2021-06-15, 10:27
  #637
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av loal
Om M/KD säger nej så är det bästa om SD själva väcker misstroendeomröstning så att M/KD får bekänna färg.

Vi får väl se om de fegar ur. Hoppas inte! Vill inte se Löfven som statsminister en sekund till!
Citera
2021-06-15, 10:31
  #638
Bannlyst
Löfven kommer desperat att sitta med rödtotten och prata om alternativ 2 hahaa
Citera
2021-06-15, 10:33
  #639
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av loal
Om M/KD säger nej så är det bästa om SD själva väcker misstroendeomröstning så att M/KD får bekänna färg.
Du har rätt att SD borde väcka misstroende, för det skulle tvinga V att bekänna färg.
Menade de allvar med det här eller är det bara teater?
Citera
2021-06-15, 10:34
  #640
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av loal
Löfven kommer desperat att sitta med rödtotten och prata om alternativ 2 hahaa

Eller så är sossarna med på detta och vill tvinga fram omförhandling.
Citera
2021-06-15, 10:35
  #641
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av taenok
Eller så är sossarna med på detta och vill tvinga fram omförhandling.
Ja men då kommer Sabuni och Lööf gå i taket. Speciellt Sabuni.
Citera
2021-06-15, 10:50
  #642
Medlem
OstermalmWeeknds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av loal
Löfven har 48 timmar på sig!
Japp! Nu är det Action!

SvetTsaren är inte helt fel-castad som Nick Noll-te bak kringlan av beat-up '66 De Ville Convert, men vem är under dessa 48 hrs hans streetsmarta sidekick med Eddie Muffy-rapp käft?

Det måste vara en Stark Kvinna för vinna åter till SAP strömhoppande undersköterske-rösterna som Ms. Nooshi just nu inhöstar en masse.

Kan Rödtoppen komma Ride Shotg*n i hela framsoffan? Det ryms tre, fram. Vad säger finansmästare Maggan?
Citera
2021-06-15, 10:52
  #643
Medlem
Goldfinger1964s avatar
Inget kommer att hända. V är fegisar.
Citera
2021-06-15, 10:53
  #644
Medlem
wow! Igen? Är det 62:a gången eller 63:e? svårt att hålla räkningen...
Den globalistiska teatern fortsätter sitt dåliga skådespel...
Citera
2021-06-15, 10:54
  #645
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av loal
Ja men då kommer Sabuni och Lööf gå i taket. Speciellt Sabuni.

Ja, men om sossarna har någon trovärdighet kvar så försvinner den om dom driver igenom marknadshyror.
Dom har mycket att vinna på om V lyckas få igenom sina krav.
Citera
2021-06-15, 10:59
  #646
Medlem
TacoKryddmixs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Laxrulle
Kommer inte hända ett skit. Varmluft.

Jag håller med.

Skulle blivit lite tveksam om juriststudenten Dagostar faktiskt hade sagt rakt ut 48 h sen smäller det, men nu var det vanliga politikerfloskler, "då kommer vi börja ett samtal" "vi är inte där nu" "väntar på svar"...

Inte ett smack kommer hända, och alla i riksdagen är tacksamma för det.
Citera
2021-06-15, 11:01
  #647
Medlem
Don.Cs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av arbetet
Jepp! Hörde det. Två alternativ att agera på eller så blir det misstroendevotum.

Go, Dadgostar, go!

Nej, det blir det inte. Om V om 48 timmar inte får som de vill får de snällt gå med mössan i hand till Ulf, Ebba eller Jimpan för att ens kunna lägga fram en misstroendeförklaring. De kan således ensamma inte ens få fram en omröstning.

V vill göra ALLT för att rädda kvar Löfven och det vet han om. Hade de verkligen varit redo att stå upp för sina väljare och Sveriges hyresgäster som de påstår hade de idag tydligt klargjort i ett ultimatum:

"Går Löfven över den röda linjen kommer vi göra allt för att avsätta honom och hans regering. Detta är något vi klargjorde redan när han tillsattes. Vi kommer således med hänsyn till det parlamentariska läget söka stöd för en sådan process hos samtliga partiet i Sveriges riksdag. Statsministern har nu 48 timmar på sig"

V är en dörrmatta och de blir helt överkörda av Löfven och Lööf om och om igen. Hur kan de ens se sina väljare i ögonen? Nåja, tomma tunnor skramlar mest. L
Citera
2021-06-15, 11:04
  #648
Medlem
Goldfinger1964s avatar
Intressant presskonferens.

- Man kunde direkt se att hon var ingen bra talare, stakade och läste innantill
- Hade inte förberett sig på frågorna utan gav meningslösa svar. Många av frågorna var lätta att förutse och man hade förväntat sig lite mer konkreta svar
- Hon har ingen ordentlig plan på vad de vill göra om regeringen ignorerar dessa 48 timmar, utan det är mer "vi får se". Kommer man med ett hot ska det finnas en klar konsevkens (det vet alla som har barn)
- Huvudbudskapet hon försökte mata ut var
1. M och KD ska bekänna färg och annars stödjer de regeringen
2. V vill aldrig samarbeta med SD

Inget nytt med andra ord. Vänsterpartiet är svagt. Detta är ett spel för att hålla Vänsterpartiet levande och göra partiledaren mer känd med folket.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in