Citat:
Ursprungligen postat av
zilvereko
Hej, det var länge sen.
*På vilket sätt menar du att inspektionen av JGs trappa och Lenas halvöppna dörr har något samband?
*SDs otäcka tragiska bortgång, skriver du. Någon påstod att han skar av sig halsen, men det är jag inte villig att tro på så länge det inte är bekräftat. Det måste vara tämligen svårt sätt att ta sitt liv på.
* ...och att HD är en mysko person tycker många. Det finns nåt där som jag tycker är ganska läskigt, minst sagt.
Här kommer svaren på dina tidigare ställda frågor till mig.
Den aktuella kvällen då SD gjorde ett kortvarigt besök hos sin kamrat JG för att hos denne inspektera en trappa. Vid detta tillfället var det en person som observerade SD då denne var på väg bort från JG. Personen observerade att SD hade en mindre låda som var fästad på cyklens pakethållare. Vad själva lådan innehöll, är helt okänt.
Enligt mig och sagt tills vidare, är ... och var, att SD lånade en sak av sin kamrat JG den aktuella kvällen då han inspekterade JG:s trappa. Detta lånade ting användes sedan av SD för att komma i kontakt med L*na Wesstr*m den aktuella mordkvällen. Jag återkommer om detta till tråden när jag har sett över detta en gång till.
Det är alltid väldigt tragiskt när en människa begår ett självmord eller, tar sitt liv ... detta ... oavsett vad. SD var trotts allt endast 47 år fyllda och hade med största sannolikhet många år kvar framför sig att leva.
Men, SD grävde sin egen grop vilken han till sist själv trillade ner itu likt de gamla Grekerna:s (Tártaros) vilket betyder Helvetet så som Helvetesgropen, den som låg nedanför dödsGuden Hades boningar dit förbrytare, mördare och andra lagbrytare kastades ner uti.
Vad SD inte hade grepp över var, att man är skyldig livet att leva det, inte ! ... att ta det, även att stå för det man orsakat eller gjort.
SD var som en son för paret BA och SOA och en av de tvenne tog SD:s bortgång väldigt hårt, och jag känner till att det är på sådant sätt.
Under tiden som SD var frihetsberövad och sålunda vistades i häktet under en längre tid hade han kontakt med en psykolog, han fick även lugnade medicin så och även för sömnbesvär.
När SD vallades på mordplatsen bakom bullerplanket kunde man iakttaga stora förändringar, bland annat beträffande SD:s ansikte som uppvisade insjunkna kinder och ett till synes föråldrat utseende med stel och spänd blick, detta blev extra tydligt till den färgen han hade på sin så kallade filtjacka som var ljusgrön och till en vit stickad tröja.
I själva verket så plågades SD under den tiden som han satt frihetsberövad i häktet.
Det var också en mycket tragisk händelse när den 45 åriga trebarnsmamman L*na Wesstr*m dödsmisshandlades bakom bullerplanket under Måndagsnatten den 14 Maj 2018.
Så var det också en tragisk händelse när SD till slut tog sitt liv.
Mvh/JM.