2021-04-23, 18:11
  #1309
Medlem
DaEzzs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Browser
https://www.aftonbladet.se/nyheter/a...alsutredningen

Ja det var förväntat. Förhandlingarna kommer pågå över nästa år då det är valår. Bara för Ebba att avgå.

Framgår av samma artikel att EB kommer bli delgiven misstanke om brott dvs åklagaren bekräftar:

"Åklagare Anders Jakobsson bekräftar för Sveriges Radio att han kommer att delge Ebba Busch misstanke om brott. Förundersökningen mot Busch gäller grovt förtal."


Ja, hon måste avgå, det begriper vem som helst att det inte går att vara partiledare om man mycket väl riskerar bli dömd för brott, kanske grovt brott, om några månader, kanske ett år, och dessutom under en valrörelse.
__________________
Senast redigerad av DaEzz 2021-04-23 kl. 18:15.
Citera
2021-05-02, 03:20
  #1310
Medlem
Ebba Busch hotas och attackeras av islamismpartiet Nyans
https://www.facebook.com/1295471119/...303853933/?d=n

https://www.youtube.com/watch?v=7BN_qIrXxjI
Citera
2021-05-14, 23:15
  #1311
Medlem
Prinsessbakelses avatar
Vänsterns attacker mot Ebba Busch för hennes klädval fortsätter. Aftonbladets ledarsida anser tydligen att man inte får kritisera följderna av vänstern/centerns havererade migrationspolitik och samtid bära en vit klänning.

Jag tror visserligen inte att Lina Stenberg på allvar menar att det är hyckleri för en kvinna att hävda sin rätt att bära klänning, och samtidigt kritisera religiöst motiverat kvinnoförtryck; det är bara ännu en av de märkliga piruetter som vänstern/centern tvingas utföra för att lägga ut rökridåer runt sin politik.

https://www.aftonbladet.se/ledare/a/...for-ebba-busch
Citera
2021-06-09, 11:40
  #1312
Medlem
bombaccis avatar
https://www.msn.com/sv-se/nyheter/ne...id=mailsignout

Här brister Flashbacks älskling ut i sång. Vad tycker ni om det här? lite cringe att en partiledare ska visa att hon kan sjunga eller är det bara kul och häftigt?

Ebba "life of Brian" Busch!


få se om Stefan Löfven kan svara ? kanske sjunga refrängen till "jag är fattig bonddräng" ?
Citera
2021-06-09, 12:23
  #1313
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av bombacci
https://www.msn.com/sv-se/nyheter/ne...id=mailsignout

Här brister Flashbacks älskling ut i sång. Vad tycker ni om det här? lite cringe att en partiledare ska visa att hon kan sjunga eller är det bara kul och häftigt?

Ebba "life of Brian" Busch!


få se om Stefan Löfven kan svara ? kanske sjunga refrängen till "jag är fattig bonddräng" ?
Kändes ju så jäkla stakigt och tillgjort hennes tal, men det är väll resultatet av triangulering till vilka väljare hon vill attrahera. Repportern borde ställt några frågor från filmen för att se att hon hade koll på den.

Lite roligt att hon väljer just den filmen för den var ju förbjuden i många länder för den ansågs som hädelse mot kyrkan och gud när den kom.
Men all in all visar det vilken patetisk cirkus dom ställer till med i riksdagen.

Ebba Busch sätt att föra sig och agera men främst hennes uttalanden passar mer en ledare för ett ungdomsförbund än för en vuxen i rummet, hur ska dvärgen förhålla sig till det?
Citera
2021-06-14, 10:05
  #1314
Medlem
Busch efter C:s invit: ”Fantasiupplägg”

Locktonerna verkar inte ha lyckats.

Ebba Busch dömer ut ett möjligt samarbete med Centerpartiet efter nästa val.
KD-ledaren kallar förra allianskollegan Annie Lööfs önskan om mittenpolitiska lösningar för ”fantasiupplägg”, berättar hon i en lång intervju med GP.


https://www.expressen.se/nyheter/bus...ntasiupplagg-/
Citera
2021-06-14, 11:22
  #1315
Moderator
Siegfrids avatar
Infogade inlägg.
/Mod.
Citera
2021-06-23, 02:24
  #1316
Medlem
Yinool0401s avatar
Nu blir det kanske extraval, Ebbas åtal kommer strax. Kommer hon att åka ut som partiledare? Det går väl inte att ha en partiledare som är gggggriminell?

Spelar rakt i händerna på Löfven det här, nu när det blir val till hösten.
Citera
2021-06-28, 01:47
  #1317
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av StorstBastVackrast
Om Norge har en statsminister som är fälld för brott så kan väl Sverige ha en partiledare som är misstänkt.
En norsk partiledare dessutom
Citera
2021-07-04, 09:49
  #1318
Moderator
Tinuviels avatar
Talar digitalt i Almedalen idag kl 19.00:
https://almedalsveckan.info/talare
Citera
2021-07-04, 19:21
  #1319
Medlem
tråkigt tal från almedalen.. sömnpiller.
nooshi var mycket bättre
hon varvar mellan optimism och pessimism vilket blir lite confusing
__________________
Senast redigerad av goderian2 2021-07-04 kl. 19:25.
Citera
2021-08-27, 22:08
  #1320
Medlem
Ebba Busch främsta supporter och KD:s största inkomstkälla miljardären och pingstvännen Dan Olofsson står inför rätta för grovt insiderbrott.
Det går bra för KD nu...

https://fb.watch/7E-SQs3hbB/

https://www.dn.se/ekonomi/nio-veckor...ngslivstoppar/
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in