Citat:
Ursprungligen postat av
UndeadNinja
Vi måste väl ändå utgå ifrån de siffror som vi har att tillgå från exempelvis läkemedeksverket osv?
Även om inte alla rapporterade corona-vaccinbiverkningar är konstaterade så är det en helt ofantligt större siffra än för vanligt influensavaccin.
Håller du inte med om det?
Det känns som att du bara försöker klyva hårstrån för att du helt enkelt inte vill acceptera att det kan vara så som jag skriver.
Japp, det håller jag med om, men att blanda siffror från USA med svenska siffror är väl inte helt optimalt. Hittar inga siffror över biverkningar från säsongsinfluensavaccin för Sverige dock.
Rapporterna om biverkningar för C19-vaccinen förefaller inte ha många (inte ens några) riktigt allvarliga biverkningar, men jag letar kanske på fel sätt. De är många rapporter, men över sex och en halv miljon doser och knappt fyrtiofemtusen rapporterade biverkningar. De biverkningar man rapporterar är huvudvärk, feber, trötthet, frossa, muskelvärk och sjukdomskänsla primärt. Ingen av dessa är ju en allvarlig biverkning och gör över inom 48 timmar. Samma effekt får man av influensavaccin och andra vanliga vaccin.
Har du hittat statistik för antalet rapporterade biverkningar för influensavaccinen så får du gärna dela med dig.