Citat:
Ursprungligen postat av
Garre74
Verkligen. Kan inte förstå hur en partiledare kan ta sig ton att ifrågasätta hela rättssystemet för att hon "drabbats". Att dra till med att hon till själ och hjärta anser sig vara oskyldig är sanslöst.
Det är omdömeslöst.
Hon är skyldig till ett brott och ska helt enkelt ta det och gå vidare.
Håller hon inte med, så får hon svälja förtreten och visa sig vara en större människa och lita på att de lagar som finns är där av en anledning.
Svagt.
Ser fram mot hur denna motivering kommer dominera rättegångar framöver.
"erkänner ett brott som jag i själ och hjärta anser mig vara oskyldig till"
Det låter helt jävla sjukt, erkänna ett brott och sen gå till motattack att det minsann inte är fel och är sanningen.
Det låter i mina öron som en person som ser sig själv som HUNDRAPROCENTIGT OSKYLDIG, och resten är teater för undvika rättegång.
Citat:
Ursprungligen postat av
Q6
Binninge utnyttjar sin fd klient för sin egen vinning och inte för sin klients bästa.
Vidrigt beteende av en vidrig person.
Whataboutism ändrar inget om det grova förtalet och att det saknar relevans för målet och till 100%
Och om ombudet utnyttjade Esbjörn, så är inte det heller något för Ebba att engagera sig och posta på ett officiell socialmedia.