Citat:
Ursprungligen postat av
90510
Sanningen är att Ebba exploaterade dina "utsatta barn" som vapen i det sjukliga begäret att köra över en åldring på hans arv.
Du ljuger när du ständigt tjatar om att det var en välgärning att begå brottet grovt förtal för att skydda barnen. Bull shit
Den lilla elaka utnyttjade uppgifterna skrupelfritt som vapen för hon trodde det skulle ge henne fördel i hennes orättfärdiga kamp att sno det 81-åriga villebrådet på hans fastighet. Hon försökte knäcka gubben med alla till buds stående medel.
Så fult det kan vara...
Ja, det är ju inte så att Ebba av godhet valde ut den värsta hon kunde hitta och la fram hens uppgifter för att skydda presumtiva framtida offer. Hon var förargad över att Esbjörn hade ett juridiskt ombud som inte gick hennes önskan till mötes och valde därför att skandalisera honom som ett sätt att vinna ekonomiskt och juridiskt på det mot Esbjörn.
Det är ett märkligt mänskligt fenomen hur människor är beredda att ljuga för sig själva och blunda för det uppenbara, bara för att de råkar gilla någon av känslomässiga, politiska eller religiösa skäl. Människor är helt enkelt jäviga, vilket än en gång belyser vikten av ett självständigt rättsväsende som på ett neutralt sätt bedömer hur allvarligt ett brott är.
Ett rättsväsende som i detta fall har lett till att Ebba numera är upptagen i belastningsregistret och har erhållit ett straff av böter och två års villkorligt fängelse för ett brott med samma straffskala som misshandel, stöld , sexuellt övergrepp mot barn och förskingring, medan ringa misshandel, snatteri, skadegörelse och grov olovlig körning är lindrigare brott med lägre straffskala.
Värt att notera är att Ebba har tidigare verkat för högre straff för det brott som hon begått och hade hon fått som hon ville, hade risken varit större att hon suttit i fängelse nu.