2021-07-02, 18:27
  #841
Medlem
Gahans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av FLASHBACKE
EBT erkänner grovt förtal och säger i samma andetag att hon är oskyldig. Är det inte förtal i sig? Mot sig själv. Bör åtalas igen. Återfallsförbrytare.

Ja inte helt olikt fallet med Paulo Roberto där försvaret snarare öppner fler frågor men skillnaden nu är att hon kommer inte att bli av med jobbet och ingen kommer att bryta kontakten med henne.
2021-07-02, 18:27
  #842
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Sossetrollet
Wikipedia? Snälla nån. Grovt förtal är givetvis grövre än förtal av normalgraden. Kolla brottsbalken, kap 5, paragraf 1 o 2.

Här har vi det. Väntar med spänning på hur du ska likställa det hela med våldsbrott el dyl.
2021-07-02, 18:29
  #843
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Garre74
Är hon verkligen det? HON påstår det, men det känns inte som att det stämmer.
Det är ju flera experter som påstår att hon inte är det men just nu så tar hon kommandot över sanningen och får fritt leverera sin verklighet av det inträffade.
Måste vara jobbigt att vara en så framåt kvinna och ha så mycket skinn på näsan men ständigt bli ett offer! Det går liksom inte riktigt ihop!
2021-07-02, 18:30
  #844
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av zapohd
I regeringsformen så står det följande i

4 Kap 11$

"En ledamot eller en ersättare får i annat fall skiljas från uppdraget endast om han eller hon genom brott har visat sig uppenbart olämplig för uppdraget. Beslut om detta fattas av domstol"

Om Ebba hade gått till domstol så finns det en risk att de efter fällande dom hade prövat att hon var lämplig att vara kvar som riksdagsman.

Det är knappast troligt att domstolen hade gjort det. Men risken finns.
Spännande, här har vi mest troligt anledningen till denna sorti, trist att inte media fiskade upp den.

Givet att hon hade fallit hårt om hon hamnat i domstol.

Snacka om att hitta ett kryphål.
2021-07-02, 18:31
  #845
Medlem
Tråkigt att man förtalar människor på detta vis. Bra att man vågar erkänna. Verkligen tummen upp till folk som vågar erkänna att de förtalat andra grovt! Bra gjort, Ebba!
2021-07-02, 18:34
  #846
Medlem
Jagejagvemedus avatar
Citat:
Ursprungligen postat av 20/20
Grovt Förtal är ej rubricerat som ett grovt brott enligt svensk lag. Du får öka på din förståelse för skillnaden i användandet av ordet "grovt" här.


Citat:
Ursprungligen postat av 20/20
Här har vi det. Väntar med spänning på hur du ska likställa det hela med våldsbrott el dyl.

du säger ju emot dig själv pucko

"[K5]2 § Om brott som avses i 1 § är grovt döms för grovt förtal till böter eller fängelse i högst två år.

[S2]Vid bedömningen av om brottet är grovt ska det särskilt beaktas om gärningen med hänsyn till uppgiftens innehåll eller sättet för eller omfattningen av spridningen eller annars var ägnad att medföra allvarlig skada. Lag (2017:1136)."
2021-07-02, 18:36
  #847
Medlem
kajus333s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av XaoqcH
Hon har helt klart någon form av personlighetsstörning där hon måste ha rätt till varje pris, högmodig, är långsint och hämndlysten. Finns en religion som har en hel del att säga om dessa karaktärsdefekter, tror tom den religionen har en skrift där dessa problem utförligt diskuteras...


Livets Ord kanske modifierade den.
2021-07-02, 18:37
  #848
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Himmalajja
Hur kan 60 dagsböter vara 60000? Det borde vara minst 200000 för en partiledare. Det ska väl vara två månadslöner före skatt?
Vilken saga säger det?

Om du letar så finns det hjälp på nätet, 25 kap. 1 § brottsbalken,.se även Åklagarmyndigheten – RåR 2007:2.
Slarvigt är det dekl inkomst minus levnadskostnad, försörjning av barn samt viss reduktion. Av detta är dagsbot en tusendel.

Har man stor förmögenhet ökas den något.

Ska visst vara mellan 50-2000 kr per dagsbot.
2021-07-02, 18:38
  #849
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av bovelen
Detta är nog det mest värdefulla inlägget i tråden. Tack!

Läser man rubriken, TS och flera andra inälgg kan man tro att EB förtalade personen som hon skulle köpa huset av, när det handlade om att hon talade om juristen som bevisligen saknar respekt för både människor och lagen.

Hon delade med sig av information som redan finns tillgängligt offentligt enligt henne, så det är svårt att förstå varför hon skulle dömas för förtal.

Jag är imponerad av EB, en person som tar striden mot korruptionen.

Titeln kunde kanske varit tydligare, det är sant. Det jag tycker är intressant är dels hur det påverkar politiken, nånstans kommer det börja tära på förtroendet för henne, tror jag. Dels är det... spännande med en aktivistisk politiker, som väljer att bryta mot lagar hon tycker är fel, det ser man inte så ofta? Mer vänsterfolk som sysslar med civil olydnad.
2021-07-02, 18:39
  #850
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av 20/20
Här har vi det. Väntar med spänning på hur du ska likställa det hela med våldsbrott el dyl.
Men sluta. Varför ska det likställas med våldsbrott? Det är ett grovt brott i sin egen rätt. Men så klart är Ebba glad att påföljden inte blev värre än böter. Hycklare!
2021-07-02, 18:39
  #851
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av DaEzz
I Sverige funkar det givet att politikern i fråga är:

1: Kvinna

2: Ung

3: Snygg

Nu var det ju, vilket blir avgörande, dessutom en ful gubbe hon förtalade vilket sammantaget ger Ebba frikort i den oheliga allians som är media och rikspolitik i Sverige.

Hade hon däremot förtalat någon som även hen fyllt de tre kriterierna jag räknat upp, eller två, så hade hon åkt ut direkt.

Ja dessvärre är det tyvärr detta som är den bistra sanningen... hade hon varit ful/ medioker/ normal hade hon åkt för länge sedan... men vissa kommer undan med allt.
2021-07-02, 18:40
  #852
Medlem
kyrkstockens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sossetrollet
Det förklaras av Luther att man inte ska ”baktala eller illa berykta vår nästa”.
Varför tog du bort den delen av det du citerade? Det förklarar vad du frågade om.
Det var min egen fritt ur minnet modernisering/tolkning av luthers ord. Kom på att det var bättre om jag citerade direkt.

Alltså,. jag har inte svårt för detta ur ett politiskt perspektiv. Kristersson är känd för att tillskansa sig lägenhet från behövande.

Jag har svårt för att någon med kristen bakgrund är så dåligt förankrad i kristen tro.
__________________
Senast redigerad av kyrkstocken 2021-07-02 kl. 18:44.

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in