Citat:
Ursprungligen postat av
Merwinna
Om man är Pro-Life ser man ingen skillnad mellan att döda ett barn när det är 12 veckor i mammas mage, 22 veckor i mammas mage, nyfött eller tre år gammalt. Alltihopa är lika avskyvärt Det är ju samma INDVID det gäller, med alla anlag färdiga för låt oss säga blont hår, bruna ögon, smilgropar, slank benstomme, musikalitet, känslighet... oavsett vid vilket utvecklingsstadium modern väljet att döda honom eller henne. (Men nu ska vi inte ha en abortdebatt här i tråden.)
Om PRO-life inte klarar av att välja levande barn framför ofödda så bör skall de inte ha barn.
Jag känner abortmotståndare - men inte en enda som skulle välja foster framför sina barn.
J
Citat:
ag tror att du sitter på gammal information. Det du beskriver gick kanske fortfarande för 30 år sedan, men absolut inte idag i och med feminismens "landvinningar". Polisen kommer att hämta barnen, och bryta sig in med våld, om mamman inte lämnar ut dem. Så illa är det tyvvärr. Dessutom har inte alla människor anhöriga som är villiga att gömma någon för polisen. Du måste jobba, och då måste du lämna barnen på dagis - då kan barnafadern röva bort dem där. O.s.v..
Nej, jag sitter inte på gammal information.
Citat:
Det kan också vara så, att de pappor du känner ljuger för dig. De tycker egentligen att det är ganska bekvämt att slippa besvär med barnen, men de skyller på exfrun för att de vet att det inte låter bra.
Det måste vara väldigt bekvämt med en verklighetsuppfattning där allt som blir fel alltid är pappornas ansvar.
Nej, de ljuger inte för mig.