor med grå substans som gör att nervcellerna kan kommunicera mellan varandra. Det gör att alla hjärnans delar kan samarbeta, inte bara de i storhjärnan.
I storhjärnan finns fyra vätskefyllda hålrum. De kallas ventriklar och är fyllda av hjärnryggmärgsvätska. Hjärnryggmärgsvätskan fungerar som skydd och stötdämpning för hela centrala nervsystemet – hjärnan och ryggmärgen. Vätskan skapas i blodkärl i ventriklarna. Den transporterar näring till hjärnan och transporterar bort avfall.
Lillhjärnan
Lillhjärnan ligger under nackloberna och kallas "livets träd" på grund av dess utseende i genomskärning. Lillhjärnan består också av två hemisfärer. Den är veckad, precis som storhjärnan, men vecken är tunnare. I lillhjärnan kommunicerar nervcellerna med varandra via grå substans, mellan den vita substansen.
Lillhjärnan styr vår balans och vår finmotorik, med hjälp av information från storhjärnan som meddelar om kroppens läge och hur vi vill röra oss.
https://www.tomtit.se/Upplev-huset/experiment/