2021-08-01, 18:16
  #38521
Medlem
fnirps avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Krmkr
Inte sant? Det stod att läsa på Ebbas Facebook och hon har uppgett det i intervju.
Helt obegripligt att försöka förneka det.

Helt obegripligt att hela tiden klippa bort kontexten det sades i. Man kan inte klippa ut en enskild mening i ett längre resonemang och tro att det är hela sanningen.

Men även om Ebba ovillkorligen hade lovat Esbjörn att backa, hur skulle det kunna ske om Esbjörn inte medverkar till backandet? För han MÅSTE medverka. Vilket han inte gjorde. Hur länge skulle då hennes löfte gälla? Från då till evigheten?
2021-08-01, 18:20
  #38522
Medlem
DoraFs avatar
[quote]
Citat:
Ursprungligen postat av nova68
Det här stämmer:
Av detta kan man dra slutsatsen att det sannolikt hade funnits många fler spekulanter än Ebba.
Ja det har varit många spekulanter under de 7-8 år han redan varit villig att sälja.

Detta här däremot har misstämt:
Priset hade sannolikt också ökat rejält eftersom efterfrågan är stark på orten.
Nej du, bden var inte så höga som förväntat trots de många spekulanterna, blev ingen konkurrens och ingen började höja buden?
Det har hänt mycket under 7-8 år så det går inte att jämföra marknaden (=efterfrågan) för 7-8 år sedan med dagens marknad.

Citat:
Det här stämmer dock väldigt väl:
Förra året steg ju priset på småhus med 20%.
Om Densias värdering på 4.6 milj i våras ska räknas om till värdet vid försäljningen förra sommaren, måste den 20% ökningen räknas bort från 4.6 milj eller hur.
Vad blir då värdet vid försäljnings tidpunkten?
Densias värdering gäller februari 2021

Notars värdering gäller oktober 2020 och mäklaren skriver uttryckligen att värderingen gäller en normal försäljning på den öppna marknaden. Den försäljning vi diskuterar var inte normal och skedde inte på den öppna marknaden. Av detta följer att Notars värdering inte säger hur mycket det var rimligt att Ebba betalade givet att ingen annan hade möjlighet att bjuda på fastigheten.

Priset på fritidshus i Uppsala kommun har enligt Mäklarstatitistik ökat med 3,3 % de senaste 12 månaderna. Med andra ord hade både Densias och Notars värderingar varit ungefär lika höga om de gjorts i augusti förra året,
https://www.maklarstatistik.se/omrade/riket/uppsala-lan/uppsala/

Citat:
Men vad i hel-vete råg och korn!
Hoppas faktiskt att jag räknat fel nu när jag för första gången ger mig på beräkningen.
Värdet på fastigheten vid försäljning var 3.83 milj?
Du räknar fel. Prisökning var ca 3% mellan augusti 2020 och februari 2021 enligt Mäklarstatitistik.
Citat:
Denna sommar hade Esbjörn efterhört hos mäklare, om det fanns passande spekulanter på fastigheten i deras spekulantregister.
Så han var aktivt sökande köpare och var priset rätt skulle han sälja.
Han efterhörde även på "byn" om någon visste någon intressent kanske ev. en återvändare.
På så sätt fick Ebba veta att Esbjörn tänkte sälja och att han letat köpare på "byn".
Denna sommar? Jag förmodar att du menar sommaren 2020.

Det var synd att Esbjörn inte gav en fastighetsmäklare ett förmedlingsuppdrag. Det hade kunnat bli en bra budgivning mellan Ebba och någon eller några andra köpstarka spekulanter. Under de senaste 12 månaderna har 96 fritidshus bytt ägare i Uppsala kommun. Man kan utgå från att ytterst få av dem har samma väldigt fina läge som Esbjörns.
2021-08-01, 18:20
  #38523
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av fiesp
Sa inte Esbjörn själv vid den muntliga förhandlingen att han skrivit på kontraktet frivilligt och utan tvång? Då ljög han tydligen vid det tillfället, om det nu ska tas för sanning att han kände sig pressad att skriva på? Eller är det tvärtom?
Han sa att han inte blev tvingad. Det är inte liktydigt med att han inte blev pressad och bortkollrad som han också sagt. Det är handlar mer att han inte hade en pistol riktad mot huvudet.
2021-08-01, 18:21
  #38524
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av fiesp
Sa inte Esbjörn själv vid den muntliga förhandlingen att han skrivit på kontraktet frivilligt och utan tvång? Då ljög han tydligen vid det tillfället, om det nu ska tas för sanning att han kände sig pressad att skriva på? Eller är det tvärtom?
Jo frågorna hopar sig.
Hur ska vi kunna ta något som enbjörn säger på allvar?
Kanske ljög han när han satt Ebba tjatade, att han kände sig pressad, att han inte såg, att han inte hörde.
Man kan inte som vissa här selektera ut bara vissa uttalade och hävda att dessa skulle vara opålitliga till följd av "kognitiv funktionsnedsättning" - då måste man ju rimligtvis se SAMTLIGA hans uttalande som opålitliga och inte ta ett enda för givet.

Fan hela guben verkar vara en fet lögn... Vet han ens om vem han är?
Kanske tror han att han är muminpappan och att han just sålt sin stora hatt. Är det därför han ångrar sig? Det är säkert nästa argument Binninge försöker med...
2021-08-01, 18:23
  #38525
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av DeValera
Han kanske kände sig pressad av rätten att säga så, eller så förstod han inte vad han sa pga. förvirring...

Det är bara i hans trafikmål där det handlade om att behålla sitt körkort som han har varit fullkomligt glasklar, förmodligen kognitivt bättre än flera av debattörerna i denna tråd.
Glasklar? Han körde omedvetet för rött ljus.
2021-08-01, 18:25
  #38526
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av 90510
Alla och då menar jag alla som har någorlunda etisk mognad kan inte komma till annan slutsats att Ebba agerar ful fisk då hon visar på en närmast fascistisk oförsonlighet mot den svaga och åldriga Esb. Det luktar låång väg.


Nu får du fan ta å ge dig med skitsnacket "fascistisk oförsonlighet" det är ju för fan gubben som kör det temat. Ebba har vid upprepade tillfällen försökt få till stånd ett möte för att reda ut tvisten, självklart vill hon har rimligt skäll till varför Esb önskar backa ur affären, istället kör han upp huvudet i röven och snackar massa skit i tv och media, kontraproduktivt så det räcker och blir över....
2021-08-01, 18:27
  #38527
Medlem
DeValeras avatar
[quote=DoraF|76755695]
Citat:


Denna sommar? Jag förmodar att du menar sommaren 2020.

Det var synd att Esbjörn inte gav en fastighetsmäklare ett förmedlingsuppdrag. Det hade kunnat bli en bra budgivning mellan Ebba och någon eller några andra köpstarka spekulanter. Under de senaste 12 månaderna har 96 fritidshus bytt ägare i Uppsala kommun. Man kan utgå från att ytterst få av dem har samma väldigt fina läge som Esbjörns.


Ja det är synd att det inte blev så.

Möjligt att Ebba fått betala en något högre summa, men inte säkert. De foton som visats på sjötomten så är den verkligen inte attraktiv. Folk som önskar sjötomt brukar vilja ha sandstrand, mjuk klippa och privat brygga. Inte en helt igenvuxen strand med höga träd och vass i vattnet och en brygga som delas med andra.

I denna tråden deltog en debattör som var kunnig om fastigheter runt februari/mars, han/hon tog fram objekt med betydligt bättre strandtomt och närmare till Stockholm fast med lägre pris än det Ebba gav.
__________________
Senast redigerad av DeValera 2021-08-01 kl. 18:52.
2021-08-01, 18:28
  #38528
Medlem
kubuns avatar
Citat:
Ursprungligen postat av nighter825
Varför uppmuntra inte JB Esbjörn att anmäla Busch för åldringsbrott? med tanke på man gjorde ju det för trädfällningen. Det kunde ha löst alla problem för Esbjörn gällande husköpet. Det hade blivit utrett av polis och åklagare.
Har svarat på den frågan förut i form av en spekulation. Du får leta i min historik för denna tråd....men visst var det väl du då också som frågade eller kanske jag missminner mig - nåja i min inläggshistorik. Så eftersom jag vet att det var en spekulation och själv är osäker på vad jag då exakt skrev och inte har tid med att leta efter något jag själv finner rätt meningslöst å söka svar på - så stannar här.

Ja å inte tänker jag fråga JB om det heller så....nej ta det med gubbens nuvarande ombud - Berg tror jag han heter som håller i ratten. Det är såklart det enda rätta, så man inte onödigt kan komma att föregripa i nåt man inte direkt har med å göra. Ett mål i taget....
2021-08-01, 18:28
  #38529
Medlem
DeValeras avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Krmkr
Glasklar? Han körde omedvetet för rött ljus.

Polisen hade inte låtit honom behålla körkortet ifall han inte är tillräckligt adekvat att ha ett sådant.

I polisförhöret och i rätten ansågs han klar.
2021-08-01, 18:30
  #38530
Medlem
fnirps avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Krmkr
Testerna är mycket riktigt standardiserade. Det har inget att göra med att man optimerar kringförhållandena för den enskilde individen. Det viktiga vid alla neuropsykologiska utredningar, är att man verkligen mäter det som avses mätas - att validiteten är god. Därför tillser man att det inte finns annat än just den egenskap som man avser mäta som stör, tex nedsatt syn, hörsel eller stress och oro. Om man inte har lyckats tillse det, är man skyldig att skriva om det i sitt specialistutlåtande. Det är därför som man ofta ser en ordentlig genomgång av testsituationen och hur man bedömer att testpersonen upplevde den.

Exempel: om man avser att mäta visuospatial funktion utan optimerade förhållanden och testpersonen är finmotoriskt nedsatt, är det svårt att urskilja vad som handlar om svårigheter med visuospatialitet och vad som handlar om finmotorik. Ibland får man använda helt andra tester där svagheten inte gör sig gällande, ibland går det att tillrättalägga situationen och använda samma tester.


Jag roade mig med att försöka förstå den medicinska rappakaljan du skrev i ditt exempel och jag är väl helt tappad, men hur kan en persons finmotoriksproblematik ha att göra med att urskilja former och konturer, avstånd, rörelse och föremåls plats i förhållande till varandra? Finmotorik sitter i fingrar, tår, läppar och tunga, men inte i ögon och inte i hjärnan.
2021-08-01, 18:31
  #38531
Medlem
fnirps avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Krmkr
Vet inte men jag kan se en rad andra skäl till det än att han vill bli av med sitt arvegods.

Och återigen, så är det varken upp till dig eller mig att ha några synpunkter på hur han förvaltar sina egendomar och hur han sköter det är inget bevis på att han vill sälja. Särskilt som han själv uppger att han inte vill det. Vem är du eller jag att bestrida denna hans vilja? Vill du omyndigförklara honom?

Undertecknat köpebrev blev det, enligt Esb för att han blev bortkollrad och pressad att göra det.

Undertecknat köpeavtal blev det. Ebba väntar fortfarande på köpebrevet.
2021-08-01, 18:35
  #38532
Medlem
nova68s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av martinator
Var får du detta ifrån?
Det är ju återigen bara en fantasi från din sida. Du måste inse att vi inte är intresserade av dem.

Allt tyder på att Esbjörn ville bli av med huset. Om han velat att det skulle gå i släkten så hade han arvskiftet det i förtid för länge sedan. Han har ju haft alla chanser i världen att göra detta, men inte.
Inte minst för att han inte själv ville underhålla den "älskade släktgården" (köpt på 50-talet, när Esbjörn var 15 år...). Inte heller Matz verkar ha något intresse av huset annat än som ett sätt att göra snabba pengar. För han hade också alla chanser i världen att diskutera ett förtida arvskifte och därefter restaurera upp huset, men icke... Just förtida arvskifte (eller generationsskifte som det ibland kallas) är ganska vanligt för fastigheter på landet så det behöver du inte kommentera med något korkat inlägg om att det måste ligga på hemmet först och att en mäklare måste vara inblandad.

Som jag ser det så såg Esbjörn sin chans att göra en rätt bra affär då för 12 år sedan när han blev ensam ägare till kåken. Redan då hade förfallet börjat, men han tänkte nog att han kunde sälja av det ganska omgående och tjäna en slant. Istället blev det en börda då skicket inte gjorde det så attraktivt som han hoppades på. Han och Matz började då använda det som soptipp. Så kommer då äntligen någon som VILLE betala för rucklet - och han säljer. Uppenbarligen har det dock hela tiden funnits andra spekulanter som velat ha kåken och dessa blev inte glada över försäljningen - och helvete brakade löst.

Glöm inte att han 2011/2012 tog ett pantbrev och belånade fastigheten med 600.000:- på banken i Dalarna.
Först efter lånet flyttade han med Majkgård till Marielund från den andra kursgården i Dalarna.
När han väl bodde i närheten ville han då sälja och började visa fastigheten för spekulanter.

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in